Gıda Hattı

Edgar Allan Poe kimdir? Edgar Allan Poe hayatı

7 Ekim 2021, 16:13
Paylaş
Edgar Allan Poe kimdir? Edgar Allan Poe hayatı
Edgar Allan Poe kimdir? Pek öok eseri ile dikkat çeken Edgar Allan Poe hayatı ile pek çok kişinin merak ettiği bir isimdir. Edgar Allan Poe biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Edgar Allan Poe kimdir? Editör, şair ve ünlü edebiyatçı Edgar Allan Poe hakkında tüm merak edilenler ve sanatçının eserleri...

Edgar Allan Poe biyografi

doğum; 19 Ocak 1809

ölüm; 7 Ekim 1849

meslek; Amerikalı bir yazar, şair, editör ve edebiyat eleştirmeniydi.

Edgar Allan Poe kimdir?
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe hayatı

Poe en çok şiirleri ve kısa öyküleriyle, özellikle de gizem ve ürkütücü öyküleriyle tanınır. Yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde Romantizmin ve Amerikan edebiyatının merkezi bir figürü olarak kabul edilir.

Poe, kısa öykünün ülkenin en eski uygulayıcılarından biriydi ve dedektif kurgu türünün mucidi ve aynı zamanda ortaya çıkan bilim kurgu türüne önemli bir katkıda bulundu. Poe, geçimini yalnızca yazarak kazanan ilk tanınmış Amerikalı yazardı ve bu da maddi açıdan zor bir yaşam ve kariyerle sonuçlandı.

Poe, oyuncular David ve Elizabeth "Eliza" Poe'nun ikinci çocuğu olarak Boston'da doğdu . Babası 1810'da aileyi terk etti ve ertesi yıl annesi öldüğünde Poe, Richmond, Virginia'dan John ve Frances Allan tarafından yanına alındı . Onu hiçbir zaman resmen evlat edinmediler, ama genç yetişkinliğe kadar onlarla birlikteydi.

Edgar Allan Poe kimdir?
Edgar Allan Poe

Poe , Virginia Üniversitesi'ne gitti ancak bir yıl sonra parasızlıktan ayrıldı. Allan'la eğitimi için ayrılan fonlar ve kumar borçları konusunda tartıştı. 1827'de, Birleşik Devletler Ordusuna sahte bir adla kaydolduktan sonra, yalnızca "bir Bostonlu"ya atfedilen ilk Tamerlane ve Diğer Şiirler koleksiyonunu yayınladı .

Poe ve Allan, 1829'da Allan'ın karısının ölümünden sonra geçici bir yakınlaşmaya ulaştılar. Poe daha sonra West Point'te bir subay adayı olarak başarısız oldu, bir şair ve yazar olmak için kesin bir arzu beyan etti ve Allan ile yollarını ayırdı. Poe, odağını düzyazıya çevirdi ve sonraki birkaç yılını edebiyat dergileri ve süreli yayınlar için çalışarak geçirdi ve kendi edebi eleştiri tarzıyla tanındı.

Çalışması onu Baltimore, Philadelphia ve New York City dahil olmak üzere birçok şehir arasında taşınmaya zorladı. 1836'da 13 yaşındaki kuzeni Virginia Clemm ile evlendi , ancak 1847'de tüberkülozdan öldü .

Ocak 1845'te Poe , anında başarıya ulaşmak için " Kuzgun " adlı şiirini yayınladı . Yıllarca kendi dergisi The Penn'i (daha sonra The Stylus olarak değiştirildi ) çıkarmayı planladı , ancak üretilemeden önce, 7 Ekim 1849'da Baltimore'da , 40 yaşında, gizemli koşullar altında öldü . Ölümünün nedeni bilinmiyor ve hastalık, alkolizm, madde bağımlılığı ve intihar gibi birçok nedene çeşitli şekillerde atfedildi.

Poe ve eserleri, dünya çapında edebiyatın yanı sıra kozmoloji ve kriptografi gibi uzmanlık alanlarını da etkiledi . O ve eserleri, popüler kültür boyunca edebiyat, müzik, film ve televizyonda görünür. Evlerinin bir kısmı bugün müzelere adanmıştır. Amerika Gizem Yazarları olarak bilinen yıllık ödülünü vermek Edgar Ödülü gizem türünde seçkin iş için.

Ölüm

Edgar Allan Poe gömüldü Westminster Hall in Baltimore, Maryland (:; Long 39.29027: Lat -76,62333); koşullar ve ölüm nedeni belirsizliğini koruyor.
3 Ekim 1849'da Poe, onu bulan Joseph W. Walker'a göre, Baltimore sokaklarında "büyük sıkıntı içinde ve... acil yardıma muhtaç" halde bulundu. Washington Medical College'a götürüldü ve 7 Ekim 1849 Pazar günü sabahın beşinde öldü. Poe, nasıl bu duruma geldiğini ve kendisine ait olmayan giysiler giydiğini açıklayacak kadar tutarlı değildi. Kimden bahsettiği belli olmasa da, ölümünden önceki gece defalarca "Reynolds" adını söylediği söyleniyor. Bazı kaynaklar Poe'nun son sözlerinin "Tanrım zavallı ruhuma yardım et" olduğunu söylüyor. Poe' dahil tüm tıbbi kayıtlar kayboldu.

O sıralarda gazeteler Poe'nun ölümünü "beyin tıkanıklığı" veya "beyin iltihabı", alkolizm gibi itibarsız sebeplerden ölüm için yaygın bir örtmece olarak bildirdiler. Gerçek ölüm nedeni bir sır olarak kalıyor. Spekülasyonlar arasında deliryum tremens , kalp hastalığı , epilepsi , sifiliz , meningeal inflamasyon, kolera, karbon monoksit zehirlenmesi ve kuduz yer almaktadır. 1872'den kalma bir teori , Poe'nun ölümünün nedeninin kümeste çalışma olduğunu öne sürüyor .vatandaşların belirli bir aday için oy vermeye zorlandığı, bazen şiddete ve hatta cinayete yol açan seçim sahtekarlığı.

Edgar Allan Poe kimdir?
Edgar Allan Poe

Hikâyeleri

"The Angel of the Odd" - Çok alkol almış olan bir adamın başına gelenleri anlatan bir kara komedi.
"The Balloon Hoax"- Bir balon seyahatini anlatan bir gazete haberini anlatan hikâye
"The Black Cat" - Alkollü bir adamın kedisini öldürüp sonra kedinin ruhunu gördüğünü sanmasını anlatan hikâye, hikâye katilin ağzından anlatılmış.
"The Cask of Amontillado" - Bir intikam öyküsü.
"Eleonora" - Bir aşk hikâyesi
"The Tell-Tale Heart" - Metaforik bir cinayet öyküsü
"The Pit and The Pendulum" - İspanyol Engizisyonu tarafından yapılan işkenceleri anlatır.
"The Premature Burial" - Ölmeden gömülme
"The Meeting" - Bir kadın ve erkeğin buluşmasını anlatır ama buluşma yeri öbür taraftır.
"The Oval Portrait" - Bir şatoda geçen öyküde bir portre etrafında gelişen rahatsız edici olaylar anlatılır.
Ayrıca bakınız

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.