Gıda Hattı

Durmuş Yılmaz: Gıda Ve Enerji Fiyatlarına Dikkat

7 Haziran 2007, 16:44
Paylaş

Enflasyonda düşüşün süreceğini öngören Merkez Bankası, işlenmemiş gıda ve enerjide risklerin devam ettiği uyarısını yaptı.

Merkez Bankası, mayıs ayı enflasyonuna ilişkin olarak, "Enflasyondaki kademeli düşüşün önümüzdeki aylarda da devam edeceği tahmin edilmekle birlikte işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarına ilişkin risklerin sürdüğü gözlenmektedir" değerlendirmesinde bulundu. Gıda fiyatlarına ilişkin risklerin yanı sıra, kuraklığın da ürün kaybına neden olabileceğine işaret eden Merkez Bankası, buna karşın, gıdada KDV indiriminin olumlu etkisinin görüleceğini öngördü.

Merkez Bankası, mayıs ayı fiyat gelişmeleri değerlendirmesini açıkladı. Açıklamada, "Yıllık enflasyondaki düşüşte, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri ve gıda fiyatlarındaki kısmi düzelmenin yanı sıra geçen yılın aynı dönemindeki yüksek baz da etkili oldu" görüşüne yer verildi.

Yılın ilk beş aylık döneminde hizmet fiyatları birikimli enflasyonunun, geçen yılın aynı döneminin yaklaşık 1.3 puan altında gerçekleştiğine dikkat çekildi. Açıklamada şu değerlendirme yapıldı: "Son dönem fiyat gelişmeleri, petrol fiyatlarına ilişkin risklerin önemini koruduğuna işaret etmektedir. Konut grubunda enerji kalemlerinin aylık artışları oldukça sınırlı kalırken, akaryakıt fiyatlarında özellikle son üç ayda yüksek artışlar görülmektedir" Dayanıklı tüketim mallarında otomobil (yüzde -1.74) ile elektrikli ve elektriksiz aletler (yüzde -0.24) grupları fiyatlarında, bir önceki aya kıyasla gerileme gözlenirken, mobilya fiyatlarının yüzde 4.5 arttığı anlatıldı. Dayanıklı tüketim malları alt gruplarında en yüksek yıllık enflasyonun yüzde 13.3 ile mobilya grubunda olduğu belirtildi.

Hal Yasası'nın etkisi

Mayıs ayı sonunda yürürlüğe giren yeni Hal Yasası'nın gıda grubu enflasyonu üzerinde belirsizlik oluşturan bir unsur olduğu kaydedilen açıklamada, mayıs ayında gerek hizmet gerekse dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki olumlu gelişmeler sonucunda, özel kapsamlı göstergelerin tamamında yıllık enflasyonun gerilediği belirtildi. Bu gerilemede bir önceki yılın aynı döneminde YTL'deki yüksek değer kaybının olumsuz etkisinin ortadan kalkmaya başlamasının da belirleyici olduğu görüşü yer aldı. Bu arada imalat sanayi fiyatlarında gözlenen yüzde 0.14 oranındaki artışta gıda ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri fiyatlarındaki artışların etkili olduğu da ifade edildi.

KDV indirimi olumlu

Raporda, mayıs ayında önemli bir değişim gözlenmeyen işlenmiş gıda ürünleri grubunda, yıllık artışın yüzde 10.12 seviyesinde kaldığı belirtilerek 'sebze grubu fiyatlarında mayısta yüksek oranlı bir gerileme gözlenmesi, mevsimsel olarak fiyatların gerileme eğilimi gösterdiği yaz aylarındaki fiyat azalışlarının daha sınırlı gerçekleşme olasılığını gündeme getirmektedir' denildi. Sıcaklık artışı ve su kaynaklarının azalmasıyla çeşitli ürünlerde üretim kayıpları olabileceğine işaret edildi ve "Gıda grubunda belirli ürünlerde KDV oranında indirimine gidilmesinin yakın dönemde olumlu etkilerinin görülmesi olasıdır" yorumu yapıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.