AramaArama
Gıda Hattı

EFSA, Beslenme Referans Değerlerini belirledi

21 Temmuz 2014, 13:51
Paylaş
EFSA, Beslenme Referans Değerlerini belirledi

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, folat, niasin ve selenyum için belirlediği Beslenme Referans Değerlerini açıkladı. Söz konusu değerler Avrupalılar için Popülasyon Referans Alım, Uygun Alım ve Ortalama Gereksinim değerlerini içeriyor.

EFSA’nın Diyet Ürünler, Beslenme ve Alerjiler paneli, folat için günlük Popülasyon Referans Alım değerini 330 μg folat eşdeğeri olarak belirledi. Hamile kadınlarda ise bu değerin 600 μg/gün olması gerektiği belirtildi.

Selenyum için Uygun Alım miktarı 70 μg olarak belirlenirken, emziren annelere sütle kaybedilen miktarın karşılanması için ek olarak 15 μg daha tüketmeleri önerildi.

B3 vitamini olarak da bilinen niasinin Ortalama Gereksinimi megajul (MJ) enerji başına 1,3 mg (1000 kilokalori başına 5,5 mg) niasin eşdeğeri olarak belirlendi. Bu değer Gıda Bilimsel Komitesi’nin 1993’te belirlediği ve %10 değişkenlik katsayısı içeren 1,6 mg/MJ değeriyle örtüşüyor.

Alman Beslenme Derneği’nden Dr. Daniela Strohm, EFSA’nın folat konusundaki kararının kendilerininki ile çelişmediğini belirtti. Dernek, 2013’te günlük folat alım önerisini 400 μg’dan 300 μg’a indirdiğinde bilimsel çevrelerde tartışmalar yaşanmıştı.

EFSA’nın folat ve selenyum referans değerleri iler ilgili görüş taslakları her kesime açık olarak değerlendirmeye sunulacak. Niasin görüşü ise Komisyon’a ve üye ülkelere gönderilecek.

Popülasyon Referans Alım, toplumdaki tüm bireylerin yeterli alımını sağlayan miktarı, Ortalama Gereksinim ise (normal dağılım halinde) toplumdaki bireylerin yarısı için uygun olan miktarı gösteriyor. Uygun Alım miktarı ise diğer iki miktarın belirlenmesi için uygun veri olmadığı durumlarda, görünüşe göre sağlıklı olan bir topluluk ya da toplulukların ortalama alım miktarından yola çıkılarak hesaplanıyor.

Gıdahattı.com/21.07.2014

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.