Gıda Hattı

EFSA, Dolly'lerin Yenilmesine Yeşil Işık Yaktı, Gözler AB'de

17 Ocak 2008, 16:45
Paylaş

Klonlanmış hayvanlardan elde edilen et ve sütün market raflarında yerini almasına bir adım daha yaklaşıldı. AB Gıda Güvenliği Ajansı (EFSA) klonlanmış hayvanlardan elde edilen ürünlerin güvenli olduğunu açıkladı.

Hayvan kopyalama ilk kez 1997’de dünyanın gündemine girerek büyük şaşkınlık yaratmıştı. Kopyalanan ilk canlı da Dolly adlı bir koyundu. Dolly’nin ardından onlarca ülkede yüzlerce hayvan kopyalandı. Dünyadaki bu gelişmelerin ardından, 2007 Kasım ayında Türkiye’nin ilk kopya koyunu “Oyalı” doğdu. Oyalı’nın doğumundan bir hafta sonra da “Zarife” adı verilen ikinci kopya koyun geldi.

Hayvan kopyalama Türkiye ve tüm dünyanın gündemini meşgul ederken, kopya hayvanlardan elde edilen hayvansal ürünlerin tüketilip tüketilemeyeceği de ayrı bir tartışma konusuydu. Bu konuyla ilgili son açıklama Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Ajansı’ndan (EFSA) geldi. EFSA tarafından yapılan açıklamada, kopya hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünlerinin tüketiminde herhangi bir sakınca olmadığı belirtildi. EFSA’nın bu raporunun Avrupa Birliği’nin (AB) klonlanmış hayvanların beslenme zincirine girmesine izin verip vermemesi konusunda yeni bir tartışma başlatması bekleniyor.

EFSA’dan onay çıktı

2007 yılının mart ayında Avrupa Komisyonu EFSA’dan klonlanmış hayvanları gıda güvenliği, hayvan sağlığı, hayvan refahı ve çevre açısından değerlendiren ayrıntılı bir rapor hazırlamalarını istedi. EFSA tarafından hazırlanan 47 sayfalık raporla ilgili ilk açıklamalar www.efsa.eu sitesinde yer aldı. Bu açıklamalarda kopya hayvanlarla doğal yollardan doğan hayvanlar arasında gıda güvenliği ve elde edilen ürünler açısından herhangi bir fark olmadığı belirtildi. Bununla birlikte eldeki verilerin sınırlı olduğuna ve her şeye rağmen bilim insanları ve tüketici gruplarına danışmak gerektiğine dikkat çekildi.

Birçok tüketici ve dindar grup, kopyalamanın biyolojiye zarar vereceğini öne sürüp kopyalamaya karşı çıkarken; bilim adamları ise teknoloji vasıtasıyla kopya hayvanlardan daha fazla verim elde edileceğini savunuyorlar. Bilim adamları ayrıca kopya hayvanların güvenli olduğunu ve zamanla hastalıklara karşı daha dayanıklı hayvanlar elde edilebileceğini belirtiyorlar.

Konsültasyon süreci başladı

EFSA 25 Şubat’a kadar devam edecek konsültasyon sürecini başlatırken, mayıs ayında da nihai karar verilecek. Avrupa Komisyonu etik komitesi de bu hafta içerisinde konuyla ilgili görüşlerin belirtildiği bir rapor yayınlayacak. Avrupa Birliği Sağlık Komiseri Markos Kyprianou konuya büyük önem verdiklerini belirterek, “Gıda güvenliği bizim için çok önemli. Bu yüzden öncelikle konsültasyon sürecinin nasıl sonuçlanacağını beklemeliyiz. Ardından da 27 AB ülkesini kapsayan geniş kapsamlı bir kamuoyu araştırması yaparak bir sonuca varırız” dedi. Avrupa Komisyonu yetkililerinden biri yaptığı açıklamada, EFSA’nın kararı AB tarafından da onaylanırsa önümüzdeki birkaç yıl içerisinde AB ülkelerindeki süpermarketlerde kopya hayvanlardan elde edilen ürünlerin satılacağını kaydetti.

Geçen yıl Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) klonlanmış sığır, domuz ve keçilerden elde edilen ürünlere onay vererek, AB’nin de bu konuda bir an önce harekete geçmesini istemişti. Bugüne kadar ABD’de yüzlerce hayvan klonlanırken Avrupa Komisyonu da klonlamanın AB ülkelerinde de gelişeceğine inanıyor. İngiltere ve Almanya’nın klonlanmış hayvansal ürünlerin AB ülkelerinde satılması için baskı yaptıklarını belirten bir komisyon yetkilisi, Londra’nın klonlanmış bir döl ithal ettiğini doğruladı. Tüketiciler EFSA’nın kararı ne olursa olsun, klonlanmış ürünler konusunda daha fazla ikna edilmek istiyorlar. Yapılan bazı anket sonuçlarına göre, insanlar klonlamış hayvan ürünleri tüketimine henüz pek sıcak bakmıyor. ABD’nin önde gelen süt ürünleri üreticisi ve distribütörü Dean Foods, geçen ay müşteri hassasiyetini göz önünde bulundurarak klonlanmış hayvanlardan elde edilmiş sütü satmayacaklarını bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.