Gıda Hattı

Dünyanın ilk HIV önleyen iğnesi onaylandı!

1 Ocak 2022, 15:00
Paylaş
Dünyanın ilk HIV önleyen iğnesi onaylandı!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), HIV’e (AIDS hastalığına neden olan virüs) yakalanma riskini düşüren dünyanın ilk enjekte edilebilir ilacını onayladığını açıkladığı.

Apretude adı verilen enjekte edilebilen ilacın jenerik adı ‘kabotegravir uzatılmış salım enjekte edilebilir süspansiyonu’.

Bu yeni ilaç, Truvada ve Descovy adlı, günlük alınması gereken ve HIV’in cinsel yolla bulaşmasını %99 oranında engelleyebilen HIV önleme haplarına alternatif olarak geliştirildi.

Apretude’de ise ilk başta 1 ay arayla 2 kez ilaç enjekte ediliyor. Daha sonra her 2 ayda bir tekrar ilaç iğne olarak yapılıyor.

FDA İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nin Antiviral Bölümü direktörü Dr. Debra Birnkrant, “Her 2 ayda bir verilen enfeksiyon, ABD’deki HIV salgını için iyi bir önlem olacak. Özellikle günlük ilaç alımında zorlanan yüksek riskli bireyler için bu önemli” ifadelerini kullandı.

Yapılan 2 klinik denemede, Apretude ilacının HIV enfeksiyonu riskini azaltmada Truvada isimli haptan daha etkili olduğu görüldü. Deneme, bu tip çalışmaların en yüksek standardı olan çift körlü, rastgele düzende gerçekleştirildi.

Mevcut ilaçlardan çok daha iyi sonuç veriyor!

İlk denemede Apretude ilacı yapılanların, Truvada alanlara kıyasla HIV bulaşma riskinin %69 düşük olduğu görüldü. İkinci denemede ise Apretude alanların HIV ile enfekte olma riski, Truvada alanlara kıyasla %90 daha düşük olarak belirlendi. Her 2 denemede de katılımcılar HIV bulaşma riski yüksek bireyler arasından seçildi.

Çalışmada, Apretude verilen kişilerin Truvada alanlara kıyasla baş ağrısı, ateş, yorgunluk, sırt ağrısı, miyalji (kas ağrısı) ve kaşıntı gibi yan etkileri daha fazla yaşadığı belirlendi.

FDA 20 Aralık 2021 tarihinde, en az 35 kilogram vücut ağırlığına sahip risk grubundaki yetişkin ve gençlerin kullanımı için Apretude’ye onay verdi.

Apretude’ye başlamadan önce hastalara HIV testi yapılacak ve sonucun negatif olması gerekecek. Bunun sebebi, ilaçlara dirençli HIV gelişmesini engellemek.

Bu makalenin orijinali Live Science’ta yayınlanmıştır. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.