Gıda Hattı

EFSA’dan kuş gribi uyarısı!

24 Kasım 2020, 08:51
Paylaş
EFSA’dan kuş gribi uyarısı!

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), kuş gribi virüsünün Avrupa kıtasında hızla yayıldığı, virüsün daha önce kuş gribinden etkilenmemiş Avrupa ülkelerine taşınma riskinin de yüksek olduğunu uyarısı yaptı. Halihazırda hiçbir insanda vaka tespit edilmezken, insanlara bulaşma riskine karşı virüsün evriminin yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

AB, kuş gribi salgını karşısında diken üstünde...

EFSA, Batı Avrupa için uyarı yapmıştı!

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) bir önceki uyarısında, kuş gribinin geçtiğimiz yaz Rusya ve Kazakistan’da yabani kuşlar ve kümes hayvanlarında tespit edilmesi sonrasında Batı Avrupa’da da rastlanması olasılığına dikkat çekilmişti.

Söz konusu uyarının ardından geçtiğimiz ay içerisinde Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, Hollanda, İsveç ve Birleşik Krallık'ta toplam 300'den fazla vaka bildirildi.

Kuş gribi virüsü hızla yayılıyor

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Avrupa Kuş Gribi Referans Laboratuvarı’nın desteğiyle EFSA tarafından güncellenen duyuruda, kuş gribi virüsünün Avrupa kıtasında hızla yayıldığı ve virüsün daha önce kuş gribinden etkilenmemiş Avrupa ülkelerine taşınma riskinin yüksek olduğunun altı çizildi.

Tespit edilen vakaların büyük çoğunluğunun yabani kuşlar ve çok az bölümünün kümes hayvanlarında görülmesine rağmen, virüsün yabani kanatlı hayvanlardan kümes hayvanlarına yayılma olasılığının yüksek olduğu değerlendiriliyor.

kus-gribi-onlem-gidahattiVirüsün mutasyona uğrayarak, insanlara bulaşması riski var

Halihazırda salgında hiçbir insanda vaka tespit edilmediği ve genel olarak insanlara bulaşma riskinin çok düşük olduğu belirtilmekle birlikte, insanlara bulaşabilecek virüslerin ortaya çıkması riskini göz önünde bulundurmak amacıyla virüsün evriminin yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

“Tek Sağlık yaklaşımı gerekli”

EFSA Hayvan ve Bitki Sağlığı Birimi Başkanı Nik Kriz, salgın riskinin önüne geçilmesine ilişkin olarak, “Bu salgınların daha da artmasını önlemek için Avrupa çapında hayvan, halk, çevre ve iş sağlığı otoriteleri arasında yakın işbirliği, diğer bir deyişle Tek Sağlık yaklaşımı gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.