AramaArama
Gıda Hattı

e-beyanname nedir? e-beyanname nasıl yapılır?

3 Haziran 2021, 14:04
Paylaş
e-beyanname nedir? e-beyanname nasıl yapılır?

e-beyanname nedir? e-beyanname nasıl yapılır sorusu merakla araştırılıyor. İşte e-beyanname ile ilgili bilgiler...

e-beyanname nedir?

e-Beyanname; vergi dairesine bildirilmesi gereken evrakların fiziki ortamda uygulanması yerine elektronik ortam üzerinden bildirilmesidir. e-Beyanname belgesi ile kâğıt üzerinde hazırlanan beyanname aynı bilgileri içerir. Bu sebeple, hukuki anlamda herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Fiziki beyanname ve e-Beyanname arasındaki en önemli fark; zamandan ve mekândan bağımsız olarak gerçekleştirilebilmesidir.

e-Beyanname kullanmanın avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlarınız ile internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • e-Beyanname hazırlama işlemini hızlıca gerçekleştirme imkânına sahip olduğunuz için zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
  • Kontrol mekanizması sayesinde hatalı beyanname oluşturma olasılığı minimum düzeyde olur.
  • Geçmiş beyannamelerinize istediğiniz an erişme imkânına sahip olursunuz.
  • Yöneticiler için raporlamada büyük kolaylık sağlar.

e-beyanname nasıl yapılır?

Beyannameler elden vergi dairesine verilebilir, posta ile de gönderilebilir. Beyannamelerin, mükellefin bağlı olduğu (ikametgâhının bulunduğu) vergi dairesine verilmesi gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesindeki (gib.gov.tr) 'Hazır Beyan Sistemi' ile de gelirler beyan edilebilir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresini ilk kez alacak kişiler için ilk şifrenin internetten alımı mümkün değildir. İlk şifreyi almak için PTT şubesine T.C. kimlik kartı ile başvurup 2 TL karşılığında (güncel fiyat) alabilirsiniz. Burada verilen şifreyi daha sonra e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz.

E-DEVLET SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYIN

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmam Lazım?

E-devlet sistemi üzerinden yeni bir şifre alabilmeniz için daha önce PTT şubesinden şifre almış olmanız gerekmektedir. Eğer bu işlemi daha önce yaptıysanız ve telefonunuzu girişlerinizde kaydedip, telefonunuzu onayladıysanız internet üzerinden yeniden şifre alabilirsiniz.

Online şifre almak için öncelikle www.turkiye.gov.tr üzerinden "E-DEVLET Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi" sayfasına gitmelisiniz.

E-Devlet şifresini yeniden almak için öncelikle "Şifremi unuttum" seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza dört seçenek çıkacak.

  1. - Şifremi Hatırlamıyorum
  2. - Hesabıma Bir Başkasının Eriştiğini Düşünüyorum
  3. - Şifremi Bilmeme Rağmen Oturum Açamıyorum
  4. - SMS ile Şifremi Yenileyemiyorum

Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız bu dört seçenek arasından "Şifremi Hatırlamıyorum" seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Farklı bir problem yaşıyorsanız diğer seçenekler de size yardımcı olacaktır.

Açılan sayfada sizden sırasıyla kimlik tipi, T.C. kimlik no, Seri no, Cüzdan no, bir yakınınızın T.C. kimlik no ve güvenlik kodu bölgesinde yazan kodu tekrar yazarak "Devam Et" butonuna tıklayın. Bir sonraki sayfada sizden anne adı, baba adı ve kimlik numarası bilgilerini girmenizi isteyecek bu bilgileri girdikten sonra tekardan "Devam Et" butonuna tıklayın. Diğer adımda cep telefonunuza gelecek doğrulama kodunu girdikten ve onayladıktan sonra yeni şifre alabilirsiniz. Bütün bu işlemleri deneyip yine de yeni şifre alamadıysanız PTT şubesinden 4 TL karşılığında yeni şifre talep edebilirsiniz.

Ayrıca e-devlet şifrenizi kimse ile paylaşmamanız, eğer şifrenizin başkalarının eline geçtiğini ya da hesabınıza başkaları tarafından giriş yapıldığını düşünüyorsanızEmniyet Müdürlüğü'ne veya Savcılık'a bir dilekçe ile başvuruda bulunarak adli süreci başlatmanız gerekmektedir. Hesabınızı korumak için şifrenizi hemen değiştirmeniz önerilir.

E-Devlet Uygulamasını Telefona İndir

Android için tıklayın

IOS için tıklayın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.