Gıda Hattı

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Kınık: Merdiven Altı Peynir

10 Aralık 2007, 17:10
Paylaş

Merdiven altı üretimin süt ve süt ürünlerinde önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Kınık, süt kullanılmadan peynir bile yapıldığına işaret etti.

Çiğ süt konusunda yaşanan birtakım problemler nedeniyle AB ülkelerine ihracat yapılamadığına dikkat çeken Kınık, şöyle devam etti: “Ancak bu sorunu, kurumsallaşmış, markalaşmış firmalarımız aşmak üzere. Tabii bu sorunları aşmamızdaki en büyük etkenlerden bazıları; küçük işletmelerin birleşerek üretim proseslerini yenilemeleri ve ürün kalitesini yükseltmeleri. Ama merdiven altı üreticilerin engellenerek haksız rekabetin önlenmesi gerekir. Merdiven altı üretim sadece, sütte değil, peynirde, yoğurtta ve birçok süt ürününde önemli bir sorun. Standartlara uygun olmayan, kalite ilkeleriyle bağdaşmayan bazı katkı maddeleri kullanılarak üretim yapılıyor. Hatta bazı ürünlerde soya proteini bile kullanıyor. Hiç süt kullanılmadan peynir yapıldığını hepimiz duyuyoruz. Uygulamasını da aslına bakarsanız biliyoruz. Ama bunlar, peynir tanımına hiçbir zaman uymuyor. Tamamen tüketiciyi aldatmaya yönelik davranışlar. Hem sağlık hem de beslenme kavramlarına aykırı uygulamalar. Tüketiciler dikkatli olmalı.”

Türkiye'de ürün bazında bakıldığında içme sütü tüketiminin oldukça düşük olduğunu, süt konusunda bilinçlenmeye ihtiyaç olduğunu belirten Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Uysal, “Bizim ülkemizde de eğer süt içme alışkanlığı kazandırmak istiyorsak, mutlaka okul sütü programları uygulamamız gerekiyor. Okul sütü programları ile yeni nesli süte alıştırmamız gerekiyor. Yeni nesli süte alıştırdığımızda, süt tüketimi oldukça yükselir. Bunun faydaları; tüketici açısından baktığımızda, kemik ve diş rahatsızlıkları azalır. Devletin bu hastalıklara harcadığı bütçe başka işlere harcanır” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.