Gıda Hattı

Dünyanın en uzun yaşayan hayvanı olan ölümsüz denizanasının sırları

14 Kasım 2021, 10:08
Paylaş
Dünyanın en uzun yaşayan hayvanı olan ölümsüz denizanasının sırları

Ölümsüz denizanası (Turritopsis dohrnii) nasıl bu kadar uzun süre yaşar? Önde gelen bilim insanları her şeyi açıklıyor. Grönland köpekbalığının ömrü: 500 yıl kadar.  Ama Dünya gezegenindeki en uzun yaşayan hayvan ölümsüz denizanası, görünüşte ölümden tamamen kaçabilen bir yaratık.

Ölümsüz bir denizanası tersine yaşlanabilirken, çeşitli balıklar, köpekbalıkları, kaplumbağalar ve hatta diğer denizanaları gibi avcılar tarafından da kolayca öldürülebiliyor. Bu nedenle ölümsüz denizanasının yakın zamanda Dünya'yı sarması pek olası değil.

Ölümsüz denizanasının kendi yaşam döngüsünü nasıl sonsuz kıldığını anlamak için önce normal bir denizanasının nasıl yaşlandığını anlamak gerekiyor.

Normal bir denizanası, yaşamın beş aşamasından geçiyor:

  1. Döllenmiş yumurta: Yetişkin bir denizanası (medusa olarak bilinmekte), yumurtaları ve spermleri suya yumurtlar ve bu iki hücre türü birleşerek bir yumurta oluşturuyor.
  2. Planula:  Bu yumurta, planula adı verilen küçük bir larvaya dönüşüyor. Mikroskobik bir solucana benziyor. Ayrıca serbestçe yüzebiliyor.
  3. Polip: Planula, sindirim sistemi geliştireceği ve kendi kendini besleyebileceği katı bir yüzey (deniz yatağı gibi) bulmak için aşağı yüzebiliyor. Su sıcaklığı gibi koşullar uygun olduğunda, polip aseksüel olarak çoğalıyor ve küçük bir koloni oluşturmak için kendini klonluyor.
  4. Ephyra: Yeni bir kas ve sinir seti oluşturduktan sonra, bir polipin bir bölümü (orijinal polip veya klon), bağımsız olarak yüzebilen, büyüyebilen ve beslenebilen bir organizma olan bir ephyra haline geliyor.
  5. Medusa: Bu, başka bir denizanasıyla cinsel olarak üreyebilen (genellikle kısa bir süre sonra ölür) tamamen büyümüş yetişkin bir denizanasıdır.

Ancak azrail kapıyı çalarsa ölümsüz denizanası bu döngüyü tersine çeviriyor. Aç kalırsa, yaralanırsa veya çok soğuk veya sıcak sularda bulunursa , yetişkin bir Turritopsis dohrnii okyanus tabanına düşüyor. Küçük bir doku bloğuna (kist ) dönüşüyor. Bir kez daha polip oluyor.

Yaşam döngüsünde medusa ve polip aşaması arasında etkili bir şekilde ileri ve geri gelerek yaşamını sonsuz kılabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.