AramaArama
Gıda Hattı

EFSA’nın yeni gıda beklentileri

23 Şubat 2016, 18:03
Paylaş
EFSA’nın yeni gıda beklentileri

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) yeni gıdalar için gözden geçirilen kurallar çerçevesinde taslak kılavuz yayınladı, bir gıda avukatı ise gereksinimlerin üçüncü dünya ülkelerinin geleneksel yemekleri için çok zor olacağını düşünüyor.

efsa-gidahattiAB yasasına geçtiğimiz yıl giren yeni AB yeni gıdalar kuralları, EFSA’nın AB üye devletlerine ait başvuruların sorumluluğunu üstlenmesini öngörüyor. Sistem ile AB’ye yeni olan gıda ve bileşenlerin AB pazarına girişinin kolaylaştırılması da bekleniyor.

Ancak geçen hafta Food Compliance International Hukuk Firmasına bağlı avukat Lara Skoblikov yaptığı açıklama ile durumun bu kadar kolay olmadığı görüşünde. İstenilen gereksinimlerin üçüncü dünya ülkelerine ait ürünler için bazı durumlarda oldukça zorlayıcı olacağını belirten Skoblikov, bu tür ürünlerin o ülkelerde günlük diyette yer alan sıradan bileşenler olduğunun altını çiziyor.

Gereksinimler

Kılavuz geleneksel gıdaların kalitatif ve kantitatif yapısal testlerinin en az beş örnek üzerinde yapılmasını öngörüyor. Bunların arasında temel bileşenler, karakterize edici bileşenler, besin karşıtı etkenler, toksik, bağımlılık yapıcı, psikotropik ve benzeri maddeler, kalıntılar, bulaşılar ve stabilite testleri de yer almakta.

baharat-gidahattiSkoblikov’a göreyse istenilen bu testler biraz aşırıya kaçıyor. Taksonomik olarak tanımlanan ve bileşimi ortaya çıkartılmış literatürde yer alan bitkiler için sadece türüne atıfta bulunarak ilgili literatürün referans gösterilmesinin yeterli olması gerektiğini ifade eden Skoblikov, yeni gıdalar için bu durumun değiştirilmesinin anlamsız olduğunu belirtiyor.

Yeni gıda olsun veya olmasın gıda üreticileri kullandıkları ürünlerin güvenliğini, HACCP ilkelerine uygunluğunu, mikrobiyal bileşeminin geçerliliğini, ilaç kalıntı seviyelerini ve benzeri birçok noktayı garanti altına almak zorundadır. Yeni gıdalara gelindiğinde ise baştaki karar verici mekanizmanın bunu unuttuğunu belirten Skoblikov, verilen aşırı tepkinin yersiz olduğunu ifade ediyor.

Ancak herkes aynı görüşte değil. Avrupa tüketici hakları lobi grubu BEUC bir ürünün başka bir ülkede uzun yıllardır tüketiliyor olmasının ürünü otomatik olarak güvenli kılamayacağını ve AB’ye giriş yapacak yeni gıda ve bileşenler için güvenli olduklarına dair kanıtlara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Bazısı için daha ucuz

Konunun uzmanlarına göre ise bu yeni kılavuz, AB’ye yeni gıda girişi başvuru yapan kişi ve firmaların daha sıkı laboratuvar analizleri yaptırmak zorunda kalacakları anlamına gelirken, bazıları için ise başvuruları daha ucuz hale getirecek gibi duruyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.