Gıda Hattı

Dünyanın uncuları Antalya’ya geliyor!

4 Mart 2018, 18:15
Paylaş
Dünyanın uncuları Antalya’ya geliyor!

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu TUSAF 14. Uluslararası Kongre ve Sergisi, “Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un” temasıyla yerli ve yabancı un üreticileri ile ihracatçıları buluşturacak.

Un sektörüyle alakalı dünyada düzenlenen ilk 10 kongre arasında yer alan TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi, bu yıl 14’üncü kez 8-11 Mart 2018 tarihlerinde Antalya’da yapılacak.

2017’de 3,6 milyon ton un ihracatıyla 1 milyar 100 milyon dolar gelir sağlayan un sanayicilerini çatısı altında toplayan TUSAF tarafından düzenlenen etkinlik, dünya un sektörü temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getirecek.

Bu yılın teması; Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un

Yerli ve yabancı bin kişinin katılım göstereceği etkinliğin bu yılki teması, “Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un” olarak belirlendi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı

Buğdayın anavatanı Türkiye’nin un sanayindeki yerinin yanı sıra tarih, beslenme gibi konuların da mercek altına alınacağı kongrede 9 Mart Cuma günü öğleden sonra, tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı “Buğday, Ekmek ve Un” başlığı altında, tarihten bugüne buğdayın tarihteki ve Türk mutfak kültüründeki yerini anlatacak.

Aynı başlık altında düzenlenecek oturumda ise uzman diyetisyenler Selahattin Dönmez ile Elvan Odabaşı, beslenmede ekmeğin yerini anlatarak, konuya ilişkin tartışmalara ışık tutacaklar.

Oturumun diğer konuşmacıları ise AB Un Sanayicileri Derneği Başkanı Bernard Valluis, Ekşi Maya Kurucusu Ecem Uyar Taranoğlu, Uluslararası Endüstriyel Fırıncılar Derneği Başkanı Joseph Street.

İkinci gün programı

Kongrenin 10 Mart Cumartesi günü programında, dört ayrı oturum ile gala gecesi var.

Oturumlarda sırasıyla DNG Danışmanlık Kurucusu Fatih Keresteci “Ekonomi, Buğday ve Un”, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Arkeolog Doç. Dr. Ahmet Uhri “Dünya Tarihinde ve Soframızda Buğdayın Rolü”, Agresource CEO’su Dan Basse “Buğday Üretim ve Ticareti” konularındaki görüşlerini katılımcılarla paylaşacaklar.

Kongrenin “Buğday Üretim ve Ticareti” başlıklı son oturumuna, TMO Genel Müdür Yardımcısı Vekili Cihan Soyalp, IKAR Direktörü Dmitry Rylko, Copenhagen Merchants’dan Indrek Aigro, SGS’den Tarım, Gıda ve Yaşam Ürünleri Geliştirme Danışmanı Siegfried Meyer konuşmacı olarak katılacaklar.

tusaf-eren-gunhan-ulusoy-gidahatti
TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy

9 Mart Cuma günü TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Alapros Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alapala , TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu’nun konuşmalarıyla başlayacak olan kongreye, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katılımı bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.