AramaArama
Gıda Hattı

EFSA'dan sukraloz onayı

27 Ocak 2016, 10:45
Paylaş
EFSA'dan sukraloz onayı

EFSA özel amaçlı tıbbi bebek gıdalarında tatlandırıcı olarak sukraloz kullanımını onayladı.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) küçük çocuklara yönelik özel tıbbi gıdalarda şekerden elde edilen bir tatlandırıcı olan sukraloz kullanımının güvenli olduğuna karar verdi. Sukraloz şekerden 650 kat daha tatlı olan, kalorisiz ve yapay bir tatlandırıcıdır.

efsa-gidahattiKurumun gıda katkı maddeleri ve gıdalara eklenen besin kaynakları paneli (ANS paneli) yaptığı güvenlik değerlendirmesinde ilave sukralozun 1 ile 3 yaş grubundaki çocuklara yönelik özel ürünlerde kullanımına izin verdi.

EFSA’dan önceki Avrupa gıda güvenliği kurumu olan Bilimsel Gıda Komitesi (SCF) 1991 yılında sukraloz için kabul edilebilir günlük alım sınırını 15 mg/kg vücut ağırlığı olarak belirlemişti. Bu karar 2000 yılında gıda katkı maddeleri FAO/WHO ortak komitesi (JECFA) tarafından da kabul edilmişti.

Buna karşın iki rapor da çocuklara yönelik özel tıbbi amaçlı gıdalarda kullanılan tatlandırıcıları değerlendirmeye almamıştı.

Avrupa Birliği tüzüğüne göre özel amaçlı tıbbi gıdalar şu şekilde tanımlanmaktadır: “Özel amaçlı tıbbi gıdalar belli beslenme uygulamaları için çocukların da dahil olduğu hastaların diyetlerini düzenlemek amacıyla özel olarak üretilmiş veya formüle edilmiş ve tıbbi gözetim altında kullanılacak olan gıdaları ifade eder. Bu gıdalar alışılmış gıda maddelerini veya bu gıda maddelerinin içinde bulunan belirli besin ögelerini veya metabolitlerini, veya tıbbi olarak tanımlanan diğer besin gereksinimlerini vücuda alma, sindirme, absorbe etme, metabolize etme veya vücuttan atma kapasitesi sınırlı, zayıflamış veya bozulmuş olan hastalar ya da diyet yönetimleri yalnızca normal diyetin modifikasyonu ile veya diğer gıdalarla ya da her ikisinin de birlikte kullanımı ile sağlanamayan kişiler için hazırlanmıştır.”

Tatlandırıcı başvurusu

bebek-gidahatti2010 yılında endüstri birliği IDACE tarafından yapılan başvurudan sonra Avrupa Komisyonu bu sorunu EFSA’ya yönlendirdi. Avrupa özel beslenme endüstrisini temsil eden Avrupa Diyetetik Gıda Endüstrisi Birliği (IDACE) amaçlarını daha iyi yansıtmak amacıyla 2013 yılından itibaren Avrupa Özel Beslenme (SNE) ismini kullanmaya başladı.

EFSA verdiği görüşte yapılan başvurunun ‘özel amaçlı tıbbi gıdaların yenilebilir tada sahip olmasını sağlamak için tatlandırıcı gerektiğini’ öne sürdüğünü ifade etti.

EFSA konuyu inceledikten sonra ANL panelinin ‘sukralozun talep edilen 400 mg/kg ürün seviyesinde, 1 ile 3 yaş arasındaki çocuklara yönelik özel tıbbi amaçlı gıdalarda kullanımının güvenlik riski oluşturmadığı’ kararını verdiğini söyledi.

EFSA bu görüşünü 2 yıldır hazırlığı yapılan tüzük tasarısının Avrupa Parlamentosu’dan geçeceği, özel amaçlı tıbbi gıdaların yönetimiyle ilgili büyük bir değişimin yaşanacağı zamanda açıkladı. Bilimsel Komite/Bilimsel Panel Görüşü kategorisinde verilen EFSA kararı 19 Ocak 2016 tarihinde yayınlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.