Gıda Hattı

Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

8 Mart 2019, 08:34
Paylaş
Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü nerede? Dünyanın en uzun asma köprüleri sıralamasında Türkiye’den kaç köprü listede? Asma köprü nedir? Asma köprülerin güvenlik riskleri nelerdir? İşte ayrıntılar..

Asma köprü nedir?

Boğaz, ırmak ve tüm istenen geniş açıklıkların aşılması için kullanılan köprülerdir. Asma köprülerde iki taşıyıcı sağlam ayak, iki ana taşıyıcı kablo ve ana taşıyıcı kabloların bağlandığı ankraj kütleleri vardır. Yol, kablolar yardımıyla iki ana taşıyıcı ayağa bağlı kalır.

Asma köprü nedir?
Asma köprü nedir?

Asma köprüler ilk olarak asma ağacı ve bambudan yapılan küçük dere, nehir gibi engelleri aşan köprülerdi. Çelik kabloların geliştirilmesi ile asma köprüler günümüzdeki şeklini almıştır.

Asma köprüleri geniş açıklıkların aşılmasında en çok kullanılan köprü tipidir. Ama aynı zamanda risk taşır. “Zincirin gücü en zayıf halkasının gücü kadardır” atasözü tam da asma köprüler için söylenmiştir.

Ufak bir kablo kopması ağırlık dengesizliğine ve köprünün yıkılmasına sebep olabilir. Bu yüzden asma köprülerde bakım çok önemlidir. 1968 yılında ABD’de 40 yıllık bir asma köprü korozyona uğrayan bir kablo kopması yüzünden yıkılmıştır.

Dünyanın en uzun asma köprüleri sıralamasında Türkiye’den 4 asma köprü ilk 10’a girmiştir.

Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

AKASHİ KAİKYO KÖPRÜSÜ
Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

1. AKASHİ KAİKYO KÖPRÜSÜ

Japonya’da, Kobe şehri ile Awaji adasını birbirine bağlayan, dünyanın en uzun asma köprüsüdür. 1.991 metre uzunluğundadır. 100 çocuk taşıyan bir feribotun başka bir feribotla çarpışması ve 168 kişinin ölmesi üzerine köprü inşasına karar verilmiştir. İnşaat 1988’de başlamış, 10 yılda tamamlanmıştır.

2. OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

Türkiye,de İzmit Körfezi'ndeki Dilovası Dil Burnu ile Altınova Hersek Burnu arasında inşa edilen 1.550 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun 2. asma köprüsüdür. Toplam uzunluğu 2.682 metredir. Projenin tamamı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesidir. içinde Osman Gazi Köprüsü'nü içeren 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu yapılmaktadır. Sadece köprü kullanarak körfez geçişi 2 saatten 6 dakikaya, projenin tümü tamamlandığında ise ortalama 8 saat süren İstanbul-İzmir yolculuğu 3,5 saate düşecektir.

Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

3. HUMBER KÖPRÜSÜ

İngiltere'nin doğusunda, Humber Halici üzerinde bulunan asma köprüdür. Ana açıklığı 1.410 m, toplam uzunluğu 2.220 metredir. 5 Nisan 1998'de Akashi Kaikyō Köprüsü hizmete girene kadar 17 yıl boyunca dünyadaki tek açıklıklı asma köprülerin en uzunu unvanını korudu.

4. YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Türkiye’de bulunan köprü, ismini dokuzuncu Osmanlı padişahı ve ilk Osmanlı halifesi I. Selim'e ithafen aldı. Köprü güzergâhı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer almaktadır. 1.408 metrelik ana açıklığı ile dünyanın en uzun 4. asma köprüsüdür. Köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile dünyanın ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüdür.

Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

5. VERRAZANO-NARROWS KÖPRÜSÜ

ABD’de Hudson Nehri'nin üzerinde bulunan ve New York'un Staten Island ile Brooklyn‘i birbirlerine bağlayan iki katlı asma köprüdür. Uzunluğu 1.298 metre olan köprü ABD'nin en uzun dünyanın ise 5. asma köprüsüdür. 1964 yılında tamamlandığında dünyanın en uzun köprüsü idi.

6. GOLDEN GATE KÖPRÜSÜ

Kaliforniya'daki San Francisco Körfezi'nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. 1.280 metre uzunluğu sahip köprünün taşıt trafiği için altı şerit vardır. Köprü, San Francisco'yu Marin County'nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley ile birleştirir. Bu ismi, Kaptan John C. Fremont'un İstanbul'daki Golden Horn diye adlandırılan Haliç'i hatırlattığı için verdiği söylenir.

7. MACKİNAC KÖPRÜSÜ

Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan Mackinac köprüsü dünyanın en uzun 7. Köprüsüdür. 1957 yılında inşa edilen köprünün açıklığı 1.158 metredir.

Dünyanın en uzun 10 asma köprüsü

8. FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ

İstanbul'da Kavacık ile Hisarüstü arasında, Asya ile Avrupa'yı Boğaziçi Köprüsü'nden sonra ikinci kez bağlayan asma köprüdür. Orta açıklığı 1.090 m, genişliği 39 m, denizden yüksekliği 64 m ve toplam uzunluğu 1.510 metredir.

9. 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ

İstanbul’da boğaza inşa edilen ilk köprü olmasına atıfla Birinci Köprü de denilen bu köprü Karadeniz ile Marmara Denizini birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan üç asma köprüden biridir. Uzunluğu 1.070 metre olan köprünün ayakları Avrupa Yakası'nda Ortaköy, Anadolu Yakası'nda Beylerbeyisemtlerindedir. 20 Şubat 1970 tarihinde yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından devlet töreniyle hizmete açıldı.

10. GEORGE WASHİNGTON KÖPRÜSÜ

ABD’de Hudson Nehri'nin üzerinde bulunan Washington Heights ile New Jersey eyaletini birbirlerine bağlayan asma köprünün uzunluğu 1067 metredir. Othmar Ammann'ın tasarımıyla Eylül 1927'de inşaata başlanıp 24 Ekim 1931'de Hudson River Köprüsü adıyla tamamlandı ve ertesi gün açıldı. Daha sonra George Washington'un onuruna adı değiştirildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.