AramaArama
Gıda Hattı

EFSA karışımların etkilerini de değerlendirebilecek

31 Mart 2019, 12:00
Paylaş
EFSA karışımların etkilerini de değerlendirebilecek

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, bilimsel panellerinde gıda ve yemlerde yer alan kimyasalların olası birleşik etkilerini değerlendirmeye yönelik harmonize bir çerçeve geliştirdi. Bu yaklaşım, gerektiğinde bazı maddelerin karışımlarının etkilerini ortaya koymaya yönelik bir yaklaşım olarak AB mevzuatını tamamlayacak.

İnsanlar, hayvanlar ve çevre, çok çeşitli kaynaklardan farklı farklı kimyasallara maruz kalabiliyor. Bu kimyasalların beraberce gösterdikleri etkilerin incelenmesi oldukça karmaşık bir problem. Olası karışımların sayısı sonsuz. Normal şartlarda gündemde olan maddelerin etkilerini tek tek araştıran EFSA, bu maddelerin karışımlarının olası etkilerini inceleyebilmek amacıyla pratik bir bilimsel araç geliştirdi.

EFSA Bilim Komitesinin başında yer alan Dr. Tobin Robinson, mihenk taşı sayılabilecek bu gelişmenin yıllarca Avrupalı ve uluslararası ortaklarla yürütülen çalışmaların bir sonucu olduğunu belirtti. Yöntemin pratikliğinin 2018 yılında alınan görüşler sonucunda sabitlendiğini ifade eden Robinson, paydaşlarla yapılan iletişimde 300'den fazla görüş aldıklarını söyledi.

Robinson'a göre yeni geliştirilen prensiplerin bazıları bazı tarım ilacı grupları ve başka bulaşan grupları için kullanılmaya başlandı bile: "Artık karışımlara yönelik bir yaklaşım gerektiğinde geliştirdiğimiz harmonize çerçevenin bizi daha güçlü bir konuma getirdiğini görüyoruz."

EFSA: "Bazı kimyasallar birbirinin zehirli etkisini artırıyor ya da azaltıyor"

Yeni geliştirilen yaklaşım, var olan metotlara ve kimyasal karışımlar hakkında olası endişelerin değerlendirilmesi konusunda uluslararası deneyime dayanıyor. Kimyasal Karışımlar Çalışma Grubunun başındaki Prof. Christer Hogstrand, karışımların değerlendirilmesi sürecinin saf maddelerin değerlendirilmesi ile benzer şekilde yürüdüğünü söylüyor: "Normalde olduğu gibi bu sistemde de öncelikle kimlerin - insanlar, çiftlik hayvanları ya da kuşlar, arılar gibi vahşi yaşam - ne kadar maruz kaldığını belirliyoruz. Devamında karışımın veya ayrı ayrı bileşenlerinin ne kadar zehirli olduğunu hesaplıyoruz. Son olarak da maruziyet ve zehirlilik düzeylerini kıyaslayarak riski ortaya koyuyoruz."

Genel riskin tespiti için çoğunlukla her maddenin etkisi birbirine eklenerek bir hesaplama yapılıyor. Ancak bazı durumlarda kimyasallar birbirleri ile etkileşime giriyorlar, etkileri artıyor, ya da azalıyor. Bu etkileşimlere sık rastlanmıyor, ancak özellikle toksik etkinin artıp artmadığının görülmesi için incelenmeleri gerekiyor. EFSA'nın geliştirdiği yeni protokol bunu her karışım için yapmaya olanak sağlıyor.

Bu çerçevenin AB çapında ve ülkeler düzeyinde risk yöneticilerinin kimyasallara birlikte maruziyet durumlarını değerlendirirken bilinçli kararlar verebilmelerine yarayacağı ifade ediliyor. EFSA bu konuda halk arasındaki farkındalık eksiğini gidermek için de konuyla ilgili etkileşimli bir web sitesi oluşturmuş durumda. Bu sitenin vatandaşlara birleşik maruziyet ve toksisite gibi konuları anlamalarında yardımcı olması bekleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.