AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ege’nin incisi İzmir, Akdeniz'in de yıldızı!

Ege’nin incisi İzmir, Akdeniz'in de yıldızı!
10 Aralık 2017, 13:51

Akdeniz'e kıyısı olan 21 ülke ve Avrupa Birliği'nin taraf olduğu Barselona Sözleşmesi çerçevesinde ilk kez bu yıl verilen Çevre Dostu Şehir Ödülü’nün sahibi İzmir oldu. Finale kalan İsrail ve Hırvatistan’daki rakiplerini geride bırakarak çevreye duyarlılığını bir kez daha tescilleyen İzmir, ödülünü 19 Aralık'ta Arnavutluk’un başkenti Tiran'da düzenlenecek 20. Barselona Sözleşmesi taraflar toplantısında alacak.

BM Çevre Programı/Akdeniz Eylem Planı, Akdeniz makamlarının çevre ve yaşam kalitesini iyileştirme çabalarını tanımak, ödüllendirmek ve Akdeniz’e kıyısı olan şehirlerde sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek amacıyla “Çevre Dostu Şehir Ödülü” sürecini başlattı.

izmir-gidahattiİstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü

Akdeniz'in kirlenmeye karşı korunmasını hedefleyen, Türkiye ile birlikte Akdeniz'e kıyısı olan 21 ülkenin ve Avrupa Birliği'nin taraf olduğu Barselona Sözleşmesi taraflarının İstanbul'da gerçekleştirdiği toplantıda karar altına alındığı için de ödülün adı, geçtiğimiz yıl Atina'da yapılan toplantıda "İstanbul Çevre Dostu Şehir" olarak belirlendi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve iki yılda bir tekrarlanacak olan Çevre Dostu Şehir Ödülü için üç bağımsız uzman tarafından desteklenen Teknik Komite, 17 Akdeniz kenti arasından İzmir, Hırvatistan’ın Crikvenica ve  İsrail’in Tel Aviv kentlerini "final grubu" olarak belirleyerek, elektronik ortamda kamuoyuna oylamaya sundu.

izmir-bisiklet-gidahattiİzmir, dünya vitrininde

Çevre yatırımlarıyla Türkiye'ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi,  dünya vitrininde de yerini aldı. İzmir’in yerel yönetimi Barselona Sözleşmesi kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen “İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü”nün sahibi oldu.

izmir-gece-gidahattiÖdül 19 Aralık’ta verilecek

İzmir’in, Akdeniz'deki 17 kent arasından sıyrılarak Çevre Dostu Şehir unvanını almasının ardından bir kutlama mesajı gönderen BM Çevre Programı/Akdeniz Eylem Planı (MAP) Koordinatörü Gaetona Leone, Akdeniz kentlerinin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.

İzmir’e ödülünün, 19 Aralık’ta Arnavutluk’un başkenti Tiran'da düzenlenecek 20. Barselona Sözleşmesi taraflar toplantısında sunulacağı açıklandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.