AramaArama
Gıda Hattı

Egzersiz yapmak beyni korumaya yardımcı olur mu?

3 Mayıs 2016, 10:49
Paylaş
Egzersiz yapmak beyni korumaya yardımcı olur mu?

İngiliz uzmanlara göre egzersiz yapmak ve fit olmak hafızayı olumlu etkiliyor ve Alzheimer’a yakalanma şansını azaltıyor.

Yeni bilimsel verilere göre ileri yaşlarda düzenli egzersiz yapmak beyni genç tutabilir. Fit insanların daha büyük beyne ve daha iyi hafızaya sahip olduğu yönünde yeni veriler elde edildi.

Fit olmak, beynin hafıza merkezinde yeni hücrelerin oluşumunu tetikliyor ve bu sayede Alzheimer’dan korunmaya yardım ediyor olabilir.

İngiliz uzmanlar, kalp için iyi olanın beyne de iyi geldiğini ve tempolu yürüyüşün bile faydalı olduğunu ifade ediyor.

beyin-sarsintisi-gidahatti

Egzersiz yapmanın faydalarıyla ilgili kanıtlar

NeuroImage isimli bilimsel derginin özel sayısında, egzersizin hem vücuda hem beyne iyi geldiği yönündeki kanıtlara yer verildi.

Çalışmalardan biri, ABD’deki Kentucky Üniversitesi’nde 50 ve 60’lı yaşlarındaki 30 kadın ve erkek ile yapıldı. Koşu bandındayken kalp ve akciğer testleri yürütülen katılımcılara beyin taraması da yapıldı.

Sonuçlar daha fit durumdaki bireylerde beyindeki kan (ve bu nedenle oksijen ve önemli besin) akışının daha fazla olduğunu gösterdi.

Maryland’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki bilim insanları tarafından yapılan diğer çalışmada, egzersiz ekipmanı bulunmayan kafeslerdeki fareler ile koşu tekerleği bulunan kafeslerdeki farelerin beyinleri kıyaslandı.

Beynin hafıza merkezi ve Alzheimer’ın zarar verdiği ilk yer olan hipokampüsün bir bölümüne bakan araştırmacılar, koşu tekerleği bulunan kafeslerdeki farelerde yeni beyin hücrelerinin sayısının 3 kata kadar fazla olduğunu belirledi.

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan çalışmadaysa, haftada 3 gün yürüyüş yapmanın hipokampüs ve beynin diğer önemli kısımlarını %2’ye kadar büyüttüğünü belirledi.

Kulağa küçük bir etki gibi gelse de, bu oran beynin yaşını 2 yıl azaltmakla denk.

kosu-gidahatti

Egzersizin faydaları önemli bir potansiyel

Oxford Üniversitesi Sinir Bilimcisi Heidi Johansen Berg, NeuroImage dergisinde yayınlanan egzersizle ilgili araştırmanın önsöz yazısında, yaşa bağlı bilişsel ve zihinsel düşüşün küresel olarak arttığı bir ortamda, fiziksel ve bilişsel faaliyetin beyin yapısını ve işlevini nasıl etkilediğini incelemenin önemli olduğunun altını çizdi.

Diğer uzmanlar da, egzersizin zihinsel olarak sağlıklı olmanın bir yolu olduğu görüşünü destekledi.

Exeter Üniversitesi’nde yaşlanma ve demans uzmanı olan Prof. Linda Clare, yürümenin, koşmanın ve bisiklet sürmenin beyni daha uzun süre sağlıklı tutmaya yardım edecek etkiyi yaptığını söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.