AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Edirne tarım şehri mi, sanayi şehri mi?

Fikri Türkel

TÜM YAZILARI

Fikri Türkel

22 Mart 2016, 09:57

Edirne, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan en önemli kapısıdır. Başta Kapıkule sınır kapısı ve yaşanan transit yoğunluğu şehrin geleneksel kalıplarını zorlamaya başlamış. Peki, gelecekte şehre nasıl rol biçiliyor?

Fikri Türkel

kapikule-sinir-kapisi-gidahattiHafta sonu Edirne'deydim ve şehrin önde gelenleriyle görüşme ve etraflıca sohbet etme fırsatı buldum. Pazar sabahı bir iki arkadaşım bir yere yetişmek için acele ediyorlardı. Meğerse kadınlar için kurulan "Doğal Ürünler Pazarı"na gideceklermiş. Benim ayrı programım olduğu için katılamadım. Ancak pazar hakkında bilgim vardı.

Benzerleri her şehirde kurulmaya başlanan kadınlar pazarı, bir Kadın Girişimciler Kurulu Projesi olarak ortaya çıktı. Edirne iline bağlı 28 köyde yaşayan kadınlar için, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın destek ve teşvikleriyle oluşturuldu.

Bu ve benzeri pazarlardaki ürünler için "doğal" tanımı yanlış olsa da, ileride bunların yeniden dizayn edileceğini düşünüyorum. Organik, ekolojik olabilir ve bunlar sertifikalandırılabilir. Bugünkü haliyle 100 kadının, evine ekonomik destek sağlayan bir işlevi olduğu söylenebilir.

yeryuzu-pazar-gidahattiKadınların evlerinde yaptığı ekmek, erişte, tarhana, turşu, reçelin yanı sıra kendileri için ürettikleri ancak artan bazı süt ürünleri de pazarda, tezgahta yer alıyor.

Şehre gelen yılda 3 milyon yerli turistten bir kısmı için de bu pazar bir uğrak yeri oluyor.

Esasında şehir sadece yerli turiste değil, bölgeye hitap edebilecek bir konumdadır. AB ile vizesiz dönem başlarsa, Bulgaristan'da Filibe'den, Yunanistan'da ise Gümülcine'den günlük ihtiyaçlarla birlikte ekonomik olarak bölgeye merkez olabilecek şehir Edirne'dir.

Esasında, yıllar önce şehrin önde gelen işadamlarından Mustafa Yardımcı, böyle bir projeyi gündeme taşımıştı. O tarihte Edirne Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi olan Yardımcı, üç ülkenin sınır kavşağında bölgesel üretim merkezi yapılmasını önermişti.

Aynı projenin kapsamında uluslararası bir havaalanı olacak ve Türkiye ile Avrupa arasındaki hızlı tren projesi de bu bölgeden geçecekti.

Böylece üretim bölgesinin yanı sıra Edirne'nin yanı sıra Saroz Körfezi'nden Tekirdağ'a ve Kırklareli'ne kadar olan bölge de yabancı turistlerin rahatlıkla turlarına dahil olabilecekti.

celtik-depolama-gidahattiEdirne nüfusu artmıyor ve hızla yaşlanıyor. Tarım şehirde ağırlığını koruyor. Türkiye'nin toplam çeltik üretiminin yüzde 40'ı Meriç Nehri boyundan elde ediliyor. Ancak Meriç su taşmaya devam ediyor ve riskli durumunu koruyor. Eğer şehrin geleceğine yönelik ciddi hamleler yapılacaksa, sorunu esastan çözecek projeler bir an önce tamamlanmalıdır.

Yağlı tohum üretimi, şehir için geleneksel hale gelmiş görünüyor. Şehirde pek çok ayçiçek tohumu işleme tesisi bulunuyor. Ancak sulama kanalları sorunu çözülemediği için verim artışı ayçiçekte istenilen seviyeye gelemedi. Bir tarafta su taşkını, diğer tarafta susuz tarım. Hem de aynı bölgede...

Edirne için ideal olabilecek konumlandırmalardan biri de bölgesel bir kongre şehri olmasıdır. Genelde Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, Makedonya başta olmak üzere Balkanlardaki her kongreye Edirne üst yönetimi davet ediliyor. Aslında bu tür sosyal ve ekonomik kongrelerin merkezi Edirne olmalıdır.

Edirneliler, sahip olduğu potansiyellerin farkında. Ancak bir motivasyona ihtiyaç duyuyorlar. Yine de Avrupa'ya sınırında olmalarıyla farklı modeller geliştiriliyor. En son TOBB'un araştırma vakfı olan TEPAV, bölgeye yönelik Etki Analizi hazırlıyor. Bunun sonuçlarını merak ediyorum.

Umarım tarım ve sanayi dengesi ile lojistik özelliklerine uygun öneriler ortaya çıkar. Ve Edirne hak ettiği konuma kavuşur ve cazibe merkezi olmaya devam eder.

Fikri Türkel

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.