Gıda Hattı

E-devletten İŞKUR kaydı nasıl yapılır? İŞKUR profil kaydı nasıl oluşturur?

1 Ekim 2021, 17:00
Paylaş
E-devletten İŞKUR kaydı nasıl yapılır? İŞKUR profil kaydı nasıl oluşturur?
İŞKUR personel alımı ilanlarına nereden bakılır? İşkur iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır? Ülkemizde istihdamın geliştirilmesine, korunmasına ve işsizliğin önüne geçilmesine önemli ölçüde katkılar sağlayan E-devletten İŞKUR kaydı nasıl yapılır? İŞKUR profil kaydı nasıl oluşturur? İşte detaylar...

İŞKUR personel alımı ilanlarına nereden bakılır? İşkur iş ilanlarına nasıl başvuru yapılır? Ülkemizde istihdamın geliştirilmesine, korunmasına ve işsizliğin önüne geçilmesine önemli ölçüde katkılar sağlayan E-devletten İŞKUR kaydı nasıl yapılır? İŞKUR profil kaydı nasıl oluşturur? İşte detaylar...

İŞKUR İŞ İLANLARINA NEREDEN BAKILIR?

İŞKUR bürolarına gitme vakti olmayan ya da iş başvurularını internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşların imdadına Türkiye İş Kurumu'nun online şubesi yetişiyor.

Türkiye genelindeki kamu kurumları ve özel sektörde faaliyet gösteren firmaların iş ilanlarının yer aldığı İŞKUR'un esube.iskur.gov.tr internet adresine kayıt işlemini kısa sürede tamamlamak mümkün.

Öte yandan Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamındaki iş ilanlarının da online şube üzerinden alındığını belirtelim.

İŞKUR İLANLARINA NASIL BAKILIR?

İŞKUR'a TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Giriş işleminin ardından karşınıza profil bölümü açılacak. 'İş Arayan' olarak giriş yaptığınız zaman 'İş İlanları' ve 'Bana Uygun İşler' seçenekleri karşınıza çıkacak. Bu butonlara basarak detaylı bir şekilde iş arayabilirsiniz.

Ekranınıza gelen iş arama kriterlerini kullanarak birçok iş ilanına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz İŞKUR resmi sitesinden dilerseniz de ikamet ettiğiniz ilçede yer alan İŞKUR merkezinden ilanlara bakabilirsiniz.

İŞKUR İLANLARINA NASIL BAŞVURULUR?

İŞKUR ilanlarına başvurmak için, kuruma kayıtlı olmanız gerekir. Daha önceden kayıt yaptıran bireyler, hesaplarının aktif kalması için iki senede bir İŞKUR online şubeye giriş yapması gerekiyor. Profili pasif olan üyeler durumunu aktif hale getirmek için 'Özgeçmiş' butonuna basarak tüm bilgilerini yeniden doldurup güncellemeleri gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra hesabınız aktif hale gelir.

İlanlara giriş yaptığınız zaman 'Başvuru Yap' seçeneğine basarak iş ilanına başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İŞKUR'a üye olmak ve iş başvurusu yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

İŞKUR, Türkiye’nin her yerinden gelen başvuruları değerlendirerek, pek çok kriter arasından seçim yapar. İlanları incelemek ve başvuru yapmak için İŞKUR’un resmi internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer daha önce bir kayıt oluşturmadıysanız, öncelikle “iş arayan” sıfatıyla bir kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt şartları şu şekildedir;

  • Kaydolan kişi mutlaka 14 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Kayıt sırasında eğitim, meslek, kimlik ve iletişim bilgileri doğru bir şekilde verilmelidir. Özellikle eğitim ve meslek bilgilerini boş bırakmamanız çok önemlidir, kaydınız geçersiz kalabilir.
  • Bu kayıt 12 ay boyunca aktif kalır. Sonrasında internet sitesi üzerinden ya da İŞKUR'a giderek kaydınızı yeniletmeniz gerekir.

İŞKUR’a kaydınızı tamamladıktan sonra, esube.iskur.gov.tr adresinden açık iş ilanları pozisyonlarından kendinize uygun olanı seçmeniz ve başvurmanız gerekmektedir.

  • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak "Açık İş İlanları" sayfasını açın. Bu ilanları görebilmek için "İş Arayan Girişi" butonuna tıklayıp istenen bilgileri girin.
  • Ekrandaki yüzlerce iş ilanından size uygun olanları bulabilmek için filtreleme işlemi yapmalısınız.
  • Bunun için ekranın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın. Oraya mesleğinizi, aradığınız özel iş pozisyonlarını, niteliklerinizi veya aradığınız kurumu yazabilirsiniz.
  • İlanların detaylarını görüntülemek için arama çubuğunun alt kısmındaki ülke, şehir, öğrenim durumu vb. boşlukları da doldurun.
  • Eski ilanları da görüntülemek için "İlan No" ve "İlan Tarihi" bilgilerini de doldurabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm bilgileri yazdığınızı düşünüyorsanız "Ara" butonuna tıklayın.

