Gıda Hattı

EFSA geri dönüşüm teknikleri hakkında değerlendirmelerini yayınladı

30 Temmuz 2019, 21:32
Paylaş
EFSA geri dönüşüm teknikleri hakkında değerlendirmelerini yayınladı

EFSA kullanılmış PET ambalajların yeniden gıdalarda kullanılabilmesi amacıyla uygulanan geri dönüşüm yöntemlerinin güvenilirliğini değerlendirdiği raporları yayınladı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA bünyesinde yer alan Gıdalarla Temas Eden Maddeler, Enzimler ve İşlem Yardımcıları Paneli (CEP), Avrupa Birliği'nde kayıtlı geri dönüşüm yöntemlerinin güvenliğini değerlendirdi. Uzun adı polietilen tereftalat olan, halk arasında "pet şişe" tabirine yerleşmiş olan PET maddesinin geri dönüştürülerek yeniden gıda ambalajı olarak kullanılması, uygulanan işleme göre bazı riskler taşıyabiliyor. Bu riskleri değerlendiren EFSA, dört farklı yöntem için sonuçlarını birer raporla açıkladı.

EFSA AMB, Poly Recycling, Quinn Packaging ve Texplast isimli geri dönüşüm işlemlerini inceledi. İncelemelerde Starlinger iV+, Erema Basic ve Bandera teknolojilerine dayalı bu işlemlerin hiçbirinde ciddi bir güvenlik endişesi görülmediği ifade edildi.

bağlı kapak

 

Geri dönüşüm uygulamalarında bir güvenlik riski bulunamadı

Quinn Packaging dışındaki üç raporda; incelenen işlemin bilinmeyen potansiyel kirleticilerin geçme düzeyinin 0,1 μg/kg düzeyinin altında kalmasını garanti altına aldığı ifade edildi. Bu üç yöntemle elde edilen PET maddesinin her tür gıda ile temas edecek; oda sıcaklığında uzun süre depolanabilecek, sıcak veya soğuk dolum yapılabilecek ambalajlarda %100 oranında kullanımının herhangi bir güvenlik riski doğurmayacağı ifade edildi.

Diğer yandan, %100 oranında Quinn Packaging işlemi ile geri dönüştürülen PET materyalden elde edilen; sıcaklıkla şekillendirilmiş ambalajların yiyecekler için kullanılabileceği, su için kullanılamayacağı ifade edildi. Bu dört yöntemle geri dönüştürülmüş PET materyalden elde edilen kapların mikrodalga ya da geleneksel fırınlarda kullanılamayacağı vurgulanıyor.

Geri dönüşüm, çevrenin korunması için büyük öncelik verilmesi gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği bu konuda ciddi girişimlerini sürdürürken, gıda ve içecek sektörü de döngüsel ekonomi olarak adlandırılan ve üretim sürecinde ortaya çıkan atıkların yeniden üretim içerisinde değerlendirilmesini öngören sistemi uygulamaya sokmak için büyük çaba sarf ediyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.