Gıda Hattı

Düşük faizli konut kredisi başvuru şartları nelerdir? 0.89, 0.99 faizli konut kredisi nasıl alınır?

21 Mayıs 2022, 20:30
Paylaş
Düşük faizli konut kredisi başvuru şartları nelerdir? 0.89, 0.99 faizli konut kredisi nasıl alınır?
Düşük faizli konut kredisi çekmek isteyenler için Hazine ve Maliye Bakanlığı, 0.89, 0.99 faizli konut kredisini şartlarını açıkladı. Peki düşük faizli konut kredisi (0.89, 0.99) başvuru şartları nelerdir?

Düşük faizli konut kredisi ile ev almak isteyenler için Hazine ve Maliye Bakanlığınca konut kredisi finansman paketlerinin detayları belli oldu.

Düşük faizli ev almak isteyenlerin dikkatini çeken gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, konut sahibi olmayan vatandaşların, konut finansman paketlerinden faydalanmaları amacıyla kullandırım şartlarının belirlendiği açıklandı. 0.89, 0.99 faizli konut kredisi ne zaman verilecek? 0.89, 0.99 faizli konut kredisi şartları nedir, hangi bankalar verecek? soruları ise peş peşe soruluyor. İşte konuyla alakalı tüm detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Twitter hesabından Konut Finansman Projesi'nin detayları ile ilgili açıklama yapıldı. Bakanlık, konut finansmanı projesine ilişkin yaptığı paylaşımda detayları paylaştı.

İşte düşük faizli konut kredisi kullanım şartları ve Bakanlık tarafından yapılan açıklama:

Konut Finansman Paketleriyle vatandaşlarımızı konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinden korumak ve ilk konutunu alacak vatandaşlarımızın çok uygun maliyetle konuta erişimlerini artırmak hedeflenmiştir.

Bu kapsamda konut sahibi olmayan vatandaşlarımızın ilgili paketlerden faydalanmaları amacıyla kullandırım esasları belirlenmiş olup, bankalar finansman paketlerinin bu çerçevede uygulanmasına yönelik gereken kontrol ve tedbirleri alacaklardır.

İlk evim konut finansmanı paket kullandırım şartları

1-İlk evim konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el konutlara verilecek olup konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecektir.

2-Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

3-Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

4-Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz. 5-Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. 6-10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0,99 faiz oranı uygulanacaktır. 7-Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir. 8-Vatandaşlarımız bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecektir.

Genişletilmiş konut kredi finansman paketi kullandırım şartları

1- Genişletilmiş konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak olup konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecektir. Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

2- Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

3- Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

4- Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

5- Bu destekten, 7 Mayıs 2022 öncesi herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye başvuru esnasında konut kredisine konu edilen konut değerinin asgari %50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiatkatılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduatkatılım hesabı bakiyesi bulunan vatandaşlarımız yararlanabilir.

6- 7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduatkatılım ve altın mevduatkatılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar bu hesaplamaya dahil edilmeyecektir.

7- Başvuru sahipleri, konut değerinin %50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya DTHaltın hesaplarını aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapacaklardır.

8- Hangi döviz cinslerine ilişkin hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek olup dövizaltının havalesi sırasında oluşabilecek ilave ücretler konusunda yine TCMB çalışma yapacaktır.

9- 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0,89 faiz oranı uygulanacaktır.

10- Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir. 11-Vatandaşlarımız bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecektir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.