Gıda Hattı

Edwin H. Land kimdir? Edwin H. Land hayatı

1 Mart 2022, 14:36
Paylaş
Edwin H. Land kimdir? Edwin H. Land hayatı
Edwin H. Land kimdir? Başarılı mucit Edwin H. Land hayatı merak edilmektedir. İşte Edwin H. Land biyografisini gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

Edwin H. Land kimdir? Amerikalı bilim adamı ve mucit olan Edwin H. Land hayatı ve tüm merak edilen yönleri ile araştırılmaktadır. İşte hakkında her şey....

Edwin H. Land biyografi

tam adı; Edwin Herbert Land,

doğum; 7 Mayıs 1909

ölüm; 1 Mart 1991

mesleği; Amerikalı bir bilim adamı ve mucittir, en iyi Polaroid Corporation'ın kurucu ortağı olarak bilinir . Polarize ışık için ucuz filtreler , pratik bir kamera içi anlık fotoğrafçılık sistemi ve diğer şeylerin yanı sıra retinex renk görme teorisini icat etti. Polaroid anlık kamerası 1948'in sonlarında satışa çıktı ve bir fotoğrafın 60 saniye veya daha kısa sürede çekilmesini ve geliştirilmesini mümkün kıldı.

Edwin H. Land  hayatı ve kariyeri

Edwin Land, Bridgeport, Connecticut'ta Matie ( kızlık soyadı Goldfaden) ve Rus hurda metal satıcısı Harry Land'in çocuğu olarak Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyürken, şömine saati ve ailenin yeni gramofonu gibi ev aletlerini parçalarına ayırmasıyla ve altı yaşındayken evin tüm sigortalarını patlatmasıyla tanınırdı. Bir gramofonu parçalarına ayırırken babası tarafından azarlandı ve "hiçbir şey veya hiç kimse beni bir deneyi yapmaktan alıkoyamaz" diye yemin etti. Edwin'in adını telaffuz etmekte zorlanan Helen adında bir ablası vardı, bu yüzden ona çocukluğunun geri kalanında takılan ve en yakın arkadaşları arasında kullanılan "Din" lakabını taktı.

Land, yarı özel bir lise olan Norwich, Connecticut'taki Norwich Free Academy'ye katıldı ve 1927 sınıfında onur derecesiyle mezun oldu. Oradaki kütüphane, ailesinden gelen bağışlarla finanse edildiğinden, ölümünden sonra onun için adlandırıldı.

Harvard Üniversitesi'nde fizik , daha spesifik olarak optik okudu, ancak birinci sınıftan sonra New York'a taşınarak ayrıldı. Orada, Polaroid film adını verdiği, ışığı polarize edebilen ilk ucuz filtreleri icat etti. Bir eğitim kurumuyla ilişkili değildi ve uygun bir laboratuvarın araçlarından yoksundu, bu da bunu zor bir çaba haline getiriyordu, bu yüzden ekipmanlarını kullanmak için gece geç saatlerde Columbia Üniversitesi'ndeki bir laboratuvara gizlice girecekti.  New York Halk Kütüphanesi'nden de yararlandı.polarize edici maddelerle ilgili önceki çalışmalar için bilimsel literatürü araştırmak. Büyük buluşu, polarize edici bir maddeden oluşan tek bir büyük kristali büyütmeye çalışmak yerine, birbirleriyle mükemmel bir hizaya getirilmiş milyonlarca mikron boyutlu polarize kristalden oluşan bir film üretebileceğini fark ettiğinde geldi.

Land, polarize edici filmi geliştirdikten sonra Harvard Üniversitesi'ne döndü, ancak çalışmalarını bitirmedi veya bir derece alamadı. Üniversite diploması almamasına rağmen, özellikle Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü ziyaret ettiği zaman, birçok kişi tarafından Dr. Land olarak anılırdı. Biyografi yazarı Peter Wensberg'e göre, Land bir sorunun çözümünü kafasında gördüğünde, onu yazmak veya vizyonunu başkalarına kanıtlamak için tüm motivasyonunu kaybetti. Karısı genellikle, öğretmeninin teşvikiyle ev ödevi problemlerinin cevaplarını ondan alırdı. Daha sonra ödevi yazıp teslim edecekti, böylece kredi alabilmesi ve dersten kalmaması için.

Polaroid

1932'de, polarizasyon teknolojisini ticarileştirmek için Harvard fizik hocası, Harvard fizik profesörü George Wheelwright III ile birlikte Land-Wheelwright Laboratuarlarını kurdu. Wheelwright mali açıdan zengin bir aileden geliyordu ve şirketi finanse etmeyi kabul etti. Güneş gözlüğü ve fotoğraf filtreleri için polarize filtreler geliştiren birkaç erken başarıdan sonra Land, daha fazla genişleme için bir dizi Wall Street yatırımcısından fon aldı.

Şirketin adı 1937'de Polaroid Corporation olarak değiştirildi.

