Gıda Hattı

Edamame nedir? Faydaları neler?

9 Ocak 2022, 13:40
Paylaş
Edamame nedir? Faydaları neler?

Edamame, olgunlaşmadan veya sertleşmeden önce hasat edilen taze soya fasulyesi olarak biliniyor.

Edamame kabuklu, taze veya dondurulmuş olarak tüketilebiliyor. Ayrıca bir dizi sağlık yararı da bulunuyor.

Edamame fasulyesi doğal olarak glüten içermiyor. Kalorisi de  oldukça düşük. Kolesterol içermezler. Protein, demir ve kalsiyum yönünden de zengin. Edamame ayrıca az miktarda E vitamini, tiamin, riboflavin, niasin ve B6 vitamini içeriyor.

Nasıl yeniyor?

Edamame, birçok yemekle iyi uyum sağlayan hafif, tereyağlı bir tada sahip. Çorbalara, yahnilere, salatalara, pirinç yemeklerine veya güveçlere ekleyerek yenebiliyor.

İşte faydaları

Bazı bilim insanları, soya proteininin bir kişinin kanındaki düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) veya "kötü" kolesterol seviyelerini düşürebilecek özelliklere sahip olduğunu belirtiyorlar.

Bitkisel kaynaklı yağların çoğu doymamışken, hayvansal yağlar doymuş olma eğilimindeler. Doymuş yağları tüketmek kalp hastalığına ve diğer kardiyovasküler sorunlara katkıda bulunabiliyor.

Soyanın meme kanseri riski üzerindeki etkisi hakkında çalışmalar da bulunuyor. Soyadaki fitoöstrojenler olarak bilinen bazı izoflavonlar, östrojene benzer şekilde hareket ediyor.

Soya ürünleri tüketmenin erkeklerde prostat kanseri riskini önemli ölçüde azaltabiliyor. Hatta meme kanserine karşı da koruma sağlayabiliyor.

Soya fasulyesi folat içeriyor. Folat da DNA üretimi ve uygun hücre bölünmesi için önemli oluyor.

Ayrıca Folat, vücutta homosistein adı verilen çok fazla maddenin oluşmasını engelleyerek depresyon riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Bazı bilim insanları edamame, ıspanak, fasulye, kabak , domates ve pancar gibi bitki kaynaklarından daha fazla demir ve protein tüketmenin doğurganlığı artırabileceğini veya yumurtlama bozuklukları riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Diyetteki demir eksikliği vücudun enerjiyi nasıl kullandığını etkileyebiliyor ve demir eksikliği anemisine yol açabiliyor.

Edamame, mercimek, ıspanak ve kuru meyve ile birlikte mükemmel bir demir kaynağı.

Edamame, B vitaminlerine benzer bir besin olan kolin içeriyor. Kolinin  sağlıklı uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yararı bulunmakta.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.