AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Eğitim anne karnında başlar!

Eğitim anne karnında başlar!
21 Mart 2016, 14:16

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin (İGEDER), bu yıl ilkini düzenlediği Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi, “Ne Kadar Erken O Kadar İyi” mottosuyla, 18-20 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. "Eğitim anne karnında başlar" vurgusunun yapıldığı kongrenin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim olmadan Türkiye’nin 2023 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirebilmenin mümkün olamayacağını bildirdi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Erken Çocukluk Kongresi’ne, yurt içinden ve dışından yaklaşık 2000 kişi katıldı. Başta psikoloji, felsefe, sosyoloji, din, türkçe, sanat ve sağlık alanları olmak üzere erken çocukluk ve eğitim bilimleri uzman ve akademisyenlerince 193 bildiri sunulan kongre kapsamındaki atölye, çalıştay ve panellerle, erken çocukluk eğitimi farklı yönlerden müzakere edildi.

“Eğitim anne karnında başlar”

igeder-nuri-ozkan-gidahattiKongrenin kapanışında ilk konuşmayı yapan İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özkan, erken çocukluk eğitiminin önemine dikkat çekti. Özkan, “Erken çocukluk eğitimi anne karnından başlar ve 8 yaşına kadar devam eder. Bu sürede kadim medeniyetimizin izini nakşedersek Allah, peygamber, aile ve vatan sevgisini çocuklarımıza aşılayabilirsek 2030’lar, 2050’ler bizim olacak” dedi.

“Çocuklar teknolojik bağımlılık sorunu ile karşı karşıya”

Kongre Bilim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Turan ise Türkiye’nin son 10 yılda, erken çocukluk eğitimi konusunda önemli gelişmeler kaydettiğini, ancak erken çocukluk eğitiminin önemi ve hassasiyeti konusunda, toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulamadığını söyledi. Turan, şöyle devam etti:

igeder-selahattin-turan-gidahatti“2000 yılından sonra doğan çocuklar çok şanslı bir nesil olmasına rağmen teknolojik bağımlılık sorunu ile karşı karşıyadır. Bu neslin, 2030’lu yıllarda kendi kendini yönetemeyeceği tahmin edilmektedir. Bu sebeple çocuklarımızın çok yönlü yetiştirilmeleri için başta aile olmak üzere okullarımıza, öğretmenlerimize eğitim liderlerine ve medyaya büyük sorumluluklar düştüğüne inanmaktayız. Yeni nesil çocuklar dijital bir devrim içerisinde kendilerini bulmuşlardır. Bu nedenle her bir çocuğumuzun kendi özgün ruhunun ufkuna yürüyebilecek ve kendi iç dünyalarına keşfedebilecekleri yeni pedagoji ve görsel öğrenmelere ağırlık verecek yeni bakış açılarına ihtiyaç bulunmaktadır. Çocuklarımızı sınavlar aracılığı ile sıralama, eleme ve yaftalama yerine ‘bütün öğrencilerimizin başarılı olabileceğine inanan bir toplum ve eğitim anlayışına’ geçiş için özgün değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

‘Yarınki Türkiye’nin yaşatıcıları çocuklardır’ varsayımından hareketle Türkiye’deki bütün çocukların eşit ve adil bir erken çocukluk eğitimi alması için bütün kaynaklar seferber edilmelidir. Okul öncesi eğitim kurumlarında yabancı dil öğretimi uygulamaları tartışmaya açılmalıdır.”

“Okul öncesi öğrenci sayısı 150 bin arttı”

meb-nabi-avci-gidahattiKongrede konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı da, eğitim alanında son 10 yılda ciddi mesafe kat edildiğini kaydetti. Avcı, “2001’de yüzde 11 olan okullaşma oranı brüt yüzde 70’e çıktı. 11 bin olan derslik sayısı 58 bine ulaştı, beş kattan fazla arttı. Son iki yılda okul öncesi öğrenci sayısı yaklaşık 150 bin arttı ve erken çocukluk döneminde eğitim veren öğretmen sayısı 14 binlerden 72 bine çıktı” bilgilerini verdi.

“Bizde öğretim var, eğitim yok”

Sözlerine İstanbul İstiklal Caddesi’nde yaşanan canlı bomba eylemini şiddetle lanetlediğini belirterek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise canlı bomba eylemlerinin insanların korkuya sürüklemek için yapıldığını, bu terör gruplarına verilecek en iyi cezanın terörün gündemine teslim olmamak olduğunu söyledi.

Eğitimin anne karnında başladığını belirten Erdoğan, “Yeni doğan yavruya kimse süt emmeyi öğretmiyor ama o yavru nereden aldı o eğitimi ki, süt emmeyi mükemmel bir şekilde sürdürüyor” dedi.

recep-tayyip-erdogan-gidahattiTürkiye’nin eğitim ve öğretim alanında çok yol kat ettiğini ifade eden Erdoğan, “Bizde öğretim var da eğitim yok. Sadece öğretim yetmiyor, eğitimin de altyapısını mükemmel şekilde inşa ettiğimiz temellerin üzerinde vermek gerekiyor. Bunu başardığımız anda yavrularımız okullarından çıktığı andan itibaren hayatla da buluşacak, bir acemilik çekmeyecek” şeklinde konuştu.

Eğitim konusunda altyapının çok önemli bir husus olduğunu, altyapıda devrim yaptıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2023 ve 2071 vizyonlarının da eğitim hamlesinin başarısına bağlı olduğunu söyledi. Erdoğan, “Değerler eğitimini eğitim sistemimizin merkezine yerleştirmek zorundayız. Ana sınıfından üniversite eğitiminin sonuna dek geçen 17-18 yıllık süreçte bir nesil diline, tarihine, ecdadına, kültür ve medeniyetine yabancı olarak hayata atılıyorsa sorun var demektir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle arızi bir durum olduğuna inanmıyorum. Elbette bilim Çin’de de Amerika’da da olsa gidip alacağız ama bunu yaparken kendi özümüzden sapmayacağız. Yerlilik ve millilik her konuda olduğu gibi eğitimde de temelimiz olmalı. Önümüzdeki yıllarda bu daha çok gündemimizde olacak” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.