İşkur e-şube giriş ekranı

İŞKUR'A NASIL KAYIT OLUNUR?

İŞKUR üzerinden işlemler yapıp, size uygun ilanları sorgulayabilmeniz için öncelikle İŞKUR kaydınızın olması gerekmektedir. İŞKUR kaydı için,

– https://esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

– Burada çıkan iki seçenek var. İş arayan ve işveren. Sisteme üye olabilmek için öncelikle hangisini seçeceğinizi belirleyin.

– Sisteme kayıt olurken e-mail adresinizi ve telefon numaranızı doğru bir şekilde vermelisiniz. Aksi halde kayıt işlemi gerçekleşemez.

Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra ise dikkat etmeniz gereken nokta üyelerin hesapları son işlem tarihinden itibaren bir yıl içerisinde aktif olmaz ise yani hesaba bu süre zarfında giriş yapmazsanız üyelikler askıya alınır ve iş arama durumunuz pasif olur.

İŞKUR İŞÇİ ALIMI İLANLARINA NEREDEN BAKILIR?

İŞKUR işçi alımlarına,iş ilanlarına sisteme giriş yaptıktan sonra https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresinden bakabilirsiniz. Sizden istenen gerekli bilgileri girdikten sonra arama yaparak sorgulama sağlayabilirsiniz.

'İŞ ARAYAN' İŞKUR KAYIT İŞLEMİ

İş arayışında olan vatandaşlar, esube.iskur.gov.tr web sitesindeki "İş Arayan" kısmındaki "Üye Ol" seçeneğine tıklaması gerekiyor.

* İŞKUR üyelik sayfasında açılan "Üyelik Sözleşmesi" maddelerini detaylıca okuduktan sonra onaylıyorsanız sözleşme altında bulunan "Onaylıyorum" seçeneğine tıklayın (Eğer "Onaylamıyorum" seçeneğine tıklarsanız, üyelik işlemi sona erer).

İŞKUR üyelik sözleşmesini onayladıktan sonra;

* Kimlik bilgilerinizi girin (TC kimlik numarası, ad, soyad, baba adı ve doğrum tarihi).

* Sayfadaki "Güvenlik Kontrolü" kısmındaki resimde bulunan sayıları "Güvenlik Kontrolü" yazısının yanındaki kutucuğa doğru ve eksiksiz olarak yazın.

* En altta bulunan uyarı yazısını da okuyarak, "İleri" seçeneğine tıklayın.

* Açılan sayfada adres bilgilerinizi girin (ülke, il/ilçe, açık adres ve posta kodu).

* İletişim bilgilerinizi girin (ev telefonu, cep telefonu ve e-posta adresi).

* İŞKUR giriş işlemlerinde kullanmak üzere "Bir şifre seçin" kısmında kendi şifrenizi oluşturun.

* "Şifrenizi tekrar girin" kısmına belirlediğiniz şifreyi tekrar girin.

* "Güvenlik Sorusu" oluşturun ve "Yanıtınız" kısmına cevabınızı yazın (şifre hatırlatmada güvenlik amaçlı kullanılır).

* Son olarak en altta yer alan "Üyeliğimi Oluştur ve Devam Et" seçeneğine tıklayın.

'İŞ VEREN' İŞKUR KAYIT İŞLEMİ

* İŞKUR E-Şube sayfasında bulunan sağ kısımdaki "İşveren" bölümünde bulunan "Üye Ol" seçeneğine tıklayın.

* Açılan İŞKUR üyelik sayfasında yer alan "Genel Koşullar" maddelerini okuyun.

* Onaylıyorsanız "Okudum, kabul ediyorum" seçeneğine tıklayın. Onaylamıyorsanız "Okudum, kabul etmiyorum" seçeneğine tıklayın (Onaylamazsanız üyelik işlemine devam edemesiniz ve ana sayfaya yönlendirilirsiniz).

* Onay verdikten sonra açılan sayfada ise kurumsal üyelik başvurusu çerçevesinde "Tüzel Kişi Bilgileri" kısmını doldurun.

Bu kısımda;

* SGK NO

* Şirket Unvanı

* Vergi numarası

* Vergi kimlik numarası

* Ana faaliyet grubu

* Alt faaliyet grubu

* Yasal durumu

* Kuruluş tarihi bilgilerini girin

* Tüzel kişi adres bilgilerinizi girin

* Tüzel kişi iletişim bilgilerini girin

* En altta bulunan "İleri" tuşuna basın

* Açılan sayfada tüzel kişi İŞKUR giriş işlemleri için şifrenizi belirleyin ve kaydı onaylayın

İŞKUR iş ilanları başvuru sorgulama nasıl yapılır?

