Gıda Hattı

Düzenli olarak yaban mersini tüketmek demans riskini azaltıyor!

28 Mayıs 2022, 10:57
Paylaş
Düzenli olarak yaban mersini tüketmek demans riskini azaltıyor!

Nutrients dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre düzenli olarak yaban mersini tüketmek, insülin direnci olan ve gelecekteki bunama riski yüksek orta yaşlı bireylerde nörobilişsel fayda sağlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık altı milyon yaşlı yetişkin bunama ile yaşıyor. Alzheimer hastalığı demans vakalarının %80'ini oluşturmaktadır ve 2050 yılına kadar 14 milyon Alzheimer vakası olacağı tahmin ediliyor.

Demansın tedavisi bulunmuyor. Ne yazık ki etkili tedavinin ne zaman geliştirilebileceği net değil. Buna nedenle önleyici yaklaşımlar ve bilişsel gerileme riskinin azaltılması, bu halk sağlığı sorunuyla başa çıkmanın optimal yollarını temsil ediyor.

Yetersiz beslenme ve buna bağlı metabolik bozukluklar gibi değiştirilebilir riskleri hedeflemek, ortaya çıkan daha belirgin önleyici yaklaşımlar arasında sayılıyor.

Düzenli olarak yaban mersini tüketmek, metabolik fonksiyonun arttırılması, iltihaplanma ile oksidatif stresin hafifletilmesi, vasküler fonksiyonun iyileştirilmesi ve nöronal sinyallemenin arttırılması gibi çeşitli sağlık yararları üretme potansiyeline sahip.

Yaban Mersini hangi bölgede yetişir

Özellikle orta yaştaki bireylerin düzenli olarak yaban mersini tüketmesi öneriliyor!

Yaban mersini, antosiyaninler ve proantosiyanidinler adı verilen biyoaktif flavonoid bileşikleri içeriyor. Antosiyaninler, yaban mersine koyu mavi ve mor rengi verir. Meyvelerde çok daha fazla olmakla birlikte, meyve ve sebzelerde yaygın olarak temsil edilirler.

Proantosiyanidinler, bitki savunma işlevlerine, özellikle antioksidan eylemlere ve stresörlere ve enfeksiyona tepkiye sahiptir ve kanser, kardiyovasküler hastalık, metabolik rahatsızlık ve nörobilişsel bozukluklarla ilgili risk azaltma ile ilişkilendiriliyor.

Özellikle proantosiyanidinlerin, kısmen glukoz taşıyıcı fonksiyonunun modülasyonu ve glukoneogenezin inhibisyonu yoluyla hiperglisemiyi azalttığı gösteriliyor.

Cincinnati Akademik Sağlık Üniversitesi Psikiyatri ve Davranışsal Sinirbilim Departmanında araştırmacı olan Profesör Robert Krikorian, “Yaşlı yetişkinlerle yapılan önceki çalışmalarda yaban mersini ile bilişsel faydalar gözlemledik ve insülin direnci olan genç bireylerde etkili olabileceğini düşündük” diye ekliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.