AramaArama
Gıda Hattı

E devlet aşı randevu alma: nasıl alınır? MHRS aşı başvuru sorgulama

23 Mayıs 2021, 08:57
Paylaş
E devlet aşı randevu alma: nasıl alınır? MHRS aşı başvuru sorgulama

İnternet üzerinden binlerce kişi aşı takvimi için arama yapıyor. E devlet aşı randevu alma işlemi nasıl yapılır? MHRS aşı başvuru sorgulama için yapılması gerekenler neler? Herkes 'Aşı randvusu' nasıl alınır? sorusuna yanıt arıyor.

Korona Virüs aşılama takvimi sağlık bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre hangi yaş grupları aşılanacak. tüm bilgiler belli oldu. Hangi aşı grupları ve yaş, meslek kritilerleri belli oldu. Korona Virüs aşılama tüm hızıyla devam ediyor. Peki Korona Virüs e devlet aşı randevu işlemi nasıl yapılır? İşte Korona Virüs e devlet aşı randevu sorgulama ekranı ...

E devlet aşı randevu alma: nasıl alınır? MHRS aşı başvuru sorgulama için tıklayınız

Aşı seçimi nasıl yapılır?

Aşı seçimi konusunda çok fazla spekülasyon var. Hangi aşının tercih edilmesi gerektiği konusunda yapılan farklı değerlendirmeler haliyle kafa karıştırıyor. Peki resmi otoriteler bu konuda ne diyor? Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi;

Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır. Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle göstereceğiz.

Covid 19 aşısı: Tüm çocuklara aşılama yapılması gerekiyor mu?

Dünyada çocuk yaştakilere Covid 19 aşısının yapılmaya başlanması, etik olarak tartışma konusu olmuş durumda. ABD, 12 - 15 yaş aralığındaki 600 bin çocuğa Pfizer aşısı yapıldığını duyurdu.

İngiltere ise tüm yetişkinlere, Temmuz ayı sonuna kadar ilk doz aşıyı vermeyi amaçlıyor. Çocuklar konusunda ise henüz karar verilmiş değil.

Bilim çevreleri çocukların aşılanmasının hayatiliğini tartışmaya devam ediyor. Bu yanıtı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilecek olan karmaşık bir konu.

Aynı zamanda, konunun Dünya Sağlık Örgütü'nün de dile getirdiği ahlaki bir yönü var. Henüz birçok ülkede, risk grupları ve sağlık çalışanları aşı beklerken, bazı zengin ülkelerin çocukları aşılamaya başlaması konusu tartışma yarattı.

Aşı randevusu iptal edilir mi?

Belirlenen tarihte aşı randevusuna gidemeyecek olan vatandaşlar aşı randevusunu MHRS ve e-Nabız sistemi üzerinden iptal etme şansı var.

Sağlık Bakanlığı'nın Twitter hesabından aşı randevularıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz." denildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.