Gıda Hattı

Dwight Yoakam kimdir? Dwight Yoakam hayatı

23 Ekim 2021, 19:55
Paylaş
Dwight Yoakam kimdir? Dwight Yoakam hayatı
Dwight Yoakam kimdir? Müzikal anlamda büyük başarılar elde eden ve miras bırakan Dwight Yoakam hayatı ve çalışmaları nelerdir? Dwight Yoakam biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Dwight Yoakam kimdir? Country müzik öncülerinden biri olan Dwight Yoakam hayatı ve tüm çalışmaları...

Dwight Yoakam biyografi

tam adı; Dwight David Yoakam

doğum; 23 Ekim 1956

mesleği; öncü country müziği tarzıyla tanınan Amerikalı bir şarkıcı-söz yazarı, müzisyen ve aktör. İlk olarak 1980'lerin ortalarında popüler hale gelen Yoakam, 20'den fazla albüm ve derleme kaydetti, Billboard Hot Country Songs listelerinde 30'dan fazla single listeledi ve 30 milyondan fazla plak sattı. O beş kaydetti Billboard üçlü platin dahil 1 numaralı albüm, on iki altın albüm ve dokuz platin albüm This Time

Gösteri sanatlarındaki birçok başarısının yanı sıra, The Tonight Show tarihinin en sık müzikal konuğudur.

Dwight Yoakam kimdir?
Dwight Yoakam

Müzik kariyeri

2009 yılında Yoakam

Kariyerine başladığında, Nashville pop " şehirli kovboy " müziğine yöneldi ve Yoakam'ın hip honky tonk müziği markası pazarlanabilir olarak görülmedi.

Nashville'de fazla ilerleme kaydedemeyen Yoakam, Los Angeles'a taşındı ve kendine özgü yeni honky tonk veya (kendi deyimiyle) " köylü " müziğini 1980'lere taşımak için çalıştı. Kendi şarkılarını yazan ve çoğunlukla geleneksel country müzik kanallarının dışında performans göstermeye devam eden Los Angeles çevresindeki rock ve punk rock kulüplerinde birçok gösteri yaptı, The Blasters gibi root rock veya punk rock gruplarıyla çaldı (Yoakam, şarkıları "Uzun Beyaz Cadillac"), onun versiyonu Los Lobos ve X . Bu, dinleyicilerini tipik country müzik hayranlarının ve otantik, honky-tonk'unun ötesinde çeşitlendirmesine yardımcı oldu.canlanma, rock dinleyicilerini country müziğe yaklaştırdı.

Yoakam en İlk müzikal oldu kendi kendini finanse EP Vb Gitarlar Kadillaklar, Vb , bağımsız etiket üzerinde Meşe Records'un kurşun-gitarist tarafından üretilen, Pete Anderson . Rekor sonradan Yoakam en büyük etiketli ilk LP olarak, çeşitli ek parçaları ile, Reprise Records tarafından yeniden yayımlanan edildi, 1986'da Vb Gitarlar Kadillaklar, Vb, rekor ülkenin müzik alanında deniz değişikliği sırasında pazara: şehirli kovboy müziği modası geçmişti ve Yoakam'ın honky-tonk'tan ilham alan müziği gibi klasik tarzlara dayanan neo-geleneksel müzik artık talep görüyordu. LP bir patlama oldu ve ilk iki hit single'ını ortaya çıkardı: " Honky Tonk Man ", Johnny Horton'un yeniden çevrimişarkı ve başlık parçası "Guitars, Cadillacs." Onun şık videosu "Honky Tonk Man", MTV'de oynatılan ilk country müzik videosuydu. Devam LP, Hillbilly Deluxe , aynı derecede başarılıydı. Üçüncü LP'si Buenas Noches from a Lonely Room'da müzikal idolü Buck Owens ile " Streets of Bakersfield " da düet yaptığı ilk No. 1'i içeriyordu . 1990'lar Bir Yol Olsaydı, iki milyondan fazla kopya satan bir başka en çok satan kitaptı. ABD'de çift platin statüsü kazandı ve ilk 50'den beş single üretti.

