AramaArama
Gıda Hattı

EFSA, DHA ve hafıza ile ilgili sağlık beyanını reddetti

20 Mayıs 2016, 18:12
Paylaş
EFSA, DHA ve hafıza ile ilgili sağlık beyanını reddetti

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), Hollandalı sağlık ve beslenme firması DSM’nin, Omega 3 asitlerinden dokosaheksaenoik asit (DHA) ile hafıza performansının artmasını ilişkilendiren sağlık beyanını reddetti.

15 müdahale çalışması, 13 gözlemsel çalışma ve müdahale çalışmalarından elde edilen verilerin kullanıldığı 3 meta analiz, DSM tarafından EFSA'ya sunuldu. Buna karşın EFSA yalnızca 11 müdahale çalışmasını kabul etti.

Dokosaheksaenoik asit (DHA), başlıca omega 3 yağ asitleri arasında. İnsan vücudunda üretilmediğinden gıdalar yoluyla alınması gereken omega 3 yağ asitlerinin anne ile bebek, zihin, göz, eklem, kemik, kalp ve damar sağlığı için faydalı olan bir besin olduğu öne sürülüyor.

efsa-gidahatti

EFSA Paneli kararı

EFSA’nın Diyetetik Ürünler, Beslenme ve Alerji (NDA) Paneli, sözü edilen 11 çalışmadan 2 tanesinin, dokosaheksanoenoik asit (DHA) takviyesinin hafıza işlevi üzerinde faydalı etkisi olduğunu gösterdiğini kabul etti.

Bununla birlikte, bir çalışmada tutarsız sonuçlar elde edilirken, bir başka çalışmada hafıza işlevi üzerinde negatif etki görüldü, diğer 7 çalışmada ise hafızayla ilgili bir etki gözlenmedi.

EFSA yayınladığı görüşte şu ifadelere yer verdi: “Panel, insan müdahale çalışmalarının çoğunluğunun DHA takviyesinin hafıza üzerinde etkili olmadığını gösterdiğine, birbiriyle çelişen araştırma sonuçlarının çalışma tasarımındaki farklılıklar, DHA kaynağı, DHA dozu, çalışmada yer alan bireylerin başlangıçtaki durumu veya çalışmaların süresi ile açıklanamayacağına karar verdi.”

omega-3-www.gidahatti.com

Omega 3  yağ asitleri oldukça popüler

DSM ise olumsuz görüşü üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

DSM, yaptığı bir açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Omega 3 yağ asitleri, 30.000’in üzerinde yayınlanmış bilimsel makale ile en çok çalışılan besinlerden biri. DSM, DHA konusundaki bilimsel araştırmaları desteklemek için, dünyanın farklı yerlerindeki kuruluşlarla birlikte çalışmaya devam edecek.”

Şu anda Avrupa’da, DHA ile ilgili 9 onaylı sağlık beyanı bulunuyor. Bunlar beyin işlevi, görme, bebek gelişimi, kalp işlevi ve kan basıncıyla ilgili.

Buna karşın hafıza ile ilgili onaylanmış bir sağlık beyanı bulunmuyor.

DSM; DHA ve beyinle ilgili mevcut beyanın fazla genel olması nedeniyle tüketiciler açısından anlamlı olmadığını, bu nedenle hafızaya ilişkin özel beyanın önemli olduğunu ifade etti.

Euromonitor Uluslararası verilerine göre, hafıza, 2015 yılında Batı Avrupa’da gıda takviyeleri arasında en büyük 9. sağlık unsuru konumundaydı.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.