Gıda Hattı

Dünyanın en yaşlı çifti rekoru yenilendi

4 Eylül 2018, 18:00
Paylaş
Dünyanın en yaşlı çifti rekoru yenilendi

Yaşları toplam 208 yapan Japon Masao ve Miyako Matsumoto çifti, 80’inci evlilik yıl dönümleriyle birlikte dünyanın en yaşlı çifti Guinness rekorunu kutluyor.

Bu kategorinin Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki tam adı “Halen hayatta olan en yaşlı çift”. Bu rekor için karı ve kocanın yaşlarının toplamı baz alınıyor.

Dünyanın en yaşlı çifti neredeyse 209 yaşında

Masao Matsumoto (108) ve Miyako Sonoda (100), yaşlarının toplamının 208 yıl ve 259 gün olduğunun onaylanmasının ardından “Halen hayatta olan en yaşlı çift” kategorisi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Yaşları 77 ile 66 arasında değişen beş kız çocuğu sahibi çiftin 13 torunu bulunuyor. Rekortmen çift, şu sıralar torunlarının çocuklarının 25’incisinin doğumu için gün sayıyor.

Son rekor 2004 yılında bozuldu

Guinness, daha önce “hayatta olan en yaşlı çift” unvanını ellerinde bulunduran ve yaşları toplamı 210 yıl, 1 ay ve 34 gün yapan Norveçli Karl Dolven ve Gurdren Dolven çiftinden, Gurdren Dolven’in 2004 yılında öldüğünü hatırlatarak, yeni rekortmen çiftin Masao ve Matsumoto çifti olduğunu açıkladı.

İHA

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.