Land, Polaroid markası altında tabaka polarizörlerini daha da geliştirdi ve üretti. İlk büyük uygulama güneş gözlüğü ve bilimsel çalışma için olmasına rağmen, hızla birçok ek uygulama buldu: 1942'de Wurlitzer 850 Peacock müzik kutusunda renkli animasyon için, tam renkli stereoskopik (3-D) filmlerdeki gözlükler için, ışığın parlaklığını kontrol etmek için bir pencere aracılığıyla, tüm LCD'lerin gerekli bir bileşeni ve daha fazlası.

Dünya Savaşı sırasında , karaya uyum sağlayan gözlükler, hedef bulucular, ilk pasif güdümlü akıllı bombalar ve Çek mülteci Joseph Mahler ile birlikte icat edilen Vectograph adlı özel bir stereoskopik görüntüleme sistemi gibi askeri görevler üzerinde çalıştı. hava fotoğrafçılığında kamufle edilmiş düşman pozisyonları. Bütün bunlarla birlikte, çabalarını hükümet dışı bilimsel araştırmalara odaklayan Ulusal Araştırma Savunma Komitesi'nin danışmanıydı.

Üç yaşındaki en büyük kızı Jennifer ile Santa Fe, New Mexico'ya bir tatilde, onun bir fotoğrafını çekti. Babasının az önce çektiği fotoğrafı neden göremediğini sordu, bir saat içinde zaten SX-70 Polaroid kamera fikrine sahipti. Patent avukatı Donald Brown da Santa Fe'yi ziyaret ederken oradaydı ve bu fikirle ona hızla yaklaştı ve Brown bu fikri kabul etti. Bu geziden sonra hemen bu fikrin geliştirilmesi için araştırmalar başladı.

Üç yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, 21 Şubat 1947'de Land, Amerika Optik Derneği'ne bir anlık kamera ve ilgili filmi gösterdi. Kara Kamerası olarak adlandırılan bu kamera, iki yıldan kısa bir süre sonra ticari satıştaydı. Polaroid orijinal olarak bu ilk kameranın altmış birimini üretti. Elli yedi tanesi 1948 Noel tatilinden önce Boston'daki Jordan Marsh mağazasında satışa sunuldu . Polaroid pazarlamacıları, kamera ve filmin müşteri talebine göre ikinci bir seri üretecek kadar stokta kalacağını yanlış tahmin ettiler. Elli yedi kameranın tamamı ve filmin tamamı gösterilerin ilk gününde satıldı.

Polaroid'de geçirdiği süre boyunca Land, maraton araştırma oturumlarıyla ün salmıştı. Land bir fikir edindiğinde, hiçbir kesinti olmadan problem çözülene kadar deneyler yapar ve beyin fırtınası yapardı. Kendisine yemek getirilmesi ve yemesi gerektiğinin hatırlatılması gerekiyordu. Polarize filmin ticari üretimiyle ilgili sorunları çözerken bir keresinde on sekiz gün üst üste aynı kıyafetleri giydi. Polaroid şirketi büyüdükçe, Land'in yanında vardiyalar halinde çalışan asistan ekipleri vardı. Bir takım yıprandığında, bir sonraki takım çalışmaya devam etmek için getirildi.

Edwin Land'in Polaroid'den yakın bir meslektaşı olan Elkan Blout şunları yazdı: "Land neye benziyordu? Onu tanımak eşsiz bir deneyimdi. O gerçek bir vizyon sahibiydi; olayları diğer insanlardan farklı görüyordu, bu da onu şu düşünceye götürdü. Kendini kaybetmeyen ve aynı derecede azimli insanlarla çalışmaktan zevk alan zeki, azimli bir adamdı."

Fotoğraf zekasına katkılar

Soğuk Savaş'ın ilk yıllarından başlayarak, Land, fotoğrafik keşif ve istihbarat toplama çabalarının gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Projeler arasında Genetrix balon kaynaklı kameralar, U-2 programı , Corona ve Samos fotoğraf uyduları ve İnsanlı Yörünge Laboratuvarı yer aldı. Fotoğrafik keşif konularında Başkan Dwight D. Eisenhower'ın sık sık danışmanıydı.

Edwin H. Land kimdir?
Edwin H. Land

Daha sonraki yıllar

1950'lerde Land ve ekibi, devrim niteliğindeki Lockheed U-2 casus uçağının optiklerinin tasarlanmasına yardımcı oldu. Kelly Johnson ile birlikte uçağın tasarımına da katkıda bulundu. Yine bu on yılda, Land ilk olarak sadece iki renk yansıtılan ışıkla tüm ton spektrumunu yansıtmak için iki renkli bir sistem keşfetti (daha sonra daha spesifik olarak 579 nm'lik çok dar bantlar kullanılarak aynı etkinin elde edilebileceğini keşfetti. ve 599 nm ışık). Bu çalışmanın bir kısmı daha sonra Retinex'in renk görme teorisine dahil edildi .

