Gıda Hattı

Egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Egzersiz yaparken hangi besinler tüketilmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı?

20 Kasım 2021, 17:34
Paylaş
Egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Egzersiz yaparken hangi besinler tüketilmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı?
Egzersiz sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Hem gençlik döneminde hem de yaşlılıkta vücudun daha dinç ve hareketli olabilmesini sağlayan egzersizler hayatımızı olumlu yönde etkiler.

Egzersiz hareketlerini yaparken aynı zamanda tükettiğiniz besinlere de dikkat etmelisiniz. Sağlıklı yaşamaya kısa süreliğine sürdürmek yerine iyi bir yaşam biçimi haline getirmek sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır. Bunun için bazı besinleri tüketmeniz gerekir.

Egzersiz yapanlar için en önemli besinler

Egzersiz yapanlar için bazı besinleri bol bol tüketmeniz gerekiyor. Egzersizlerin daha etkin bir hale gelmesini istiyorsanız egzersiz öncesinde ve sonrasında bazı besinleri az az tüketmelisiniz. Vücudumuzu doğru şekilde besleyip vücudun ihtiyaçlarını daha doğru şekilde karşılayabilirsiniz. Böylece yaptığınız egzersizler çok daha faydalı olacaktır.

Egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir
Egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir

Yulaf

Egzersiz yapanların en çok tercih ettiği besinler arasında yer alan yulaf kaslarınızı spora hazırlama noktasında sizlere destek sağlayacak kompleks bir karbonhidrat yapısına sahiptir. Spor boyunca kaslarınızın çalışması için ihtiyacı olan glikozlu yulaf ile sağlayabilirsiniz. Yavaş sindirildiği için egzersiz yaptığınız esnada kan şekerinizi dengelenmesini sağlar.

Kahve

Gün içinde egzersiz yapmayı seven biriyseniz ve kahve tüketmekten vazgeçmek istemiyorsanız egzersiz yapmadan bir saat önce 350 milim kadar kahve tüketmek uzun bir egzersiz için sizleri destekleyebilir ve dayanıklılığını artırır. Kafein ayrıca yaşla birlikte azalan kas kütlesini onarmakta da etkili bir içecektir.

Egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir
Egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir

Lor peyniri

Süt ve süt ürünleri egzersiz öncesi ve sonrasında faydalıdır. Süt kesiği olarak da bilinen ve karbonhidrat bakımından zayıf olan zengin protein içeriği ile lor peyniri vücudunuza büyük bir fayda sağlayacaktır. Ekleyeceğiniz bir çay kaşığı çörek otu ile yağ asidinden dengeli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Kuruyemişler

Ceviz, badem ve fındık gibi tohumlar antioksidan bakımından zengindir. Fenolik asit, flavonoidler ve ümmin sistemi destekleyen E vitamini bakımından da zengin ürünlerdir. Hepsi vücudu serbest radikallere karşı korur. İçerisine yaban mersini karıştırdığınızda veya salataya eklediğinizde ilave kas tamir edici etkisinide gözlemleyebilirsiniz

Su

Egzersizlerden bir süre önce su tükettiğimizde kaybedecek olduğunuz su miktarını artırabilirsiniz. Vücut için yeterli sıvı alınıp alınmadığını bilmenin en kolay yolu egzersiz öncesi ve sonrası tartılmaktır. Kaybettiğimiz her yarım kilo için 2-3 bardak su içmeniz gerekir.

Hurma

Lif oranı bakımından oldukça zengin olan hurma midede uzun süre kalır ve sindirimi yavaşlamasını sağlar. Böylece kendinizi çok daha uzun süre tok hissedersiniz. İçerdiği yüksek oranda potasyum ve demir ile metabolizmayı hızlandıran hurma aynı zamanda hızlı kilo vermeyi sağlar. ancak 4 adet hurma bir porsiyon meyve ile eşdeğerdir. Kalori açısından yüksektir. Spor sırasında enerjiyi yükseltici karbonhidrat, potasyum ve demire sahiptir. Vücutta sıvı dengesini sağlar ve kas kramplarını ortadan kaldırır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.