AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Dünyayı ve Türkiye’yi Anlamak: Değişen Koşullar

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

19 Haziran 2019, 16:53

Söz konusu sosyal medya olduğunda en fazla bilgi kirliliği, gıda ve sağlık sektöründe oluyor. Aralarında birinci seçmek gerekirse de gıda başı çekiyor her zaman. Yediğimiz, içtiğimiz, ürettiğimiz her şey bir tartışma konusuna dönüşüyor. Bu noktada da gerçek uzmanların söylediklerine kulak vermek ve veriler doğrultusunda hareket etmek önem taşıyor. 

Dünyayı ve Türkiye’yi Anlamak: Değişen Koşullar - Gamze Nurluoğlu

Her sektörü yakından takip etmeye çalışan biri olarak gıda sektörü de odağımda. O yüzden sektörel toplantılar oldukça kaçırmıyorum. Bunlardan biri de geçen hafta İstanbul Sanayi Odası’nda düzenlenen “5. GRUP HAYVANSAL GIDA ÜRÜNLERİ SANAYİİ GENİŞLETİLMİŞ SEKTÖR TOPLANTISI”ydı. Bu toplantı beni hem bir vatandaş olarak hem de bir dijital medya uzmanı olarak etkiledi.

Gıda noktasında sosyal medyadaki bazı spekülatif konu başlıkları beni bile korkuturken, aslında bu konu bilimsel veriler ve kalkınma planları doğrultusunda anlatıldığında; konunun korkutucu değil “bilinçlendirici ve farkındalık yaratıcı” olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İlknur Menlik’in sunumu, bu noktada sektör dışı biri olmama rağmen benim için oldukça bilinçlendiriciydi. Sunuma önce dünyadaki ve Türkiye’deki durumu veriler ile anlatarak başladı. Sonrasında ise et sektörüne sanayi odaklı bir bakış gerçekleştirdi.

Ben de sunumda aslında yaşadığımız dünya ve ülkeyi anlamak ve mevcut gidişatı değerlendirmek adına öne çıkan istatistikleri toparladım ve temel bir rehber niteliğinde yazıya dönüştürdüm. Madde madde göz atalım mı duruma:

1. Dünya nüfusu hızla artıyor

Aslında burada konu hep aynı. Dünya nüfusu hızla artarken kaynaklar ne durumda? Bunu da bir sonraki maddede OECD açıklıyor.

2. Küresel büyüme yavaşlıyor!

Küresel büyümenin yavaşlamasını ve dünyadaki durumu en net olarak OECD raporları ortaya koyuyor esasen. Devletlerin iş birliği yapması gerektiği vurgusu ön plana çıkıyor. Buradaki istatistikleri incelerken benim en çok dikkatimi çeken ‘Türkiye Büyüyecek’ ibaresi olmuştu bir de…

3. FAO: Türkiye Büyüyecek! 

“Türkiye büyüyecek” diye okuduğumuzda ve konuştuğumuzda, mevcut durum çerçevesinde kafalar karışıyor ilk başta. Nasıl büyüyecek? Türkiye’deki tablo gerçekten nasıl? Burada FAO araştırmaları nasıl büyüyeceğine dair bilgiler sunuyor ve öngörülerinde 2027'ye kadar Türkiye’nin %3,6 büyüme kaydedeceğini söylüyor.

4. Dünya’da açlık ve susuzluk!

Dünya’nın en büyük sorunları arasında açlık ve susuzluk yer alıyor. Değişen iklim ve ekstrem hava koşullarının ise bunu daha da tetiklediği görülüyor.

2050 yılında tablonun şöyle olması öngörülüyor:

5. Değişen hava koşullarından Türkiye nasıl etkilenecek?

Dünya ile birlikte Türkiye’de de iklim ve hava koşulları değişiyor. Bu da ülkemizde tarımı, sağlığı ve ekonomiyi aslında doğrudan etkiliyor.

Tüm verilere baktıysak; bu verileri bilmek ve anlamlandırabilmek neden önemli?

Aslında bütünüyle baktığımızda tüm bu istatistikler ve öngörüler, şirketler ve kurumlar için hem bugünün yol haritasını oluşturmada hem gelecek için planlama yapmada önemli.

Bizler için ise yaşadığımız dünyanın ve ülkenin gidişatını anlamlandırmada önemli.

O yüzden verileri özel bir sunumda bizle paylaştığı için İlknur Menlik Hanım’a tekrar teşekkür ederim.

Gamze Nurluoğlu’na sorun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.