1993 yılında Yoakam, bugüne kadarki en başarılı albümü This Time'ı çıkardı ve üçlü platin statüsüne ulaştı .

Yoakam'ın "Readin', Rightin', Route 23" adlı şarkısı, çocukluğunun Kentucky'den taşınmasını anıyor ve adını kırsaldaki Kentucky'lilerin kömür madenlerinin dışında bir iş bulmak için izledikleri yolu anlatan yerel bir ifadeden alıyor. ( US Route 23 , Kentucky'den kuzeye, Columbus ve Toledo, Ohio üzerinden ve Michigan'ın otomotiv merkezlerinden geçer.) İlkokullarının "Readin", "Ritin" ve "Ritin"in "üç R"sini öğrettiği standart çizgiden ziyade. Rithmetic", Kentuckians öğrendikleri üç R'nin "Readin", "Ritin" ve Route 23 North" olduğunu söylerdi.

Johnny Cash bir keresinde Yoakam'ı en sevdiği country şarkıcısı olarak göstermişti. Chris Isaak , onu bir kalemi kağıda döktüğü kadar iyi bir şarkı yazarı olarak nitelendirdi. Time ona "Bir Rönesans Adamı" adını verdi ve Vanity Fair , "Yoakam, rock'ın şehveti ile ülkenin ağıtı arasındaki uçurumu aştığını" ilan etti. Bluegrass ve honky-tonk köklerinin yanı sıra , 1999'da Queen'in " Crazy Little Thing Called Love " ve 1992'de Presley'nin " Suspicious Minds " ın cover'ları da dahil olmak üzere birçok Elvis Presley tarzı rockabilly şarkısı yazdı veya yorumladı . The Clash'in bir kapağı "" 1997'de Grateful Dead şarkısı " Truckin' " ve Cheap Trick'in " I Want You to Want Me " nin bir kapağı . Asla sadece country müzikle ilişkilendirilmedi; birçok erken turda hardcore punk ile çaldı Hüsker Dü gibi gruplara katıldı ve Los Angeles'ta Roots/punk/rock & roll gruplarıyla birçok konser verdi.Orta dönemden sonraki kayıtlara göre rock & roll, punk, 1960'lar, blues- ZZ Top gibi "boogie" üzerine kurulu ve "A Thousand Miles From Nowhere" gibi daha maceralı şarkılar yazdı.2003 yılında Warren Zevon'un son albümü The Wind'de arka vokal yaptı .

2000 yılında Yoakam, hitlerinin çoğunun solo akustik versiyonlarını içeren bir albüm olan dwightyoakamacoustic.net'i yayınladı.

2005'te Yoakam'ın çok beğenilen albümü Blame the Vain New West Records'tan çıktı. Ayrıca 23 Ekim 2007'de Buck Owens , Dwight Sings Buck'a adanmış bir albüm çıkardı . Michelle Branch ile yaptığı düet , "Long Goodbye" adlı bir şarkı, 2011 yılının başlarında resmi web sitesinde ücretsiz olarak indirildi.

Temmuz 2011'de Yoakam, Warner Bros. Nashville ile yeniden anlaştı ve yeni bir albüm çıkarma planlarını açıkladı. 3 Pears , 18 Eylül 2012'de on iki yeni parçayla piyasaya çıktı. Kendisi tarafından üretilen, Beck ile bir işbirliğini içeriyor. 3 Pears büyük beğeni topladı ve ona Billboard 200 ve Billboard Ülke Albümleri listelerinde kariyerinin en yüksek giriş çıkışını kazandırdı. 3 Pears , 29 Ekim 2012'de Americana Radio listesinde 1 numaraya ulaştı ve Americana Radio'da 1 numarada çoğu hafta 2012 rekorunu kırdı. 2012'nin sonunda, NPR, Rolling Stone, American Songwriter , AOL's The Boot tarafından yıllık en iyiler listesinde yer aldı.Entertainment Weekly, The Village Voice ve Rhapsody'dir ve ülke türündeki diğer sanatçılardan daha fazla eleştirmenlerin "2012'nin en iyileri" listelerinde yer almıştır.

