Gıda Hattı

E-fatura ve e-defter uygulamasına geçişte son günler

17 Aralık 2015, 22:55
Paylaş
E-fatura ve e-defter uygulamasına geçişte son günler

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yapılan düzenleme uyarınca, mevcut 20 bin civarındaki mükellefe ek olarak, 2014 sonu itibariyle 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip 32 bin civarında şirket de, yıl sonuna kadar e-fatura ve e-defter uygulamasına zorunlu olarak geçecek.

E-fatura ve e-defter uygulamaları, muhasebe ve finansal süreçlerin takibinde büyük kolaylık ve hız sağlıyor. Kâğıt, baskı, postalama, depolama, işçilik gibi maliyetlerden önemli oranda tasarruf edilmesinin önünü açan uygulamalar, iş süreçlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırıyor. E-fatura ve e-defter ile birlikte, e-arşiv fatura, kayıtlı elektronik posta (KEP), e-imza, e-mutabakat, e-saklama gibi tüm e-dönüşüm hizmetleri, bu alanda hizmet veren şirketler tarafından tek elden sağlanıyor.

500 milyon e-fatura, 3 milyar TL tasarruf

E-fatura, e-defter, e-arşiv fatura gibi e-dönüşüm uygulamaları, kullanıcılara %50 ila %90 arasında kazanç sağlamasının yanında, ülkemize de yıllık 3 milyar TL’nin üzerinde tasarruf sağlayacak. E-dönüşüm uygulamaları, kâğıt, yazıcı, kartuş, baskı, zarf, kargo, posta, depolama, işçilik, noter tasdikleri gibi birçok kalemden oluşan maliyetleri minimuma indirerek, ticari işlemlerde hız ve kolaylık kazandırıyor.

2013 ve 2014 yıllarında, ülkemizde e-fatura ve e-defter uygulamalarını kullanan 20 bin civarında mükellef bulunuyor. Yeni düzenlemelere göre, 31 Aralık 2015 tarihine kadar 32 bin mükellef zorunlu olarak kapsama dahil olacak ve yılbaşından itibaren kullanıcı sayısı 50 bini aşacak.

2016 yılında ülkemizde 500 milyon adet e-fatura oluşacağı öngörülüyor. E-faturanın gönderme ve alma maliyetinin 1 TL’nin altında olduğu, saniyeler içinde gönderilip alınabildiği, kâğıt faturanın ise 5-15 TL arasında maliyeti olduğu ve birkaç gün içinde teslim edilebildiği göz önüne alındığında, e-fatura uygulamasının şirketlere, ülkemize sağladığı fayda ve kazançların önemi daha da iyi anlaşılıyor.

yuksel-samast-www.gidahatti.comE-fatura ve e-defter uygulamaları, ekonomiye doğrudan katkı sağlıyor

E-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv Fatura hizmetleri ve çözümleri sağlamak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcılarından biri olan TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, şirketlerin ihtiyaçlarına uygun özel e-fatura ve e-defter çözüm ile hizmet sunduklarını söyledi. Samast, “Şirketlerin e-fatura, e-defter ve e-arşiv faturaya geçiş süreçlerinde ihtiyaçlarını analiz etmelerine ve belirlemelerine yardımcı oluyor, kendilerine özel uygun maliyetlerle, hızlı ve kolay çözümler ve hizmetler sağlıyoruz. Şirketlerin mevcutta kullandıkları muhasebe veya ERP yazılımlarıyla entegre çalışabilen bütünleşik e-fatura ve e-defter çözümleri sağlıyoruz. Müşterilerimiz kendi mali mühürlerini kullanmadan, TÜRKKEP mali mührünü otomatik kullanarak e-faturalarını düzenleyebiliyor. E-fatura portalımız sayesinde elle uzaktan hızlı fatura kesilip gönderilebiliyor, e-faturalarını sistemlerimizde saklayabiliyor. İstenildiği kadar seri numarası açıp, otomatik veya manuel numaralandırma yapılabiliyor, ayrıca e-faturalar şirket içi ve dışına e-posta ile gönderilebiliyor.” dedi.

Mükelleflere uyarılar

TÜRKKEP Genel Müdürü Samast, mükelleflerin tercih yaparlarken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında da bilgi verdi. Samast, “Mükelleflerin e-fatura ve e-defter hizmeti alacakları özel entegratörü seçerken, KEP, e-imza, e-saklama gibi diğer e-dönüşüm hizmetlerini verebilmesine, teknoloji ve güvenlik altyapısına, yaygınlığına, müşteri destek hizmetlerine, yetkinliğine ve sahip olduğu standartlarına göre değerlendirme yapmalarını öneriyoruz” ifadesini kullandı.

turkkep-www.gidahatti.comE-dönüşümüne dahil olan şirketlerin “Bulut Hizmetleri ve Çözümleri” sunması veya kullanıcısı olması gerekiyor. Bu gereksinim ile beraber “E-Güvenlik”, e-şirketlerin en büyük ihtiyacı haline geliyor. Müşterilerin, çalışanların ve iş ortaklarının her zaman, her yerden ve her türlü cihazdan şirketin e-servislerine veya e-hizmetlerine eriştiğinde, güvenilir, hızlı ve verimli şekilde bilgilerin kullanılabilmesi gerekiyor. TÜRKKEP, GİB tarafından yapılan e-fatura ve e-defter düzenlemelerine uygun olarak 10 yıllık yasal geçerli ve güvenli e-saklama hizmeti de sunuyor.

FIT-Solutions-logo-www.gidahatti.comMali müşavirler için “Alo e-Dönüşüm®” hattı

1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv zorunluluğu kapsamındaki şirketlerin ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilecekleri e-Dönüşüm Çağrı Merkezi de, FIT Solutions tarafından hayata geçirildi.

Şirketlerin tüm sorularına cevap bulabilecekleri ve eğitimli uzmanlardan oluşan çağrı merkezi, haftanın 5 günü saat 10.00 ile 18.00 arasında hizmet verecek. Alo e-Dönüşüm® hattı ile 1 Ocak tarihine kadar sisteme dahil olması gereken 30 bin yeni şirketin işi kolaylaşacak.

Koray-Gultekin-Bahar-www.gidahatti.comFIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar, kurdukları çağrı merkezi konusunda şu bilgileri verdi:

“Şu ana kadar e-fatura ve e-defter ile ilgili soruları şirketler denetçilerine ya da gelir idaresi başkanlığına forum, e-posta veya telefon aracılığıyla iletiyorlardı. 2016’da e-Fatura ve e-Defter’e geçecek mükelleflerin birçoğunun defterini mali müşaviri tutuyor ve binlerce müşavir bu geçişte zorlandıkları konularda kendi çevrelerine danışıyorlar. Kimi zaman kulaktan kulağa aktarılan bilgide yaşanan aksaklıkları hem kendileri hem de hizmet verdikleri şirketler yaşıyorlar.

FIT Solutions olarak birlikte çalıştığımız çağrı merkezi elemanlarına tüm bildiklerimizi aktardık. Şimdi onlar da mali müşavirlere kendi mesleki jargonları ile en hızlı şekilde yardımcı olacaklar. Biz bu çağrı merkezi hizmetini, tamamen ücretsiz ve hiçbir kar amacı gütmeyen bir şekilde kendimize görev bilerek hayata geçiriyoruz” dedi.

e-Dönüşüm Çağrı Merkezi: 0(850) 622 5880

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.