AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

E-nabız çöktü mü? e-nabız neden girilmiyor?

E-nabız çöktü mü? e-nabız neden girilmiyor?
15 Haziran 2021, 17:00

E-nabız çöktü mü? e-nabız neden girilmiyor? Koronavirüs aşı randevusu için sık sık ziyaret edilen MHRS ve e-nabız çöktü mü sorusuna yanıt aranıyor.

Sağlık Bakanlığı, aşı randevu sistemini barındıran MHRS ve e-nabız'a akşam saatleri itibariyle erişimde sorun yaşandığı ifade edildi. Vatandaşlar, e-nabız sistemine giriş yapamadıklarını belirtiyor. MHRS neden açılmıyor? e-nabız'a ne oldu, çöktü mü?

E-nabız çöktü mü? e-nabız neden girilmiyor?

Sağlık Bakanlığı'nın hasta bilgileri ve aşı randevusu gibi birçok işlemini sunduğu sistemi MHRS'de 14 Mayıs günü erişim sorunu yaşandığı vatandaşların gündeminde. Öte yandan e-nabız'da da aynı sorunla karşılaşıldığı biliniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın işçi ve memurlar için de aşılama işlemlerinin başladığını duyurmasından sonra yaşanan erişim sorunu hakkında henüz bir açıklama gelmedi.

MHRS ile aşı randevusu nasıl alınır?

  • Covid-19 aşı randevusu alabilmek için öncelikle Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nin (MHRS) resmi internet adresini açın. Açılan sayfada e-Devlet ile giriş yapabileceğiniz butona tıklayın ya da üye olduktan sonra siteye giriş yapın.
  • Daha sonra açılan ekranın sağ tarafında yer alan "Hastane randevusu al" butonuna tıklayın. "Genel Arama" seçeneğini işaretleyin.
  • "Covid-19 Aşı" seçeneğini işaretleyin. Açılan ekrandaeğer sağlık çalışanı değilseniz "COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz.
  • Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir." uyarısı çıkacaktır. Diğer yaş grupları için randevu tarihleri ilerleyen günlerde belli olacak.

MHRS SİSTEMİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Aşılar nasıl yapılacak?

Aşı uygulama odasına her defasında sadece bir aşılanacak kişi alınacak. Aşı uygulama esnasında aşılamayla ilgili gerekli kayıtlar tutulacak. Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusu kontrol edilecek. Aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı, kimlik bilgileri ve kişi için ayrılan aşı ile eşleştirilecek ve uygulanacak. Günlük aşı uygulaması sonunda aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

E-nabız aşı randevu alma!

Öncelikli grupta olduğunuzu tespit ettikten sonra “enabiz.gov.tr” adresinde e-devlet ile giriş yapabilirsiniz. Burada yer alan e-devlet ile giriş seçeneğini tıklamanız yeterli olacak.

Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada “aşı randevusu alma” işlemini işaretleyin. Bunun ardından size “Aile Hekimi” ve “Hastane” seçeneklerini sunacak.

Aile hekimini seçmeniz durumunda kendi aile hekimim ya da başka aile hekimi seçeneğini aktaracak istediğinizi işaretleyebilirsiniz.

Hastaneyi seçmeniz durumunda da yine size uygun olan hastanenin listesi verilecek. Bu sayfalar açıldıktan sonra seçtiği gün ve saatte aşı randevunuz alınmış olacak.

Daha fazla detaylı bilgi almak isteyenler ise ALO 184 üzerinden Sağlık Bakanlığı'nı arayarak bilgi edinebilir.

E - NABIZ EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Aşı randevusu iptal edilir mi?

Belirlenen tarihte aşı randevusuna gidemeyecek olan vatandaşlar aşı randevusunu MHRS ve e-Nabız sistemi üzerinden iptal etme şansı var.

Hafta sonu ve mesai saatleri dışında aşı randevusu alınır mı?

Sağlık Bakanlığı'nın Twitter hesabından aşı randevularıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz." denildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.