AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Edirne Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

Edirne Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri
13 Haziran 2021, 17:55

Edirne Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri...

Edirne Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Çavuşbey, Hükümet Cd. No:19, 22020 Edirne Merkez/Edirne
 • Telefon: (0284) 225 10 30

Edirne tarım ürünleri neler?

Edirne’de çeşitli tarım ürünleri yetişir. Ovaları çok bereketlidir.Tarla tarımı çok gelişmiştir. Tahılda buğday, sanâyi ürünlerinde şekerpancarı ve ayçiçeği ön sırayı alır. Meyvecilikte, kavun, karpuz yetiştiriciliği ve bağcılık ileridir. Son 10 senede tarım ürünleri bir kat artmıştır. Buğday, pirinç, ayçiçeği, şekerpancarı, fasulye, susam, kolza, domates, patlıcan, pırasa ve lahana ilde yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir.Meyve olarak kavun, üzüm, karpuz, elma, armut, erik, kızılcık ve bâdem önemli yer tutar. Sulama, gübreleme ve modern tarım araçları kullanma husûsunda önde gelen iller arasındadır.

Edirne’de Trakya bölgesinde bulunan diğer illerde olduğu gibi buğday, ayçiçeği, şekerpancarı ve tütün üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Bu ürünler dışında mısır, pirinç ve şerbetçi otu bölgenin yetiştirilen diğer önemli ürünlerini oluşturur.

Edirne’de yetiştirilen diğer ürünler ise meyvelerden şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm olup, sebzelerden domatesi, patates, sarımsak, soğan, patlıcan ve biberden oluşmaktadır. Bölgede iklimin el verdiği ölçüde hemen, hemen her ürün rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Edirne Tarım il Müdürlüğü iletişim

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

 • Adres : İstasyon Mahallesi Talatpaşa Caddesi No : 43 EDİRNE
 • Telefon : 0284 235 26 89
 • Faks : 0284 235 26 97
 • E-Posta : [email protected]

Edirne Tarım İl Müdürü kim?

Edirne Tarım İl Müdürü şu anda Atilla BAYAZIT'tır.

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.