AramaArama
Gıda Hattı

EFSA şeker görüşünün yayınlanma tarihini erteledi

24 Temmuz 2019, 23:48
Paylaş
EFSA şeker görüşünün yayınlanma tarihini erteledi

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, beslenmede yer alan şekerlere yönelik oluşturacağı tavsiye görüş için süreyi uzattı. EFSA, şeker görüşünün oluşturulması sırasında beklenenden fazla veri ve araştırmanın toparlanması, analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gerektiği gerekçesiyle, bu değerlendirmenin yapılmasını talep eden beş Avrupa ülkesi ile anlaştı.

Beş Kuzey ülkesi olan Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç, 2017 yılında EFSA'nın günlük şeker tüketim miktarı konusunda tavsiyede bulunması için başvur yapmışlar, EFSA bunun üzerine değerlendirmeyi yapmasına yönelik bir bilimsel protokol geliştirmişti.

EFSA 2020 yılı başlarında tavsiyeyi yayınlayacağını bildirmişti; ancak 2018'de protokol ile ilgili olarak yapılan bir açık istişare sonrasında değerlendirmeye dahil edilecek çalışmaların kapsamı genişletilmişti. Değerlendirme çalışmasında bugüne kadar ciddi ilerleme kaydedildi; ancak ek çalışmaların değerlendirilmesi ve ek bilgi talebi için bazı veri sahiplerine başvurulması nedeniyle süreç uzadı.

EFSA şeker görüşü Mart 2021'e kaldı

EFSA konuyu bir resmi yazı ile istek sahibine bildirirken; daha önce 29 Şubat 2020 olarak belirlenen sonuçlanma tarihinin yakalanmasının mümkün görünmediği; bu nedenle görüş taslağının Kasım 2020'de görüşe açılarak Mart 2021'de son halinin verileceği ifade edildi.

Yazıda taramalarda bulunan şekerin metabolik etkileri ile ilgili 23 bin 774 makale ile diş çürükleri ile ilgili bulunan 2 bin 141 makalenin elenerek 240'a kadar düşürüldüğü belirtildi. EFSA'ya göre bu makalelerin 19'u diş çürükleri; geri kalanının 79'u müdahale çalışmaları oldu. 131 çalışma ise gözlemsel araştırmalardan oluştu. Gözlemsel araştırmaların fazlalığı, sürenin uzatılmasının temel nedeni olarak ifade edildi.

EFSA'nın beslenme uzmanları toplam/eklenmiş/serbest şekerler için kabul edilebilir tüketim üst sınırını belirlemeye çalışıyor. Eğer verilerin değerlendirilmesi sonucu böyle bir değere ulaşılamazsa, şekerden kaynaklanan olası riskleri tanımlamak için başka değerler kullanılabilecek. EFSA'nın şekerlerin üst sınırı ile ilgili görüşü, tüm kaynaklardan gelen  şekerleri içerecek. Bunlar; sofra şekeri (sakaroz), fruktoz, glikoz, glikoz şurubu gibi nişasta bazlı şekerler ve gıdanın hazırlanması ya da üretimi sırasında eklenen diğer şeker preparatlarını kapsıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.