Gıda Hattı

Dünyanın en sağlıklı sebzeleri!

8 Aralık 2021, 12:51
Paylaş
Dünyanın en sağlıklı sebzeleri!

Sebzelerin sağlık için iyi olduğu biliniyor. Çoğu sebzenin kalorisi düşük. Ancak vitamin, mineral ve lif bakımından yüksek.

Bununla birlikte, bazı sebzeler, iltihapla savaşma veya hastalık riskini azaltma gibi kanıtlanmış ek sağlık yararları ile diğerlerinden ayrılıyor. Şimdi bu sebzelere daha yakından bakalım!

Ispanak

Bu yeşil yapraklı sebze, etkileyici besin profili sayesinde en sağlıklı sebzelerden biri olarak listenin başında yer alıyor. Çünkü bir fincan (30 gram) çiğ ıspanak, günlük A vitamini ihtiyacınızın %56'sını ve günlük K vitamini ihtiyacınızın tamamını sağlıyor.

Ispanak ayrıca, kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan çok sayıda antioksidan içeriyor.

Bir çalışma, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin, kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirilen iki tür antioksidan olan beta-karoten ve lutein bakımından yüksek olduğunu bulmuştur.

Brokoli nasıl yetiştirilir

Havuç

Havuç A vitamini ile dolu. Hatta sadece bir fincanda (128 gram) günlük önerilen değerin %428'ini sağlanıyor.

Havuçlara canlı turuncu rengini veren ve kanserin önlenmesine yardımcı bir antioksidan olan beta-karoten içeriyorlar.

Yapılan bir çalışma, haftada her havuç porsiyonu için katılımcıların prostat kanseri riskinin %5 azaldığını ortaya koyuyor.

Brokoli

Brokoli glukozinolat olarak bilinen kükürt içeren bir bitki bileşiğinin yanı sıra glukozinolatın bir yan ürünü olan sülforafan açısından da zengin bir sebze. Ayrıca sülforafan, kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip.

Bir çalışmada, sülforafan, farelerde tümör büyümesini engellerken meme kanseri hücrelerinin boyutunu ve sayısını azaltmayı başardı.

Brokoli yemek, diğer kronik hastalık türlerini de önlemeye yardımcı olabiliyor.

Sarımsak

Sarımsak, şifalı bir bitki olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip. Hatta bu tarihi antik Çin ve Mısır'a kadar uzanıyor.

Sarımsaktaki ana aktif bileşik, sarımsağın çeşitli sağlık yararlarından büyük ölçüde sorumlu olan bir bitki bileşiği olan allisin.

Son olarak birkaç çalışma, sarımsağın kan şekerini düzenleyebileceğini ve kalp sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.