Gıda Hattı

EDTA nedir? Yiyeceklerde neden EDTA bulunuyor?

3 Ekim 2021, 11:49
Paylaş
EDTA nedir? Yiyeceklerde neden EDTA bulunuyor?

Etilendiamin Tetra Asetik Asit’in kısaltması olarak bilinen EDTA, lezzet ve rengi korumak için sebze konserveleri, mayonez ve pişmiş konserve deniz ürünleri gibi birçok gıdada koruyucu olarak kullanılıyor. Üstelik gıdaların raf ömrünü de uzatabiliyor.

Üreticiler tarafından kullanılabilecek EDTA miktarı FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından düzenleniyor. EDTA, kokusuz ve hafif tuzlu bir toz.

EDTA bir şelatlama maddesi olarak çalışıyor. Yani bu durum metallere bağlandığı ve renk bozulmasına veya lezzet kaybına neden olabilecek kimyasal reaksiyonlara katılmalarını engellediği anlamına geliyor.

EDTA, insanların sindirim sisteminde az da olsa emiliyor. Maksimum günlük alınabilecek sınır ise vücut ağırlığının kilogramı başına 1,1 mg. Gıda katkı maddesi olarak EDTA, yüksek dozlarda tüketildiğinde ishale ve iştah azalmasına neden olabiliyor. Bununla birlikte, tipik bir diyetle bu kadar yüksek dozlara ulaşmak oldukça zor.

konserve-gidahatti

Hangi gıdalarda EDTA bulunuyor?

  • Salata sosları, soslar ve ezmeler
  • Mayonez
  • Lahana ve salatalık gibi salamura sebzeler
  • Konserve fasulye ve baklagiller
  • Gazlı alkolsüz içecekler

Ayrıca EDTA, kozmetik ürünlerinde de bulunuyor. Sabunlar, şampuanlar, losyonlar ve kontakt lens solüsyonları, EDTA içerebilen kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine örnek.

EDTA, renk bozulmasını önleme özelliğinden dolayı kağıt ve tekstil gibi birçok endüstriyel üründe de bulunuyor. Çamaşır deterjanları, endüstriyel mikrop öldürücüler ve diğer temizlik ürünleri gibi ürünlerde de sıklıkla kullanılıyor.

Son olarak şelasyon tedavisi olarak bilinen kurşun veya cıva zehirlenmesi gibi metal toksisitesini tedavi etmek için de EDTA kullanılıyor. EDTA, kandaki aşırı metale bağlanmakta ve daha sonra idrar yoluyla atılıyor.

Birçok paketli gıda, EDTA içeriyor. Bununla birlikte, yiyeceklerde bulunan miktar o kadar azdır ki insan sağlığını olumsuz etkilemesi pek olası değil.

Yapılan çok sayıda çalışma, EDTA alımının üreme veya doğum kusurları ile ilişkili olmadığını ortaya koyuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.