Haziran 2014'te Rolling Stone , " Guitars, Cadillacs " şarkısını en iyi 100 country şarkısı listesinde 94 numaraya yerleştirdi.

Şubat 2015'te Yoakam, Second Hand Heart adlı yeni bir stüdyo albümünün duyurusunu yaptı ve 14 Nisan'da piyasaya çıktı. 2016'da, Avrupa'daki C2C: Country to Country festivalinde performans sergileyerek albüme destek verdi. O sahne Americana Müzik Onur ve Ödüller o bütün bluegrass şarkıların yeni bir albüm üzerinde çalıştığını duyuran. Albüm, Swimmin' Pools, Movie Stars... , Eylül 2016'da piyasaya sürüldü.

2018'de Yoakam, Lucinda Williams ve Steve Earle ile LSD Turuna başladı.

Dwight Yoakam kimdir?
Dwight Yoakam

Film ve televizyon kariyeri

Yoakam ayrıca birçok filmde, özellikle de Sling Blade'de (1996) huysuz, küfürlü canlı erkek arkadaş olarak , Panik Odası'nda (2002) psikopatik bir katil olarak, Eksi Adam'da (1999) bir polis dedektifi olarak rol aldı. ve Melquiades Estrada'nın Üç Mezarı'nda (2005) şerif olarak . O Doc Miles, için doktor olarak yardımcı bir rolde göründü Chev Chelios içinde, Crank (2006) ve onun devamı, High Voltage: Crank (2009). Ayrıca King of the Hill'in "Nine Pretty Darn Angry Men" bölümünde Lane Pratley olarak rol aldı. Bölümde sık sık birlikte çalıştığı Billy Bob Thornton da yer aldı.

Yoakam, 2005 komedi filmi Wedding Crashers'da küçük bir rol aldı . 2006 yılında birlikte rol aldı Penélope Cruz ve Salma Hayek de Bandidas ; 2008'de Vince Vaughn ve Reese Witherspoon'un oynadığı Four Christmases'ta Pastor Phil'i canlandırdı ; ve Dirty Girl (2010) filminde rol aldı . Aynı zamanda , diğer country şarkıcısı Kris Kristofferson'ın yer aldığı bağımsız bir 2010 Western filmi olan The Last Rites of Ransom Pride'da da yer aldı . Yoakam, Wyoming suç gerilim filmi Red Rock West'te (1993) bir kamyon şoförünü oynadı . Ayrıca Brentwood Glasscock'u da oynadı.Newton Boys (1998). In Terminatör 2: Mahşer Günü (1991) adlı şarkısıyla "Gitar, Kadillaklar" açılış çubuğu sahnenin arka planda oynuyor. 2017 yapımı Logan Lucky filminde bir hapishane gardiyanı oynuyor.

2000 yılında Yoakam , başrollerini Vince Vaughn ve Bridget Fonda'nın paylaştığı South of Heaven, West of Hell'in ortak yazarlığını, başrolünü, yapımcılığını ve film müziğini yazdı .

Bazı şarkıları Big Eden (2000) filminde yer aldı .

Yoakam, FX dizisi Wilfred'de tekrar eden bir Bruce rolünde yer aldı, ancak şovun dördüncü ve son sezonunda yerini William Baldwin aldı. Ayrıca Under the Dome'un ikinci sezonunda Chester's Mill'in berber dükkanını işleten Lyle Chumley olarak göründü. 2016'da Yoakam, Billy Bob Thornton'ın oynadığı Amazon orijinal şovu Goliath'ta destekleyici bir rol oynadı.

Ödüller ve tanınma

Galibiyet

En İyi Yeni Erkek Vokalist için Country Müzik Akademisi Ödülü - 1986
CMT Avrupa Yılın Sanatçısı Ödülü – 1993
En İyi Country Vokal Performansı için Grammy Ödülü, Erkek - 1994 " Henüz O Kadar Yalnız Değil "
Vokallerle En İyi Ülke İşbirliği için Grammy Ödülü - 1999 Same Old Train birden fazla sanatçıyla paylaşıldı
Country Müzik Derneği Uluslararası Tur Sanatçısı Ödülü (2007)
Country Müzik Akademisi Cliffe Stone Pioneer Ödülü – 2011
Yılın Sanatçısı Americana Müzik Ödülü – 2013

