Gıda Hattı

e-fatura uygulamasında yeni dönem! Hangi firmalar için zorunlu oldu?

1 Temmuz 2020, 16:24
Paylaş
e-fatura uygulamasında yeni dönem! Hangi firmalar için zorunlu oldu?

Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbabı için 1 Temmuz’dan itibaren e-Serbest Meslek Makbuzu kesmek zorunlu oldu. Aynı şekilde 5 milyon TL cirolu firmalara da e-Fatura kesmek ve e-Defter zorunluluğu başladı. 

Elektronik belge uygulamaları ile ilgili düzenlemeler giderek yaygınlaşıyor.

Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbapları (doktor, mühendis, sanatçı, menajer, serbest muhasebeci ve mali müşavir, yeminli mali müşavir vb.) istemeleri halinde hemen e-SMM uygulamasına geçiş yapabilecekler. e-Serbest Meslek Makbuzu kesmek 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren zorunlu oldu.  5 Milyon TL cirolu firmalara da e-Fatura kesmek ve e-Defter düzenlemek de aynı tarihten itibaren zorunlu oldu.

e-Serbest Meslek Makbuzu kesecekler

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemi üzerinden veya “Başkanlıktan izinli özel entegratörler aracılığıyla” e-Serbest Meslek Makbuzu kesmek 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren zorunlu olacak. Benzer bir zorunluluk yılbaşında 5.000 TL veya 30.000 TL limitlerle E-Arşiv Fatura şeklinde gelmişti. Bu limitlerin altında şirketlere veya kişilere kağıt fatura düzenlenebiliyordu.

Ancak serbest meslek mensupları artık kağıt serbest meslek makbuzu kesmeyecek. 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 5 milyon TL ve üzeri cirosu olan firmalar için de e-Fatura kesmek ve e-Defter düzenlemek zorunlu oldu.

e-fatura-gidahattiHangi meslekleri kapsıyor?

YSM Yazılım Kurucusu Sedat Yazıcı, “Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbapları olan yüzbinlerce doktor, mühendis, sanatçı, menajer, serbest muhasebeci ve mali müşavir, yeminli mali müşavir vb. 400 bini aşkın serbest meslek erbabının e-SMM’ye geçeceğini öngörüyoruz. E-Fatura için de yine yüz binleri aşan firma eklenecek. Böyle GİB düzenlemeleri ile ticaret ve belge sitemimiz her geçen gün daha fazla dijitalleşiyor ve elektronik ortama taşınıyor.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.