AramaArama
Gıda Hattı

Dünyanın en yaşanabilir şehri Yeni Zelanda’dan çıktı!

12 Haziran 2021, 12:17
Paylaş
Dünyanın en yaşanabilir şehri Yeni Zelanda’dan çıktı!

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıralamasında ilk sırayı, Covid-19 pandemisine karşı elde ettiği başarıyla Yeni Zelanda’dan Auckland alırken, geçen yılın birincisi Avusturya’nın Başkenti Viyana 12. Sıraya kadar geriledi. Venezuela’nın başkenti Karakas ise en yaşanamaz şehir…

Economist Intelligence Unit (EIU), her yıl olduğu gibi istikrar, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim gibi kriterlere göre, 2021’in yaşanabilirlik endeksini açıkladı, dünyanın en yaşanabilir şehirlerini sıraladı.

Dünyanın en yaşanabilir şehri Auckland

140 şehri kapsayan endekse ilişkin rapora göre, dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıralamasında ilk sırayı Yeni Zelanda’dan Auckland aldı. Ülkenin en kalabalık ve ekonomik faaliyetlerin yoğun şehri olmasına rağmen Auckland’ın en yaşanabilir şehir seçilmesinin gerekçesi ise, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı verilen mücadelede elde edilen başarı. Raporda, Auckland’ın, salgının yönetimindeki başarısı sayesinde sıralamada zirveye yükseldiği vurgulandı.

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk beşe giren diğer şehirler; Japonya'dan Osaka, Avustralya'dan Adelaide, Yeni Zelanda'dan Wellington ve Japonya'nın başkenti Tokyo oldu.

Avrupa şehirleri sıralamada geriliyor

Avustralya ve Yeni Zelanda ile Japonya’dan şehirlerin yükseldiği endekste, Avrupa şehirlerindeki gerileme dikkat çekti. “Avrupa şehirleri bu yılki listede özellikle kötü performans gösterdi. Sıralamadaki en büyük 10 düşüşün 8’i Avrupa şehirlerinden” ifadelerine yer verilen rapor, 2020 listesinde ilk sıradaki Avusturya’nın başkenti Viyana, 12. Sıraya kadar geriledi.

Pandemi öncesine göre dünya şehirlerinin artık çok daha az yaşanabilir durumda olduğuna işaret edilen rapora göre,

Dünyanın en yaşanabilir 10 şehri

Auckland (Yeni Zelanda), Osaka (Japonya), Adelaide (Avustralya), Wellington (Yeni Zelanda’nın Başkenti), Tokyo (Japonya’nın Başkenti), Perth (Avustralya), Zürih (İsviçre), Cenevre (İsviçre), Melbourne (Avustralya), Brisbane (Avustralya).

Dünyanın en az yaşanabilir 10 şehri

Şam (Suriye), Lagos (Nijerya), Port Moresby (Papua Yeni Gine), Dhaka (Bangladeş), Cezayir (Cezayir), Trablus (Libya), Karaçi (Pakistan), Harare (Zimbabve) Douala (Kamerun), Karakas (Venezuela).

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.