Gıda Hattı

e-devlet üzerinden T.C. gizlenebilecek! e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaralarına kısıtlanabilecek

31 Aralık 2021, 16:36
Paylaş
e-devlet üzerinden T.C. gizlenebilecek! e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaralarına kısıtlanabilecek
e-devlet üzerinden T.C. gizlenebilecek! e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaralarına kısıtlanabilecek. Sahte kimlikle vatandaşların dolandırılmasına son noktayı e-devlet koydu.

e-devlet üzerinden T.C. gizlenebilecek! e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaralarına kısıtlanabilecek. Bugüne kadar vatandaşlar çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak yapılıyor ve mağdur ediliyorlardı. İşte bununla ilgili yapılan bir çalışmada önlemler alındı ve bunun önüne geçilmesi için e-devlet'te yeni bir uygulama hayata geçti. Vatandaşlar e-devlet üzerinden yapacağı tek bir tıkla sahtekarlığın önüne geçebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet ile ilgili milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir açıklama yaptı.

Koç, e-Devlet Kapısı'nın kullanımının her geçen yıl daha da arttığını, 2021 yılında 3 milyarın üzerinde sisteme giriş yapıldığını söyledi.
e-Devlet Kapısı'nın hizmet kalitesini hem niteliksel hem de niceliksel olarak geliştirmek için herkesin var gücüyle çalıştığını belirten Koç, buradaki kayıtlı kullanıcı sayısının 57 milyon 650 bin 254’e ulaştığını, mobil hizmet sayısının ise 3 bin 330 olduğunu bildirdi.
Koç, e-Devlet Kapısı'nda hizmetlerin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden gerçekleştirildiğine dikkati çekti.
MERSİS üzerinden başlatılan uygulama kapsamında, şirket/işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak/yetkili olacak kişinin bilgilerinin kimlik numarası ile sorgulandığını ve sisteme eklendiğini anlatan Koç, vatandaşların hayatını kolaylaştıracak yeni bir hizmetin daha uygulamaya girdiğini dile getirdi.
Koç, şöyle konuştu: “Bugüne kadar vatandaşlarımız çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda kişilerin iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS'teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı. e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan 'Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri' sayesinde kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmesini engelleyebilecekler”
Fiziki olarak ticaret sicili müdürlüklerine başvurulması suretiyle işleme alınan bu taleplerin artık e-Devlet Kapısı üzerinden anlık olarak gerçekleştirebileceğine işaret eden Koç, daha önce kimlik numarası üzerine kısıt konulan kişilerin bir şirkette/işletmede ortak ya da yetkili olmak istemeleri durumunda aynı hizmeti kullanarak konulan kısıdı da kaldırabileceklerini kaydetti.

e-Devlet'ten T.C. kimlik numarası nasıl kısıtlanır?

  • Burada bulunan bağlantı üzerinden e-Devlet'e ulaşın.
  • Sisteme giriş yapın.
  • "Kurumlar" menüsünden Ticaret Bakanlığı'na ulaşın.
  • "Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)" seçeneğine tıklayın.
  • "Yeni Başvuru" seçeneğine tıklayın.
  • Bilgileri doldurun ve onaylayın.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.