Gıda Hattı

Dünyanın önceliği sağlıklı gıda ürünleri!

25 Mayıs 2022, 11:36
Paylaş
Dünyanın önceliği sağlıklı gıda ürünleri!

Pandemiyle birlikte dünyanın en önemli önceliğinin sağlıklı gıda üretimi olduğunu belirten Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, Türkiye'nin yedi ayrı bölgesinde dünyanın birçok ülkesine yetebilecek nitelikte tarımsal ürün yetiştirilebileceğini söyledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret eden Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Kadooğlu ve yönetim kurulu üyeleri, gündemi değerlendirerek Gaziantep ve bölge ihracatı hakkında bilgiler verdiler.

“Gıda üretimi için Anadolu toprakları iyi değerlendirilmeli”

Dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de zorlu bir süreçten geçtiğini ifade ederek gıda ürünlerinin insanlık için büyük önem taşıdığını belirten Kadooğlu, sağlıklı gıda üretimi için bereketli Anadolu topraklarının doğru değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu'nun önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğuna da dikkat çeken Kadooğlu, pandemiyle birlikte dünyanın en önemli önceliğinin sağlıklı gıda üretimi olduğuna vurgu yaptı. Kadoğlu, Türkiye'nin yedi ayrı bölgesinde dünyanın bir çok ülkesine yetebilecek nitelikte tarımsal ürün yetiştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Hububat bakliyat sektörü bölge ihracatında ilk sırada!

Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen ihracat hakkında da Vali Gül’e bilgiler veren Kadooğlu, “Gaziantep ülkemizin gerek sanayi üretimi gerekse ihracatta adeta gözbebeğidir. Diğer taraftan Gaziantep, Ortadoğu’nun Akdeniz’e açılan bir limanı gibidir. Yüksek üretim kapasitesine sahip tesislerimiz ve ihracatımız bunun en önemli göstergesidir. Hububat bakliyat sektörü, bölgeden ihracat gerçekleştiren diğer birliklerimiz arasında en fazla ihracat yapan birinci sektör olma unvanına sahiptir. 2021 yılında bölgemizden toplam 175 ülkeye 2 milyar 952 milyon 537 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirdik. 1 Ocak- 15 Mayıs 2022 döneminde ise yine bölgemizden bir önceki döneme oranla %40’lık artışla 1 milyar 215 milyon 681 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül de, ülke kalkınmasına destek sağlayan sanayicilerin, yatırımcı ve ihracatçıların yanında yer alacaklarını ifade etti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.