İş arayanlar tarafından İŞKUR iş ilanlarının nasıl yapılacağını arama motorlarında araştırılıyor. Temizlik Görevlisi, Satış Danışmanı / Uzmanı, Turizm Ve Otelcilik Elemanı, Makineci (Dikiş), Güvenlik Görevlisi, Elektrikçi (Genel), Büro Memuru (Genel), Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi olmak için iş arayanlar İŞKUR’dan rahatlıkla iş bulabiliyor. Ancak sorgulama yaptıktan sonra detaylı bilgi edinmek ve başvuru yapabilmek için İŞKUR'un internet sayfasına üye olmak gerekiyor.

İŞKUR’DA EN ÇOK ALIM YAPAN KADROLAR

Aktif işçi arayan mesleklerin listesini https://esube.iskur.gov.tr/istihdam/AcikIsMeslek.aspx bağlantısından görebilirsiniz.

İŞKUR İLAN SAYFASI SORGULAMA

İŞKUR E-Şube üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx bağlantı adresine tıklayarak ilanlarınız görebilirsiniz. İŞKUR sadece bir ile hizmet vermediği için iş arama işleminizi hızlıca yapabilmeniz için açılan sayfada çalışma yeri, ülke, il, ilçe, ilan tarihi, işyeri ünvanı, meslek, öğrenim durumu, işyeri türü ve anahtar kelime yazmanız istenir. Kendinize uygun şartlarla sayfayı doldurduktan sonra sağ alt kısımda bulunan ‘ara’ butonuna basmalısınız. Sayfanın alt kısmında iş ilanları listelenir bu listede iş ilanı başlığı, kaç pozisyonun açık olduğu, iş adresi ve hangi tarihte ilanın yayına verildiği yazar. İlginizi çeken ilana tıklayarak daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Genellikle bu sayfada işyerinin telefon adres gibi detaylı bilgilerinin yanı sıra iş için önerilen ücret, başvuru sayısı, çalışma şekli, işveren statüsü ve sayfanın görüntülenme sayısı yazar. Eğer şartlar size uygunsa sayfanın alt kısmında bulunan ‘Başvur’ kısmına tıklayarak iş başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALIYORSANIZ DİKKAT!

1. Haklı bir nedene dayanmaksızın belirtilen tarihe kadar yapılan çağrıya cevap vermeyen veya görüşmeye gitmeyenlerin işsizlik ödeneği kesilmektedir.

2. Önerilen işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödeneği kesilmekte tekrar başlatılmamaktadır.

İŞKUR'dan personel alımı nasıl oluyor?

İş arayanlar niteliklerine uygun kamu ilanlarına başvuru işlemini; İŞKUR internet şubesinden https://esube.iskur.gov.tr/ Alo 170 İletişim Hattı üzerinden. En yakın İŞKUR birimine şahsen müracaat ederek.

Işkurdan işe giren ne kadar maaş alıyor 2021?

Katılımcının iş yerinde haftada 6 ve ayda 26 gün çalışması halinde net asgari ücret tutarı 2.825 TL banka hesabına yatırılacaktır.
...
2021 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaş Tablosu.
İŞ ARAYAN 108,68 TL
ÖĞRENCİ 81,51 TL
İŞSİZLİK MAAŞI ALAN 54,34 TL

İŞKUR evlere iş veriyor mu?

Evde paketleme işine katılmak isteyen kadınlar, adresilerine en yakın İŞKUR şubesine giderek kayıt yaptıracak. Kayıttan önce ise İŞKUR evde ek  başvuru formunu dolduracak. ... El çabukluğu gerektiren bu işlerde günlük ortalama 4 saat çalışarak ev kadınlar aylık bin TL üzeri para kazanabilecek.

E devletten İŞKUR kaydı nasıl yapılır?

İŞKUR kayıt belgenizi e devlet üzerinden alabilirsiniz. Bunun için e devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına gelin. Buraya İŞKUR kayıt belgesi diye yazarak aratın. Çıkan ilk sayfada İŞKUR kayıt belgenizi kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Işkur profil kaydı nasıl oluşturulur?

Online olarak İşkur profili oluşturmak için İşkur'un resmi internet sitesi olan iskur.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Siteye giriş yapılmasının ardından sayfanın sol tarafında bulunan internet şubesi alanına tıklanması gerekmektedir. Bu alan üzerinden İşkur E-Devlet şubesine tıklanması gerekmektedir.

Işkur sürecinde rapor alınca maaş kesilir mi?

Rapor alınan gün sayısı 3 ve üzeri sayılarda, aşağıda belirtilen kriterler dahilinde Sosyal Güvenlik kurumu rapor parası ödemektedir. 1 ve 2 günlük raporlar için ise ne SGK ne de işveren tarafından ödeme yapılmamaktadır. Bunun istisnası işverenin insiyatifi ile ödeme yapmasıdır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.