Nashville Şarkı Yazarları Onur Listesi – 2019

Adaylıklar

Country Müzik Akademisi Yılın Albümü Ödülü - (1986) Gitarlar, Cadillacs
Country Müzik Derneği Horizon Ödülü – 1986
Country Music Association Yılın Videosu Ödülü - (1986) " Honky Tonk Man "
En İyi Ülke Şarkısı için Grammy Ödülü -1987 " Gitarlar, Cadillacs "
Country Müzik Akademisi Yılın Videosu Ödülü - (1987) "Little Sister"
En İyi Country Vokal Performansı için Grammy Ödülü, Erkek – 1987 " Gitarlar, Cadillacs "
En İyi Country Vokal Performansı için Grammy Ödülü, Erkek – 1988 Hillbilly Deluxe
En İyi Vokal Düet için Country Müzik Akademisi Ödülü - 1988 - " Streets of Bakersfield " için Buck Owens ile
En İyi Erkek Vokalist için Country Müzik Akademisi Ödülü - 1988
Country Müzik Derneği Ödülü Yılın Vokal Yarışması için - 1988 ile Buck Owens "için Bakersfield Sokaklar "
Country Müzik Akademisi Yılın Albümü Ödülü – 1998 Buenas Noches From a Lonely Room
İyi Ülke Vokal İşbirliği için Grammy Ödülü - 1989 ile Buck Owens "için Bakersfield Sokaklar "
En İyi Country Vokal Performansı için Grammy Ödülü, Erkek – 1989 Buenas Noches from a Lonely Room
En İyi Ülke Vokal İşbirliği için Grammy Ödülü - Sin City için Kd Lang ile 1990
En İyi Country Vokal Performansı Grammy Ödülü, Erkek – 1991 " Turn It On, Turn It Up, Turn Me Loose "
Country Müzik Ödülleri Akademisi Üst Vokal Duet için - 1992 ile Patty Loveless "için My Heart Mesaj Gönder "
Country Music Association Yılın Vokal Etkinliği Ödülü – 1992 James McMurty, John Prine , Joe Ely ve John Mellencamp ile " Buzzin' Cousins " için
Country Müzik Akademisi Yılın Tek Kaydı Ödülü - 1993 " Henüz O Kadar Yalnız Değil mi "
Country Müzik Derneği Yılın Teklisi Ödülü - 1993 " Henüz O Kadar Yalnız Değil mi "
Academy of Country Music Yılın Albümü Ödülü – 1994 Bu Kez
Country Müzik Derneği Yılın Erkek Vokalisti Ödülü – 1994
Grammy en iyi vokalli country ortak çalışması ödülü - 1994 ile Ralph Stanley "Madenci Duası" için
En İyi Erkek Ülke Vokal Performansı Grammy Ödülü – 1995 " Pocket of a Clown "
En İyi Ülke Albümü Grammy Ödülü - 1996 Dwight Live
En İyi Erkek Ülke Vokal Performansı için Grammy Ödülü - 1996 " Hiçbir Yerden A Thousand Miles "
En İyi Ülke Albümü Grammy Ödülü - 1997 Gone
En İyi Erkek Ülke Vokal Performansı Grammy Ödülü – 1997 " Hiçbir Şey "
En İyi Ülke Albümü Grammy Ödülü – 1998 Under the Covers
Country Müzik Akademisi Yılın Vokal Etkinliği Ödülü - 1998 , "Same Old Train" için çeşitli sanatçılarla
Country Müzik Derneği Yılın Vokal Etkinliği Ödülü - 1998 , "Same Old Train" için çeşitli sanatçılarla
En İyi Erkek Ülke Vokal Performansı için Grammy Ödülü - 2000 " Crazy Little Thing Called Love "
En İyi Erkek Ülke Vokal Performansı için Grammy Ödülü - 2001 " Hiçbir Yerden A Thousand Miles "
Country Müzik Derneği Ödülü Yılın Vokal Yarışması için - 2001 ile Buck Owens "Tamam, yanlış değilim"

