Gıda Hattı

EBSO Başkanı Taşkın: "Kültür balıkçılığı geleceğin parlayan sektörü"

28 Ekim 2006, 13:09
Paylaş

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, kültür balıkçılışı sektörünün Türkiye'nin parlayan yıldızı olduşunu söyledi. Taşkın, son yıllarda ihracat şansı sebebiyle cazip sektörlerden biri haline gelen kültür balıkçılışının yeni balık çeşitleriyle dünya pazarındaki egemenlik alanını güçlendireceğine inandığını kaydetti.
Taşkın, yaptışı yazılı açıklamada, Türkiye'de kültür balıkçılığının yüzde 80'inin Ege Denizi'nde yapıldışını, girintili çıkıntılı kıyıların yetiştiricilik için oldukça elverişli olduğunu hatırlattı.

Bölgede kültür balıkçılığının hızla geliştiğini anlatan Tamer Taşkın, "Son zamanlarda kültür balıkçılığına elverişli iklim ve diğer şartlara sahip Ege Denizi kıyılarına yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini görmekteyiz. Yeni bir sektör olarak hızla büyümekte olan kültür balıkçılığımız, 2005'te yaklaşık 300 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Buna bir de balıkların işlenip katma değerinin artması eklendiğinde rakam milyar dolarlara ulaşacaktır. Verimliliği yüksek olan kültür balıkçılığı, devamlı gelir sağlayabilecek bir sektör olup halkımızın protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak, balık ithalatımızı azaltacak ve ekonomiye önemli katkılarda bulunacaktır" dedi.
Çevreyi kirleterek turizme zarar verdiği gerekçesiyle ülkenin parlayan sektörlerinden biri olabilecek kültür balıkçılığına yönelik tepkilerin eksik bilgilendirmeden kaynaklandığını ifade eden Taşkın, sektöre hakettiği önemin verilmesi ve üreticinin teşvik edilmesi halinde gelecekte Avrupa Birliği'nin (AB) bir üyesi olarak Türkiye'nin, büyük çapta balık tüketen ve Avrupa ülkelerine ihraç eden bir ülke haline geleceğini kaydetti. Taşkın, "Bu iş kolunun, ülkemizin geleceğinde çok önemli bir yıldız sektör olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.
Tamer Taşkın, kıyılarda kanunsuz olarak kurulan ve denizi kirleten balık çiftlikleri varsa, yetkililerin gerekeni yapması gerektiğini ifade etti. Kıyıya yakın üretim yapanlar yüzünden bütün sektörün etkilendiğini kaydeden EBSO Başkanı, oysa su ürünleri üretiminin Türkiye için döviz kaynağı olduğunu söyledi. Ülkede kültür balıkçılığı yapılmaması durumunda yıllık 500 milyon dolar ithalata mecbur kalınacağını ifade eden Taşkın, "Oda olarak yanlış yerlerdeki balık çiftliklerinin kapanmasını ve doğru yerlere taşınmasını destekliyoruz. Yer gösterildiği halde taşınmayan veya bilgisizlikle çevreyi kirletenler varsa yetkililer gerekeni yapmalıdır" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.