Gıda Hattı

Düzenli kan bağışının bilinmeyen bir faydası keşfedildi!

16 Nisan 2022, 14:31
Paylaş
Düzenli kan bağışının bilinmeyen bir faydası keşfedildi!

Kan bağışının hayat kurtardığını herkes bilir. Şimdilerde bilim insanları, kan bağışının, bağışçı için gizli bir faydasını ortaya çıkardı…

Araştırmacılar, düzenli kan bağışı yapmanın, kan akışında kalıcı olarak bulunan ‘kimyasalları’ azaltabildiğini belirledi.

Çalışmadan elde edilen bulgular JAMA Network Open dergisinde yayınlandı.

Kısaca PFAS olarak bilinen perfloro alkil maddeler, doğada indirgenmediğinden “sonsuza kadar kalan kimyasallar” olarak anılıyor. Zararları konusunda ise henüz araştırmalar sürüyor…

İtfaiyeciler yangın söndürmede kullanılan köpükte bulunması sebebiyle sürekli PFAS maddelerine maruz kalıyor ve toplum geneline göre bu maddeler itfaiyecilerin kanlarında daha fazla bulunuyor.

Yeni yapılan araştırma kapsamında, Avustralya’da 12 aylık bir süre boyunca kan ve plazma bağışında bulunan 285 itfaiyeci test ve takip edildi.

Kan bağışı, kandaki kimyasal maddelerin azalmasını sağlıyor

Araştırma sonuçları, düzenli kan veya plazma bağışının kandaki PFAS seviyelerinde önemli bir düşüş sağladığını gösterdi. Her 2 bağış türü etkili olmasına rağmen, plazma bağışının daha etkili olduğu, %30 düşüş sağladığı belirlendi.

PFAS, kandaki serum proteinlerine bağlandığından, bu kan bileşeninin miktarını azaltmak zamanla PFAS seviyelerini düşürebilir. Ancak, araştırma henüz ilk safhalarda, konu hakkında daha kesin bilgiler elde etmek için daha büyük gruplar üzerinde çok daha fazla analiz gerekiyor.

Bu çalışma ile birlikte ilk kez kandaki PFAS maddelerini azaltmanın bir yolu da bulunmuş oldu. Üstelik bunu yaparken topluma ve diğer insanlara önemli bir fayda da sağlanıyor...

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.