Gıda Hattı

E Okul ile karne nasıl görüntülenir? E Okul VBS karne görüntüleme 2022

17 Haziran 2022, 11:11
Paylaş
E Okul ile karne nasıl görüntülenir? E Okul VBS karne görüntüleme 2022
2021-2022 eğitim öğretim yılı sonuna gelinirken karnesini almaya gidemeyen öğrenciler e okul karne ortalaması görüntülüme ekranına erişmeye başladı. Bugün karnelerini alacak öğrenciler, e okul sistemi ile karnelerini dijital olarak da görüntüleyebilecek. İşte 2022 MEB e okul karne notu görüntüleme ekranı…

Öğrencilerin en heyecanlı oldukları günlerin başında gelen karne gününde hareketliliği artırmamak isteyenler basılı karne öncesinde notlarını E-OKUL aracılığı ile öğreniyor. Peki, 2022 MEB e okul karne nasıl bakılır?

E OKUL KARNE SORGULAMA

e-Okul VBS sistemine giriş yapmak için ilk olarak Milli Eğitim Baknalığı tarafından hazırlanan “https://eokul.meb.gov.tr/” adresine giriş yapmak ve sağ tarafa “Veli Bilgilendirme Sistemi” başlığı altındaki istenen bilgileri doldurmak gerekmektedir. Bu aşamada T.C. Kimlik Numarası, Öğrenci Numarası ve güvenlik kodu istenmektedir. Bu bilgiler doğru girilirse ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşamada da öğrencinin kimlik bilgileri ve okul bilgileri sorulmaktadır. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, öğrencinin doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı istenmektedir. Bu bilgiler de doğru girildiği takdirde sistem açılır.

Açılan ekranda sol menüde Devamsızlık Bilgisi, Not Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Sınav Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notları, Diploma Puanı, Yıl Sonu Notları ve Nakil Durumu gibi seçenekler yer almaktadır.

E OKUL KARNE SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

https://e-okul.meb.gov.tr/

E OKUL VBS GİRİŞ ÖĞRENCİ EKRANI KARNE BİLGİSİ

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen ve öğrenci için ayrılmış olan sisteme TC kimlik numarası ve okul numarası ile giriş yapılabiliyor. Giriş ardından bölümlere ayrılan kısımda şu bilgilere ulaşılabiliyor:

-Karne bilgisi

- Sınav notu bilgisi

- Devamsızlık bilgisi

- Aldığı belgeler

- Geçmiş sınıf not ortalamaları

- Nakil işlemleri

KARNE NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Karnelerin alınmasına günler kala araştırılan not ortalaması hesaplama işlemi, küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar.

Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler.

Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.