AramaArama
Gıda Hattı

E-devlet soy ağacı nedir? E-devlet soy ağacı nasıl bakılır?

7 Haziran 2021, 11:23
Paylaş
E-devlet soy ağacı nedir? E-devlet soy ağacı nasıl bakılır?

E-devlet soy ağacı nedir? E-devlet soy ağacı nasıl bakılır? Soy ağacı ile ilgili bilgiler haberimizde.

E-Devlet Soy Ağacı Nedir?

Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir.

E-Devlet Soy Ağacı Nasıl Bakılır?

  1. E-devlet sitesine (www.turkiye.gov.tr) girilir.
  2. TC kimlik ve şifre ile sisteme giriş yapılır.
  3. Ana sayfada yer alan araba sütununa alt-üst soy bilgisi sorgulama yazılır.
  4. Çıkan ilk seçeneğe girilir.

Bu adımın ardından kısa bir süre bekledikten sonra soy ağacınızı görebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresini ilk kez alacak kişiler için ilk şifrenin internetten alımı mümkün değildir. İlk şifreyi almak için PTT şubesine T.C. kimlik kartı ile başvurup 2 TL karşılığında (güncel fiyat) alabilirsiniz. Burada verilen şifreyi daha sonra e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz.

E-DEVLET SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYIN

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmam Lazım?

E-devlet sistemi üzerinden yeni bir şifre alabilmeniz için daha önce PTT şubesinden şifre almış olmanız gerekmektedir. Eğer bu işlemi daha önce yaptıysanız ve telefonunuzu girişlerinizde kaydedip, telefonunuzu onayladıysanız internet üzerinden yeniden şifre alabilirsiniz.

Online şifre almak için öncelikle www.turkiye.gov.tr üzerinden "E-DEVLET Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi" sayfasına gitmelisiniz.

E-Devlet şifresini yeniden almak için öncelikle "Şifremi unuttum" seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza dört seçenek çıkacak.

  1. - Şifremi Hatırlamıyorum
  2. - Hesabıma Bir Başkasının Eriştiğini Düşünüyorum
  3. - Şifremi Bilmeme Rağmen Oturum Açamıyorum
  4. - SMS ile Şifremi Yenileyemiyorum

Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız bu dört seçenek arasından "Şifremi Hatırlamıyorum" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Farklı bir problem yaşıyorsanız diğer seçenekler de size yardımcı olacaktır.

Açılan sayfada sizden sırasıyla kimlik tipi, T.C. kimlik no, Seri no, Cüzdan no, bir yakınınızın T.C. kimlik no ve güvenlik kodu bölgesinde yazan kodu tekrar yazarak "Devam Et" butonuna tıklayın. Bir sonraki sayfada sizden anne adı, baba adı ve kimlik numarası bilgilerini girmenizi isteyecek bu bilgileri girdikten sonra tekardan "Devam Et" butonuna tıklayın. Diğer adımda cep telefonunuza gelecek doğrulama kodunu girdikten ve onayladıktan sonra yeni şifre alabilirsiniz. Bütün bu işlemleri deneyip yine de yeni şifre alamadıysanız PTT şubesinden 4 TL karşılığında yeni şifre talep edebilirsiniz.

Ayrıca e-devlet şifrenizi kimse ile paylaşmamanız, eğer şifrenizin başkalarının eline geçtiğini ya da hesabınıza başkaları tarafından giriş yapıldığını düşünüyorsanızEmniyet Müdürlüğü'ne veya Savcılık'a bir dilekçe ile başvuruda bulunarak adli süreci başlatmanız gerekmektedir. Hesabınızı korumak için şifrenizi hemen değiştirmeniz önerilir.

E-Devlet Uygulamasını Telefona İndir

Android için tıklayın

IOS için tıklayın

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.