Diskografi

Stüdyo albümleri

Gitarlar, Cadillacs vb. (1986)
Köylü Delüks (1987)
Yalnız Bir Odadan Buenas Noches (1988)
Bir Yol Olsaydı (1990)
Bu sefer (1993)
gitti (1995)
Eve Uzun Bir Yol (1998)
dwightyoakamacoustic.net (2000)
Yarının Sesleri Bugün (2000)
Cennetin Güneyi, Cehennemin Batısı (film müziği) (2001)
Nüfus Ben (2003)
Boşuna Suçla (2005)
3 Armut (2012)
İkinci El Kalp (2015)
Yüzme Havuzları, Film Yıldızları (2016) [22] [23]

Kapak albümleri

Noel'e gel (1997)
Örtülerin Altında (1997)
Başkalarının Sözleriyle (2003)
Dwight'ın Kullanılmış Kayıtları (2004)
Dwight Buck'ı Söylüyor (2007)

Derleme albümleri

Sadece bir Hit arıyorum (1989)
Dwight Canlı (1995)
Bin Yıldır Son Şans (1999)
Tekrar Lütfen Bebek (2002) 4CD
Dwight Yoakam'ın En İyisi (2004)
Austin Texas'tan Canlı (1988'de kaydedildi) (2005) CD+DVD
21st Century Hits: 2000–2012'nin En İyileri (2013) CD+DVD

Uluslararası yayınlar

Bu... (1990)
La Croix D'Amour (1992)

Filmografi
Film

1992 Kızıl Kaya Batı Kamyon şoförü
1995 Küçük ölüm Bobby Lomax
1996 sapan bıçak Doyle Hargraves Aday gösterildi— Bir Sinema Filminde Oyuncu Tarafından Üstün Performans için Screen Actors Guild Ödülü
1997 boyalı kahraman Virgil Kidder
1998 Newton Boys Brentwood 'Brent Cam' Glasscock
1999 eksi adam Blair
2001 Cennetin Güneyi, Cehennemin Batısı sevgililer günü Ayrıca yönetmen ve yazar
2002 Panik odası Raoul
2003 hollywood cinayet Leroy Wasley
2004 Üç yol Herbert Claremont / Clarkson
2005 Düğün Kırıcılar Bay Kroeger
2005 Melquiades Estrada'nın Üç Cenazesi Şerif Belmont
2006 Bandidalar Tyler Jackson
2006 Krank 'Doc' Milleri
2008 iki:Onüç Kumlu
2008 Dört Noel Papaz Phil
2009 Krank: Yüksek Gerilim 'Doc' Milleri
2010 kirli kız Yusuf
2010 Fidye Gururunun Son Ayinleri Muhterem Erken Gurur
2010 kan değeri Boyd Bloodworth
2015 Cennette 90 Dakika Cecil Beaumont
2017 Logan Şanslı müdür yanıklar
2021 ağla maço Howard Polk

Televizyon

1986 hee haw kendisi Bölüm: "18.7"
1991 PS Ben Seviyorum Harlan Adaleti Bölüm: "Yönlendirmek için Öldürürdüm"
1993 Ritim ve Reçel kendisi televizyon filmi
1994 Cumartesi gecesi canlı Müzikal Konuk Bölüm: " Kelsey Grammer / Dwight Yoakam"
1994 Roswell Mac Brezilya televizyon filmi
1996 Arkana bakma kaptan televizyon filmi
1997 Ellen Çanta Çocuk Bölüm: "The Puppy Bölüm - 2. Kısım"
1998 tepenin Kralı Lane Pratley Bölüm: "Dokuz Pretty Darn Angry Men"
1998 Trompet Solduğunda George Rickman televizyon filmi
2002 Beş Kişilik Akşam Yemeği kendisi Bölüm: "1.8"
2011–2013 Wilfred bruce 3 bölüm
2013 Appomattox'a George Meade 7 bölüm
2014 Kubbenin Altında Lyle Chumley 7 bölüm
2016 Sarhoş Geçmişi Jesse Benton Bölüm: "Bar Dövüşleri"
2016 Golyat Wendell Corey 7 bölüm

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.