Gıda Hattı

Dünyanın ilk Bitcoin şehri kuruluyor!

22 Kasım 2021, 11:36
Paylaş
Dünyanın ilk Bitcoin şehri kuruluyor!

Yaklaşık 2 ay önce Bitcoin’i yasal para birimi kabul eden dünyadaki ilk ülke olarak tarihe geçen El Salvador’da, “Bitcoin City” adıyla Bitcoin şehir kurulacak. Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin doğusundaki bir yanardağın etrafında kurulacak şehrin maliyetinin yaklaşık 300 bin Bitcoin olacağını söylerken, halkın ekonomik sıkıntılarla mücadele ettiği El Salvador’daki çılgın proje, tepki çekti.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, düzenlediği Bitcoin partisinde ülkenin doğusundaki Conchagua Yanardağı’nın etrafında dairesel şekilde “Bitcoin City” adında bir Bitcoin şehri kuracaklarını duyurdu. Projenin bir hayal olmadığını ifade eden Bukele, Bitcoin City’nin arazisi için hükümetin destek vereceğini ve yatırımcıları çekeceğini belirtti.

300 bin Bitcoin’e mal olacak

Bukele, şehrin inşası veya ne zaman tamamlanacağı konusunda tarih vermezken, şehrin kurulumunun yaklaşık 300 bin Bitcoin'e mal olacağını tahmin ettiğini açıkladı.

Her şeyin dijital olacağı Bitcoin City’de iş ve teknoloji yatırımlarını kolaylaştırmak için ofis alanları, sosyal tesisler ve yeşil alanlar yer alacak. Gelir vergisi uygulamasının olmayacağı açıklanan şehirde, sadece katma değer vergisi (KDV) alınacak ve toplanan vergilerin yarısı şehrin inşaasına yatırım yapmak için diğer yarısı da şehrin bakım-onarımı için kullanılacak. Bitcoin madenciliği için gerek enerjinin ise yanardağının jeotermal enerjisinden yararlanılacağı açıklandı.

Yaklaşık 2 ay önce Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador’da halk ekonomik sıkıntılar ile mücadele ederken, söz konusu proje birçok kesimin tepkisini çekti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.