Gıda Hattı

Düzenli mantar tüketimi depresyon riskini azaltıyor!

16 Ekim 2021, 10:12
Paylaş
Düzenli mantar tüketimi depresyon riskini azaltıyor!

Mantarlar, birçok sağlık yararı nedeniyle sık sık gündem oluyor. Sadece kanser ve erken ölüm riskini azaltmakla kalmıyor. Aynı zamanda kişilerin zihinsel sağlığına da fayda sağlayabileceği belirtiliyor.

Penn State Üniversitesindeki araştırmacıların ortaya attıkları bu hipotezde 2005 ve 2016 yılları arasında 24.000'den fazla ABD'li yetişkinden elde edilen diyet ve ruh sağlığı verilerini kullandılar. Bu verilerle birlikte mantar yiyen bireylerin depresyona girme olasılıklarının daha düşük olduğunu buldular.

Araştırmacılara göre mantarlar, vücutta hücre ve doku hasarına karşı koruma sağlayabilecek bir antioksidan olan ergotionein içeriyor. Araştırmalar, antioksidanların şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon gibi çeşitli psikolojik sorunların önlenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Mantarlar, insanlar tarafından sentezlenemeyen bir anti-inflamatuar olan ergotioneini yüksek oranda içeren besin kaynağı. Yüksek ergotionein seviyelerine sahip olmak, oksidatif stres riskini azaltıyor. Bu durum da depresyon semptomlarını azaltıyor.

Ergotionein nedir?

Esas olarak mantarlarda bulunan ayrıca fasulyede de yer alan bir amino asit. Ergotionin içeren otları yemiş hayvanlarda da bulunuyor. Ayrıca ergotionein bazen ilaç olarak kullanılıyor.

  • Eklem ağrısı,
  • Karaciğer hasarı,
  • Katarakt,
  • Alzheimer hastalığı,
  • Diyabet,
  • Kalp hastalığı,
  • Kırışıklıklar ve
  • diğer durumlar için ergotionein kullanılıyor.

Mantarlar yüksek oranda potasyum da içeriyor!

Ayrıca mantarlar yüksek oranda potasyum da içeriyor. Potasyum vücutta en çok bulunan minerallerden biri. Hücrelerdeki pozitif iyonların yüzde 70'ini oluşturuyor. Elektriksel ve hücresel işlevin merkezinde yer alıyor.

Düşük potasyum seviyeleri kişileri psikolojik olarak da etkileyebiliyor. Zihinsel uyuşukluk, depresyon, ruh hali değişimleri, psikoz, yönelim bozukluğu ve kafa karışıklığı karşılaşılan psikolojik sorun örneklerinin bazıları.

Sonuç olarak diyetlerde mantar türlerinin bulunması psikolojik sağlık açısından oldukça yararlı. Ancak tabi ki tek başına yeterli değil. Hekim tavsiyelerine uymak ve tedavilere sadık kalmak oldukça önemli.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.