AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Dünyanın ilk elektronik bitkisi!

Dünyanın ilk elektronik bitkisi!
25 Kasım 2015, 11:48

İsveçli bilim insanlarının elektronik devreler yerleştirdiği gül, yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirdi, gülün yapraklarının rengi de aynı yöntemle değiştirildi.

elektronik bitkiİsveç’teki Linköping Üniversitesi’nden bilim insanlarının çalışmasının sonuçları, The Journal Science Advances Dergisi’nde yayımlandı. Bilim insanları tarafından damar sistemine ve köküne elektronik devreler yerleştirilen gül, bu işleme olumlu yanıt verdi ve yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmeye devam etti.

Çiçeğin köküne yerleştirilen “PEDOT-S” adlı sentetik polimer, bitkinin bünyesinde gerekli sinyallerin iletilmesini sağlayarak, gerekli su ve besin maddelerinin bitkinin içinde sorunsuz biçimde dolaşımını sağladı.

Araştırmacılar, elektronik işlemle gülün yapraklarının rengini değiştirmeyi de başardı.

elektronik bitki 1Elektronik bitki üretimi üzerine 1990’lardan beri çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden araştırma ekibinin lideri Profesör Magnus Berggen, denemelerin ilk kez başarılı olduğunu söyledi. Elektronik bitkilerin, doğadaki değişimlerin daha yakından izlenmesine imkan sağlayacağını ifade eden Berggen, bitkilere yerleştirilecek sensörler sayesinde yeşil antenler ve yeni maddeler üretilebileceğini söyledi. Berggen, bunun özellikle tarım alanında son derece önemli gelişmeler sağlayacağını kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.