Gıda Hattı

e-Devlet’ten veri sızıntısı iddialarına çifte yalanlama!

13 Nisan 2022, 10:33
Paylaş
e-Devlet’ten veri sızıntısı iddialarına çifte yalanlama!

Kişisel verilerle resmi kurum işlemlerinin yapılabildiği e-Devlet’ten verilerin sızdırıldığı iddialarına yalanlama geldi. e-Devlet’in resmi sosyal medya hesabından, “İddialar gerçeği yansıtmıyor, e-Devlet Kapısı alt yapısında herhangi bir veri sızıntısında rastlanmamıştır.” açıklaması yapılırken, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de, MERNİS’ten verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığını bildirdi.

Sosyal medyada, Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kişisel verilerle resmi işlemlerin internet üzerinden yapılabildiği e-Devlet’ten veri sızdırıldığı iddiaları gündem oldu.

e-Devlet’ten veri sızıntısı iddialarına yalanlama!

e-Devlet Kapısı sosyal medya hesabından ‘e-Devlet Kapısı Veri Sızıntısı İddiaları’ başlığıyla yapılan açıklamada, 12 Nisan 2022 tarihinde ortaya atılan e-Devlet Kapısı veri sızıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı alt yapısında herhangi bir veri sızıntısında rastlanmamıştır.

e-Devlet kapısı vatandaşlarımıza yönelik nüfus, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görseli, biyometri, aile, eğitim, çalışma veya sağlık verisi gibi verileri tutmamaktadır; bu verileri tutan sistemleri erişim sağlayan bir kapı niteliğindedir.

Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin, kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır.

“Veri mahremiyetini en etkin koruma yöntemi...”

Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. Dijital altyapımızın güvenliği ve bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmalarını tüm kurumlarımız işbirliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

MERNİS’ten kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığı iddiası

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de, Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığı haberlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

12 Nisan 2022 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinde yapılan paylaşımlarda “e-Devlet’ verilerinin sızmış olduğu, sızan veriler arasında kimlik fotoğraflarının ve güncel adreslerin de var olduğu” ifadeleri nedeniyle açıklaması yapılması gerekliliği hasıl olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Emniyet Teşkilatımız Siber  ve İstihbarat birimlerince 3 ay önce yapılan operasyonların değerlendirilmesinde; bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık yöntemi olduğu, aynı konuların yeniden gündeme getirilerek devlet büyüklerimize ait fotoğraf ve kişisel bilgilerin görüntü düzenleyici programlar vasıtasıyla çipli kimlik kartına yerleştirilip paylaşılmak suretiyle bir sızıntı olduğu görüntüsü verilmeye çalışıldığı görülmektedir.

“MERNİS, internet ortamına kapalı bir sistem”

Merkezi Nüfus idaresi sistemi (MERNİS) intranet (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS’in de içinde bulunduğu tüm sistemler için her yıl sürekli ve düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Yapılan testler sonucunda NVİGM’nin güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı tespit edilmiştir.

Ayrıca NVİGM veri tabanlarında fotoğraflı çipli kimlik kartı görselleri de yer almamaktadır.

Devletin kurumlarına karşı güveni zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden bu tür asılsız haberleri yayan kişi/kişiler hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.