Gıda Hattı

EFSA’nın Bisfenol A-BPA araştırmasından çarpıcı sonuç!

26 Ocak 2015, 00:32
Paylaş
EFSA’nın Bisfenol A-BPA araştırmasından çarpıcı sonuç!

AB’de gıda güvenliği konusunda bağımsız üst otorite olan EFSA, Bisfenol A-BPA’ya yönelik bilimsel raporunu açıkladı. Bisfenol A-BPA maddesinin, mevcut maruz kalma ölçüleri içinde doğmamış çocuklar dahil tüm insanların sağlığı üzerinde olumsuz hiçbir risk oluşturmadığını açıklayan EFSA’nın yaptırdığı bağımsız bilimsel çalışma da, EFSA internet sitesinden erişime açıldı.

AB bünyesinde gıda güvenliği konusunda bağımsız üst otorite olarak faaliyet gösteren Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA (European Food Safety Authority), uzun süredir kamuoyu gündemini meşgul eden; bazı gıda ambalajları ve insanlarla temas eden ürünlerde kullanılan plastik katkı malzemesi Bisfenol A-BPA ile ilgili yaptırdığı bağımsız bilimsel çalışma sonucunu yayınladı.

Rapora göre, Bisfenol A’ya (BPA) dair kapsamlı maruziyet ve toksisite yeniden değerlendirmesi çalışması sonucunda, mevcut maruziyet seviyelerinde hiçbir yaş grubundaki tüketicilere (Doğmamış çocuklar, bebekler ve ergenler de dahil olmak üzere) herhangi olumsuz bir sağlık riski oluşturmadığı sonucuna varıldı.

EFSA’nın sonuçlarını basın toplantısı ile açıkladığı Bisfenol A’ya(BPA)  yönelik bağımsız bilimsel çalışmanın tamamı da EFSA internet sitesinden herkesin erişimine açıldı.

Raporu değerlendiren PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, rapor ile birlikte başta su olmak üzere gıda maddelerinin ambalajlarına ilişkin olarak Bisfenol A-BPA’nın insanların sağlığını olumsuz etkilediği yönündeki asılsız iddialara artık bir son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Aksoy, “EFSA’nın bilimsel raporu, internet sitesinde kamuya açık ve isteyen herkes erişebilir. Bilimsel verilere her zaman saygılıyız, sağlıklı gıdaya yönelik araştırmalar hep devam edecek elbette, ama bilimsel hiçbir dayanağı olmadan sürdürülen Bisfenol A-BPA’nın doğmamış çocuklar dahil tüm insanların sağlığını olumsuz etkilediği yönündeki asılsız iddialara bir son verilmeli ve artık bu tartışma bitmelidir.” dedi.

Yapılan araştırmanın tüketicilerin korkmadan plastik ambalajlı gıda maddelerini kullanabileceğini net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Aksoy, “Tüketicilerimize şunu söylemek istiyoruz; plastik muadillerine göre çok daha ucuz gıdaya erişim sağlar. Alternatif ambalajlardaki maliyet, plastiğin 20-50 katına kadar çıkabilir. Plastik üretimden tüketime kadar bütün ürün ömür devri içinde, nereden bakarsanız bakın en çevreci üründür. Endüstriyel paydaşlarımıza da söylemek isteriz ki, haksız rekabetin aracı asla olmayın. Türkiye plastik sektörü bugün Avrupa’nın ikinci, dünyanın yedinci büyük üreticisi olarak hepimizin gururudur.” dedi.

Avrupa Birliği içinde, plastiğin gıda alanında öncelikli ele alınan malzemelerin başında geldiğini hatırlatan Aksoy, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği, gıda maddelerindeki israfı önlemek, maliyetleri düşürmek için plastik endüstrisi ile birlikte çalışıyor. Hal böyleyken, çoğu zaman çarpıtılmış verilerle ülkemizde ve dünyada plastik ambalajlara yönelik kasıtlı bir karalama çabalarına tanık oluyoruz. Bu öncelikle insanlarımıza haksızlıktır. Çünkü gıda maddelerinin daha uzun raf ömrü, hijyeni, korunması, taşınması, depolanması gibi zincirin her halkasında plastik ambalajlar muadillerine göre çok daha büyük avantaj sağlar. Bu gıda maddelerinin maliyetlerinin düşmesini, dolayısıyla ucuzlaması anlamına gelir. İnsanlarımız sağlıklı gıdaya daha ucuz ulaşabilir. Plastiğe ve bilime güvenmeliyiz.”

EFSA’nın raporuyla ile ilgili detaylı bilgilere http://www.euractiv.com.tr/gida-ve-saglik/article/efsa-bisfenol-a-saglik-riski-olusturmuyor-030934 adresinden ulaşılabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.