AramaArama
Gıda Hattı

EFSA, gıda sınıflandırmasını yeniledi

6 Mayıs 2015, 12:32
Paylaş
EFSA, gıda sınıflandırmasını yeniledi

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA),  FoodEx2 adlı gıda sınıflandırma ve tanımlama sistemini iyileştirdi.

EFSA’nın FoodEx2’de yaptığı son güncellemede, sistemin kullanılmaya başlandığı 2011 yılından bu yana EFSA’ya ulaşan görüşler dikkate alındı. Sınıflandırmada yer alan gıda güvenliği alanları ciddi oranda genişletilirken, gıda ve hayvanlardaki biyolojik ajanlar (hastalık, virüsler) alanında önemli güncellemeler yapıldı. Veteriner ilaç kalıntıları, yem ve bitkilerde hiyerarşiler oluşturulurken, ham maddeler ve doğal kaynaklar bölümlerindeki terminoloji de önemli ölçüde genişletildi. Böylece, gıdalarda basitleştirilmiş kodlar ve hiyerarşiler oluşturularak, veri kaynaklarına kolaylık sağlandı.

Sistemin ulusal veri toplama ajansları ve diğer bilimsel kurumlara risk değerlendirmelerinde kullanmak üzere karşılaştırılabilir bilimsel veri sağlaması amacıyla yapılan düzenlemeyle, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de (WHO) EFSA’nın sistemini, küresel sistemin temeli olarak almaları sağlandı.

FoodEx2 sistemi; yiyecek, içecek ve diğer gıda maddelerini farklı gıda güvenliği alanlarındaki veri koleksiyonları altında sınıflandırıyor ve tanımlıyor. Sistem, gıda tüketimi ve gıdalardaki kimyasal riskler (bulaşanlar, zirai ilaçlar) hakkında Avrupa çapındaki verilerin birbiri ile uyumlu hale gelmesini sağlıyor. Söz konusu veriler, Avrupa Birliği’ndeki tüketicilerin gıda ile ilişkili risklere maruziyet ölçütlerini ortaya koyduğu için EFSA’nın işleyişinde önemli bir rol oynuyor.

FAO VE WHO, halen AB üye ülkelerinin belirtilen alanlarda veri toplayarak EFSA’ya aktarmasında uygulanan standart konumundaki FoodEx2’nin küresel seviyede uygulanabilir bir gıda sınıflandırma sisteminin temelini oluşturması amacıyla EFSA ile çalışmaya karar vermişti. Bu, FAO/WHO GIFT olarak adlandırılan ve bağımsız küresel gıda tüketimi verilerinin toplanmasına yönelik aracın geliştirilmesinde de yeni bir adım olarak nitelendiriliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.