1957'de Harvard Üniversitesi ona fahri doktora verdi ve Cambridge, Massachusetts'te bir cadde olan Edwin H. Land Blvd. daha sonra onun anısına seçildi. Sokak , Polaroid şirket genel merkezinin bulunduğu Cambridge'deki Memorial Drive'ın bir ucundadır ( Land Blvd'den Memorial Drive'ın bir mil batısında). Polaroid, Cambridge'in çeşitli yerlerinde birkaç binayı işgal etti.

1970'lerin başında Land, daha önce bilinen renk sabitliği fenomenini retinex teorisiyle açıklamaya çalıştı. Renk sabitliği konusundaki popüler gösterileri, konsepte büyük ilgi gösterdi. Entegre anında renkli fotoğrafçılığın ( SX-70 film ve kamera ) geliştirilmesine yönelik liderliğini, en büyük başarısı olarak gördü.

Polaroid Corporation'ı baş yönetici olarak yönetmesine rağmen, Land her şeyden önce bir bilim insanıydı ve bu nedenle "her gün bir deney" gerçekleştirmesini sağladı. Resmi bir diplomaya sahip olmamasına rağmen, çalışanlar, arkadaşlar ve basın, ona Dr. Land diyerek bilimsel başarılarına saygı duydu. Tek istisna, yaşamı boyunca bu onurlu unvanı kullanmayı reddeden The Wall Street Journal'dı.

Land, hem bir bilim insanı hem de bir hümanist olarak, Wall Street'i ve yatırımcılarını çok üzecek şekilde, genellikle teknik ve yönetimsel kararlar verdi. Profesyonel kariyerinin başlangıcından itibaren kadınları işe aldı ve onları araştırma bilimcisi olmaları için eğitti. Martin Luther King Jr.'ın 1968'de suikaste uğramasının ardından Polaroid'i olumlu eylem hareketinin ön saflarına taşıdı.

Sanatsal bir vizyonu vardı. Laboratuvarında, büyük formatlı (20 x 24 inç) baskılar üreten yatak odası dolapları boyutunda dev stüdyo kameraları yaptı. Ürettikleri bazı baskılar karşılığında fotoğrafçılara bu kameralara ücretsiz erişim sağladı. Bu uygulama şirket tarafından devam ettirilmiş; sonuç Polaroid Koleksiyonu oldu. 1970'lerden bu yana derlenen koleksiyon, Ansel Adams, Chuck Close, Robert Frank ve Andy Warhol gibi dünyanın en büyük sanatçıları ve fotoğrafçıları tarafından çekilen 16.000 ila 24.000 arasında fotoğrafa ulaştı.. Polaroid Corporation'ın bir varlığı olan koleksiyon, tartışmalı koşullarda parçalanıp partiler halinde satışa sunulduğu 2010 yılına kadar bozulmadan kaldı.

Land, 1973'te Nixon'ın Watergate skandalı sırasında Başkanlık Danışmanı olmaktan istifa etti. Nixon'ın “siyasi muhalifleri”ndeki isimlerden biriydi (ilk 20 düşmanın ardından)

Anlık fotoğraf makinelerinin muazzam başarısına rağmen, Land'in başarısız Polavision anlık film sistemi mali bir felaketti ve 27 Temmuz 1982'de Polaroid Başkanı olarak istifa etti. Emekli olduğunda, adına 535 patenti vardı. ve sadece Thomas Edison ve Elihu Thomson tarafından yenildi. Emeklilik yıllarına hazırlanırken bu, araştırma tutkusunun sonu anlamına gelmemiş ve renkli görme merakına devam etme kararı almıştır. Bu sırada Land, Kendall Meydanı'nda Charles River'ın yanında boş bir arsa bulduğu Rowland Bilim Enstitüsü'nü kurdu.

Ölüm

Land, 1 Mart 1991'de Cambridge, Massachusetts'te 81 yaşında öldü. Land'in ailesi, karısı Helen ve iki kızı Jennifer ve Valerie, ölüm nedenini açıklamayı reddetti. Land'in kendisi hakkında yazılmasından hoşlanmadığı, bir kişilik kültü yerine yayınlanmış bir bilimsel çalışmanın mirasını bırakmak istediği için Land'in ailesi, ölümünde bir laboratuvar görevlisine kişisel kağıtlarını ve notlarını parçaladı, bir görev verdi. tamamlanması üç yıl alacaktı.

Massachusetts, Cambridge'deki Mount Auburn Mezarlığı'na gömüldü.

Kamu hizmeti

Arazi oldu:

1957-1959 yılları arasında Başkanın Bilim Danışma Komitesi (PSAC) üyesi ve 1960'tan 1973'e kadar PSAC'ın Büyük Danışmanı.

  • Başkanın Dış İstihbarat Danışma Kurulu (PFIAB) 1961-77 üyesi.
  • 1964-66 Ulusal Teknoloji, Otomasyon ve Ekonomik İlerleme Komisyonu üyesi.
  • Eğitim Televizyonu 1966-67 Carnegie Komisyonu
  • Ford Vakfı Mütevelli Heyeti 1967-1975

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.